Jdi na obsah Jdi na menu
 


Citáty, popěvky a hlášky o pivu a hospodách 11

5. 12. 2020

Natálie Kotková - česká modelka a blogerka

(https://thenattiness.com/) (natali_kot).

natalie-kotkova-s-pivem--tenerife--canary-islands--spain-.jpg

Natálie Kotková se narodila 11. února 1994. V roce 2016 se stala Českou miss World. Měří 173 cm a váží 47 kg. Její míry jsou 85-60-89 (cm). Mezi její koníčky patří jóga, street dance, cestování, longboarding, snowboarding a surfaření.
Co řekla N. Kotková o pěně v oceánu? A co si krásná influencerka dopřává při sledování TV?
"Říkaly jsme tomu procházky v (oceánský)
 pivní pěně - tak dnes na zdraví, doma u Netflixu, fakt s tou reálnou pivní."
https://www.facebook.com/nataliekotkovathenattiness/?hc_ref=ARR3DJjL8kSKT-dwrIYK9dJj-VtzmiWrCqU0JJYzvFInnN8rM6LiZIwtSS8TP9ZyIHQ&fref=nf&__tn__=kC-R
smiley

Majitelka baru neměla na nájem. Zákazníci vykoupili piva ze skladu, aby jí pomohli
Bar v kanadském Torontu přežije pandemii koronaviru jen díky věrným zákazníkům, kteří vykoupili celou zásobu neprodaného piva. Díky solidární klientele teď má podnikatelka tolik potřebnou finanční injekci, aby podnik v těžkých časech udržela a na jaře příštího roku znovu otevřela.
Abra Shinerová bar Swan Dive otevřela před pěti lety ve čtvrti Brockton Village, která od roku 1884 patří ke kanadském Torontu. Když ji letos vládní restrikce proti šíření koronaviru přiměly hospodu zavřít, rozhodla se prostřednictvím Facebooku požádat své štamgasty o pomoc.
"Měli jsme nakoupené zásoby, které bychom za běžného provozu prodali, takže jsme finančně krváceli a já měla strach, že do konce měsíce neseženu peníze na zaplacení nájmu. Proto jsem na Facebooku sdílela prosbu, aby si lidé koupili pivo z našeho skladu a ono to zafungovalo. Můj příspěvek byl za chvíli virální," popsala Shinerová pro zpravodajský web stanice CNN. Za dva dny vidělo její výzvu přes 20 tisíc lidí a obyvatelé z celého města se ukázali před zavřeným barem Swan Dive, aby ho koupí nápoje podpořili. "U vchodu se zničehonic objevovali zákazníci, které jsem neviděla celou věčnost. Štamgasti nás doslova zachránili před krachem," připustila majitelka.
Ve Swan Dive se běžně prodává 35 druhů piv z malých pivovarů a Shinerová byla zvyklá mít ve skladu od každého dvě až tři basy plechovek. Díky solidárním zákazníkům se jich povedlo prodat přes 90 a Shinerové zůstaly už jen dvě. Získané peníze jí spolu se státním příspěvkem podnikatelům, kteří museli přerušit byznys, budou stačit, aby příští rok na jaře bar znovu otevřela.
ZDROJ: Magazín, 5.12. 2020

https://www.aktualne.cz/autori/magazin/l~68453c08a5f111e3a470002590604f2e/
https://magazin.aktualne.cz/majitelka-baru-nemela-na-najem-zakaznici-vykoupili-piva-ze-s/r~2b1f45f4362111eba7deac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=mSuNxZqE6nU-202012051927&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

smiley
Britský bar se mění v církev. Pitky během lockdownu hodlá vydávat za bohoslužby
Tequilla bar v anglickém Nottinghamu přišel s nápadem, jak přelstít vládou nařízený lockdown. Chce se zaregistrovat jako svatostánek církve 400 králíků a v souladu s platnými právními předpisy i přes zákaz vykonávání pohostinské činnosti a přijímat hosty. Co by se při bohoslužbách králičí církve mělo dít, dává tušit bohatá nabídka lihovin dostupná na webu.
Na neotřelý pokus o vyvléknutí se ze smyčky vládou nařízených uzávěr barů, hospod a restaurací upozornila americká stanice CNN. Bar 400 králíků už dokonce umožňuje registraci věřících na svých internetových stránkách. Vyjde to na 10 liber, tedy necelé tři stovky korun. Zákazník za to krom povolení ke vstupu do nálevny dostane také tričko a roucho. Zda si britské úřady nechají zamýšlený trik líbit, se majitel podniku James Aspell patrně dozví záhy. V Nottinghamu totiž rozvolnění na rozdíl od Česka není na pořadu dne. Aspellovi ale prý nejde ani tak o to, aby mohl svou činnost provozovat v době lockdownu, jako spíš o to, aby upozornil na žalostnou situaci majitelů restauračních zařízení, na něž protikoronavirová opatření britské vlády tvrdě doléhají. „Cílem je upozornit na absurdnost a spornost vládního systému několika úrovní protiepidemických opatření. Je to velmi tvrdé. Vláda na těch opatřeních trvá, ale finančně nám nepomáhá,“ zlobí se Aspell. Zlobí se proto, že se Nottingham a s ním i jeho bar ocitly v oblasti, kde platí třetí, tedy nejvyšší stupeň ohrožení, a tím pádem taky nejpřísnější opatření.
ZDROJ: 6.12. 2020, 6:15 – Nottingham, jem, Novinky

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/britsky-bar-se-meni-v-cirkev-pitky-behem-lockdownu-hodla-vydavat-za-bohosluzby-40344374#dop_ab_variant=0&dop_req_id=lEqKgWTPiFK-202012060523&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Slovenským hospodským došla trpělivost. Desítky podniků i přes zákaz otevřou
Majitelé desítek restaurací a kaváren po celém Slovensku v pondělí oznámili, že v úterý otevřou interiéry svých podniků. Vzápětí se k nim přidali také majitelé fitness center. Nespokojení restauratéři se odvolávají i na aktuální situaci v České republice, kde už restaurace vnitřní prostory otevřít mohly
Slovenská iniciativa vzešla z Košic, kde chce otevřít 40 restaurací a kaváren. Majitelé říkají, že jim došla trpělivost, a vědomě jdou do rizika. „Situace je neúnosná, nedokážeme zvládnout druhou vlnu, nemáme na nájem a musíme propouštět zaměstnance,“ uvedli ve svém prohlášení signatáři iniciativy Bojujeme za gastro.
„Chceme fungovat v normálním režimu, v takovém, jak fungují obchody a supermarkety,“ řekl zástupce iniciativy Miroslav Heredoš.
V rukou mají právní analýzu
Majitelé restaurací, kaváren a fitness center se při tomto rozhodnutí opírají o právní analýzu, podle níž došlo před časem k nezákonnému prodloužení nouzového stavu. Na základě toho chtějí následně napadnout i případné udělené pokuty. Provozovatelé restaurací a kaváren zdůraznili, že budou dodržovat všechna hygienická nařízení včetně rozestupů u stolů.
Podle aktuálních nařízení mohou restaurace a kavárny fungovat jen na terasách a jako výdejny jídla.
ZDROJ: 7.12. 2020, 16:42 – Bratislava (Od našeho zpravodaje), Ivan Vilček (Bratislava), Právo

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/slovenskym-hospodskym-dosla-trpelivost-desitky-podniku-i-pres-zakaz-otevrou-40344502#dop_ab_variant=0&dop_req_id=CU88NcSrd8s-202012071602&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Ostravské restaurace chystají rebelii
Provozovatelé některých ostravských restaurací zvažují, že ve středu ve 20:00 nezavřou, jak nařizuje nové opatření proti šíření koronaviru, a vyvěsí státní vlajku. Chtějí tak protestovat proti rozhodnutí vlády. Připojily by se tím k akci občanské neposlušnosti, kterou iniciovali zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jince.
„Ve středu nezavřeme náš pivovar a restauraci ve 20:00 a na protest vyvěsíme českou vlajku. Věříme, že se k nám přidají ostatní kolegové, kteří jsou psychicky, fyzicky i finančně zcela na pokraji svých sil jako my,” uvedl Jiří Janeček z podniku v Jincích. Podle něj je vláda dlouhodobě neschopná řešit danou situaci a restaurace si vybrala jako obětního beránka. Vše shodila na restaurace a pivovary, uvedl.
„Narvané korporátní obchody, metra, děti ve školách nevadí, ale vadí restaurace s desítkami lidí,” uvedl Janeček ve výzvě.
S tím souhlasí i manažer restaurace Stračena pub v Ostravě-Výškovicích Radek Bílý. „Nechápu, proč jsou obchody narvané a nám zkracují provozní dobu,” řekl. Dodal, že už docházejí síly na neustálé změny. „Nervy už máme v háji,” doplnil. Osobně iniciativu kolegů z Malého Janka podporuje.
„Líbí se mi to. Je to dobrý nápad. Proberu s majiteli, jestli se k protestu připojíme,” řekl.
Zvažuje to i majitel restaurace U Rady v centru Ostravy Marián Bavlšík. „Ještě jsem o tom neslyšel, ale připojil bych se. Vlajku někde seženu,” řekl. Dodal, že restaurace zkrácením doby, kdy mohou být otevřené, přišly o velkou část tržeb.
„Už nám omezili kapacitu na 50 procent. Pak nás zavřeli v deset a nyní v osm. Přes obědy ale moc nefungujeme. Lidé ve městě ještě nejsou. Většina našich hostů stále pracuje z domu,” uvedl Bavlšík.
Všechny restaurace protestovat nebudou
Ne všechny oslovené ostravské restaurace však vítají tento způsob protestu s nadšením. „Já sice jsem velkým kritikem toho, co se děje, s takovými opatřeními nesouhlasím, ale tohle si fakt nelajznu,“ řekl Jiří Vašíček, majitel ostravských restaurací Blesk v Mariánských Horách a Sport v Porubě. Dodal, že mu to nestojí za riziko, které je s porušením opatřením spojeno.
Zatímco v prvních dnech po uvolnění, ke kterému došlo minulý čtvrtek, přišlo poměrně hodně hostů, víkend už byl slabší a v pondělí a úterý tržby spadly na minimum. „Dnes jsme prodali méně poledních meníček než v době, kdy jsme měli jen výdej z okénka. Nevím, jestli je to tím, že lidé jsou teď více v obchodech, protože mají strach, že jim je zase zavřou, nebo mají skutečně strach sedět v hospodě. Je to hodně špatné,“ dodal Vašíček.

Maĺý Janek - pivovar v Jincích, 8.12. 2020
My zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jinec zásadně nesouhlasíme s nařízením vlády.
Uzavření restaurací a pivovarů ve 20:00 hodin v předvánoční době je stejné, jako je uzavřít úplně. Tato vláda je dlouhodobě neschopná řešit danou situaci, proto si, jako komunisti ve 48 ,vybrala obětního beránka. Vše shodila na restaurace a pivovary. Narvané korporátní obchody, metra, děti ve školách nevadí, ale vadí restaurace s desítkami lidí. V Německu a Rakousku podporuje vláda své podnikatele finanční podporou ve výši 70 až 80% vypočtenou z minulého období. Česká vláda jen lže o podporách. Ve skutečnosti žádné nejsou. Tato vláda nebojuje za nás ale za sebe. Proto se musíme už ozvat!
Ve středu nezavřeme náš pivovar a restauraci v 20:00 a na protest vyvěsíme českou vlajku. Věříme, že se k nám přidají ostatní kolegové, kteří jsou psychicky, fyzicky i finančně zcela na pokraji svých sil jako my.
V Jincích
Jiří Janeček (Facebook)
ZDROJ: 8.12. 2020, 12:50 – Ostrava • Aktualizováno 14:03hon, ČTK, Právo

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ostravske-restaurace-chystaji-rebelii-40344591#dop_ab_variant=0&dop_req_id=6gIcq7xBdfN-202012081446&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley
To nejsou jen dvě hodiny, ale celý večerní kšeft, říká kuchař Punčochář
„Naplnili jsme sklad a vše nově objednali. Čekáte vánoční shon a na povolenou kapacitu naplněnou restauraci a teď se to opět zkrouhne. Polovinu potravin můžeme vyhodit,“ říká šéfkuchař Jan Punčochář.
Zoufalství a bezmoc, tak shrnuje poslední kroky vlády známý šéfkuchař a majitel restaurace U Matěje Jan Punčochář. Upozorňuje, že nové nařízení nepřipraví restauraci „jen“ o dvě hodiny, jak by se mohlo třeba zdát, ale vlastně o celý večer.
Vícechodovou večeři ani nezvládnete naservírovat
„Lidé končí v práci v šest večer a na rychlou večeři, aby do sebe hodili jídlo a v osm odešli, opravdu nikdo nepřijde. A to už vůbec nemluvím o podnicích, kde je vícechodová večeře. Třeba šest chodů – to se snad ani nedá naservírovat,“ říká Punčochář, podle kterého současné omezení znamená ztrátu celého večerního „kšeftu“, a tedy asi padesáti procent tržeb. Restaurace navíc musely kvůli znovuotevření naplnit sklady a teď vidí, že to byly vyhozené peníze. Konkrétně v případě restaurace U Matěje stálo znovunaplnění skladu a opětovné zavezení čerstvé zeleniny a dalších potravin zhruba 200 tisíc korun.
„Naplnili jsme sklad a vše nově objednali. Čekáte vánoční shon a na povolenou kapacitu naplněnou restauraci a teď se to opět zkrouhne. Polovinu potravin můžeme vyhodit. Je to jako když se rozjedete na stovku a zabrzdí vás na dvacítku, “ říká Punčochář s tím, že pocity, které teď restauratéři a hospodští zažívají, se nedají nazvat jinak než bezmocí, na kterou se nedá připravit.
Chtěl bych říct něco pozitivního...
„Chtěl bych moc rád říct něco pozitivního. Už po několikáté znovu startujeme restauraci a plníme sklad. Tak třeba až to budeme dělat pošesté, už to budeme umět,“ říká Punčochář. „Myslím si, že něco pustit ve čtvrtek a pak to za pět dní extrémně zpřísnit je nesmysl. Hospody přece nemohou za to, že se to začalo zhoršovat. Přijde mi, že tady bylo jen potřeba ukázat na někoho prstem,“ říká Punčochář. Upozorňuje navíc na to, že restaurace poctivě dodržují všechna opatření. Nosí se roušky, používá se dezinfekce, čistí se ozonem, mezi hosty jsou rozestupy. „Děláme všechno pro to, abychom mohli fungovat, a teď se do toho zase hodí vidle,“ dodává Punčochář, podle něhož by bylo nejlepší nechat podniky zavřené do konce roku a pak je pustit v normálním režimu.
ZDROJ: ZUZANA HODKOVÁ, 8.12. 2020, 10:39 - www.seznamzpravy.cz

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/to-nejsou-jen-dve-hodiny-ale-cely-vecerni-kseft-rika-kuchar-puncochar-132839#dop_ab_variant=0&dop_req_id=LJrsECkyFRQ-202012081446&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley
Slovenské restaurace otevřely i přes zákaz. Matovič mluví o anarchii
Některé slovenské restaurace a hospody od úterý navzdory koronavirovému zákazu otevírají své vnitřní prostory. Premiér Igor Matovič mluví o anarchii, podnikatelé zas o nedostatečné vládní pomoci.
„Přátelé, máme 8 dní na to, abychom svobodně podnikali - i navzdory nějaké pokutě a represi. Reálné informace, které máme, říkají, že přibližně 16. prosince 2020 nastane lockdown, zřejmě do 7. ledna 2020,“ píše na Facebooku slovenská iniciativa Bojujeme za naše gastro.
V úterý chce proto otevřít restaurace navzdory vládnímu koronavirovému omezení, které povoluje pouze prodej s sebou nebo konzumaci ve venkovním prostředí. „I my chceme fungovat v normálním režimu, ve stejném, ve kterém fungují velkoobchody, obchody, supermarkety. Chceme být otevření ve stejném módu jako kina, divadla nebo kostely,“ řekl v pondělí strůjce akce Miroslav Heredoš.
Nejvíc podniků otevře v Košicích
Do otevření interiérů provozoven se podle Heredoše zapojí na čtyři desítky podniků v Košicích a rychle prý přibývají další. Podle serveru TVnoviny.sk se zapojí i některé kavárny a restaurace v Bratislavě. Přesná čísla budou ale jasnější nejdříve v úterý večer. Některé podniky v Košicích už dopoledne skutečně otevřely, informoval východoslovenský deník Korzár.
Heredoš naznačil, že by se mohla zapojit většina společností s ručením omezeným, které jeho iniciativa eviduje. Seznam otevřených restaurací Heredoš nezveřejní kvůli riziku jejich možného postihu ze strany úřadů. Celkem je na Slovensku 12 tisíc gastroprovozoven.
„My se nejdeme bouřit, stavět se na zadní. My chceme poukázat na náš stav, přežíváme, nevíme, co bude dál, musí s tím prostě něco dělat. Nemůžeme zavřít na několik měsíců a jen se dívat. My také máme rodiny, děti, které je potřeba živit. Stejně jako naši zaměstnanci mají rodiny, děti a také jsou v nejistotě,“ citují TVnoviny Branislava Juru, který se chystá otevřít svou restauraci na sídlišti v Košicích.
„Pokud se nevzbouříme, do jara neotevřeme“
Šéfkuchař a gastronomický poradce Heredoš založil svou iniciativu v polovině října. Za cíl si klade vybojování odškodnění za údajně „nezákonné a likvidační rozhodnutí“ o uzavření hospod a restaurací z letošního jara. Teď se u úterní „rebelie“ odkazuje na vývoj v Česku, kde se hospody a restaurace otevřely minulý čtvrtek.
„My, jako segment, nejsme šiřitelé nákazy covidu-19,“ oznámil v pondělí Heredoš. Tvrdí přitom, že pro uzavření podniků neexistují důvody podložené daty. Pokud se restaurace a obecně gastrobyznys nevzbouří a neupozorní na sebe vládu, bude se podle Heredoše uzavírání prodlužovat až do jara.
Matovič mluví o anarchii
Jiný postoj než Bojujeme za naše gastro má další iniciativa Zachraňme gastro! „Stále platí, že nejsme epidemiologové ani ústavní právníci,“ citoval jejího zástupce Jána Laše deník Pravda. Podle Laše je namístě opatrnost a bezpečnost zaměstnanců a zákazníků. Po státu žádá, aby řekl, jak se dá podnikat. Současnou podporu pro malé domácí podnikatele považuje Laš za nejslabší z okolních států. O rychlá opatření na pomoc sektoru stravování a cestovního ruchu žádá i Asociace hotelů a restaurací Slovenska.
Premiér Igor Matovič v souvislosti s plánem restaurací a posiloven na otevření mluví o anarchii. „Já určitě z tohoto místa nebudu nikomu vyhrožovat. Vyzývám každého zodpovědného člověka k zodpovědnosti. Svoboda bez zodpovědnosti vede k anarchii. Pokud tohle udělají restaurace a fitness centra, tak zavedou anarchii,“ řekl v pondělí po jednání vlády.
ZDROJ: FILIP HARZER, 8.12. 2020, 13:29 - www.seznamzpravy.cz

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/slovenske-restaurace-otevrely-i-pres-zakaz-matovic-mluvi-o-anarchii-132853#source=hp&seq_no=5&dop_ab_variant=0&dop_req_id=akzwFQRkldU-202012081454&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Pivo v PET lahvi si domů vzít nesmíte, říká ministerstvo.

Diskriminace hospod, reaguje právník
Vláda od středy zakázala konzumaci alkoholu a s ní také prodej
piva a dalších alkoholických nápojů hostům s sebou domů, například v PET lahvi nebo plechovce. Novinkám tuto intepretaci nařízení potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Podle advokáta Jakuba Backy je nicméně tento postup vůči hospodám diskriminační.
V novém usnesení se píše, že vláda zakazuje „prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko)“.
Z této formulace hospodským vyplynulo, že tedy nesmí prodávat ani
pivo v PET lahvích, případně skleněných lahvích či plechovkách s sebou domů. Ministr se nicméně při vyhlašování vyjádřil, že opatření míří na prodej alkoholu přes výdejová okénka ke konzumaci venku.
Z toho vznikla další interpretace, že zákaz neplatí pro prodej uzavřených PET lahví či plechovek, které si člověk odnese s sebou. To však mluvčí ministerstva popřela. „V uvedeném případě skutečně platí, že alkoholické nápoje nelze prodávat, a to bez ohledu na to, v jaké jsou nádobě,“ sdělila Peterová Novinkám.
Vznikla tak paradoxní situace, kdy si zákazník
pivo s sebou v hospodě koupit nesmí, ale hned ve vedlejší večerce nebo supermarketu mu v tom nic nebrání. „Je to diskriminační,“ řekl Novinkám Jakub Backa z advokátní kanceláře Lechovský & Backa.
Neprodané
pivo můžou vylít do kanálu
„Navíc bych řekl, že to je pro hospody likvidační. Normálně by mohly stáčet neprodané
pivo do PET lahví. Takhle to můžou maximálně vylít do kanálu,“ dodal advokát, který se podílel na přípravě senátorské ústavní stížnosti reagující na vládní omezení maloobchodu.
Vláda také od středy restauracím, hospodám a dalším podnikům nařídila zavírat již ve 20 hodin. Podniky přitom směly otevřít teprve minulý čtvrtek, tehdy se zavíračkou v deset večer. Je tedy evidentní, že jejich provoz se na skóre PES dosud nemohl projevit.
Kromě toho vláda přišla se zákazem konzumace alkoholu na veřejnosti po celý den. Nově se také nesmí prodávat občerstvení a alkohol na trzích.

ZDROJ: 9.12. 2020, 10:42, Bohumír Žídek, Novinky
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/pivo-v-pet-lahvi-si-domu-vzit-nesmite-rika-ministerstvo-diskriminace-hospod-reaguje-pravnik-40344686#dop_ab_variant=0&dop_req_id=3pIbrDhMEKO-202012090959&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Chcípl PES. Několik podniků po celé ČR se spojilo a nechají otevřeno do 22:00
V České republice zůstane ve středu po 20:00 otevřeno ještě dvě hodiny nejméně 23 restaurací či kaváren. Alespoň to avizují jejich provozovatelé ve společném prohlášení nazvaném Chcípl PES.
„Vláda hodila hospody, bary, kulturu a služby přes palubu. Česko není diktatura! Odteď budeme bránit svoje práva,” uvedli provozovatelé podniků.
Vadí jim, že ačkoliv otevření podniků se na situaci kolem koronaviru nemělo šanci nijak projevit, jsou to právě restaurace, které jsou trestány za to, že čísla neklesají tak, jak si vláda představovala.
Kabinet v pondělí rozhodl, že ve čtvrtek otevřené restaurace musejí od středy zavřít už v osm hodin večer. Současně nesmí mít po této hodině otevřena ani výdejní okénka.
Bouří se hlavně Teplice
Hodně podniků zůstane do 22:00 otevřeno v Teplicích. Policie uvedla, že bude situaci monitorovat.
Otevřeno dvě hodiny po vládou nařízené zavíračce plánuje i několik podniků v Praze, dále v Rokytnici v Orlických horách, v Duchcově či v Jincích.
Provozovatelé upozorňují, že rozhodně nejde o zlehčování zdravotní stránky věci, vadí jim především nejasná politika vlády. Té je podle nich úplně jedno, z čeho budou lidé pracující v sektoru žít. Otevřením restaurací do 22:00 nakoupili zásoby, nyní ale přišli o nejcennější dvě hodiny a pro nakoupené zboží nemají využití.
„Jsme přesvědčeni, že v době, kdy jsou otevřená a narvaná obchodní centra, je omezování restaurací, kde se zdaleka nekumuluje tolik lidí, bezvýznamné. Pro někoho se může zdát, že se jedná o pouhé dvě hodiny, ale pro nás to jsou nejdražší hodiny naší provozní doby," uvedli v prohlášení.
ZDROJ: 9.12. 2020 18:14, Alžběta Trousilová, Novinky, ČTK
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/chcipl-pes-nekolik-podniku-po-cele-cr-se-spojilo-a-nechaji-otevreno-do-22-00-40344756#dop_ab_variant=0&dop_req_id=URHf4KGPjqx-202012091744&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Jsem už na pokraji sil, řekl majitel otevřené restaurace. A policie dorazila
Velkou podporu místních obyvatel cítí majitel
pivovaru Malý Janek Jiří Janeček, který svou restauraci v Jincích nechal ve středu otevřenou i po 20:00, ač by podle nařízení vlády měla zavřít. Restaurace byla i po osmé plná lidí, zůstalo jich asi 50. Po půl deváté dorazila policie.
„Nezavřeme v osm ale až v deset, ale je to spíš na protest nesmyslným vládním opatřením. Všechna opatření jsme dodržovali, ale už jsme na pokraji fyzických, psychických a hlavně finančních sil,” řekl Novinkám Janeček. Lidé, kteří přišli počítají s pokutou. „Jsem připraven na to, že dostanu pokutu. Nesouhlasím se zkrácením doby, nemyslím, že ty dvě hodiny jsou nějaký rozdíl,” řekl Novinkám jeden z návštěvníků. Pokutu očekává i Janeček. Doufá, že nebude likvidační.
Lidé plánovali být v podniku až do zavíračky ve 22:00 a počítali s tím, že policie přijde. To se také stalo. Policisté šli dovnitř, postupně zjišťovali totožnost jednotlivých návštěvníků a pak je posílali ven. Ti, kteří měli na stole jídlo, mohli v klidu dojíst. Podle hostů se policisté chovali slušně. Vzali si osobní údaje a informovali návštěvníky, že je kontaktuje hygiena. Všichni hostě odešli zhruba kolem deváté. Právě Janeček byl iniciátorem akce, jež přesvědčila i ostatní podniky v Česku, které zůstaly otevřené. S mohutnou podporou se setkala například v Teplicích a okolí. Několik podniků zůstalo otevřených i v Praze. Všechny počítají s tím, že u nich zasáhne policie. Ta už zasahuje
v restauraci Šeberov v Praze, která odmítala zůstat zavřená už v předchozích dnech.
Vláda nechala restaurace otevřené jen do 20:00, současně řekla, že stát nemá momentálně žádné páky, jak právnické osoby za porušení nařízení pokutovat.

ZDROJ: 9.12. 2020, 20:43 - Aktualizováno 9.12. 2020, 22:00, leb, alt, jap, Novinky
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/jsem-uz-na-pokraji-sil-rekl-majitel-otevrene-restaurace-40344763#dop_ab_variant=0&dop_req_id=81xpo726v9Z-202012100421&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Desítky českých restaurací na protest nezavřely, zasahovala policie
Protažením otevírací doby nad rámec povolené osmé hodiny večerní se do protestu proti vládnímu nařízení zapojily nejméně desítky hospod po celém Česku.
Nejen adventní věnec na dveřích, ale i česká vlajka dnes vítaly hosty
pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku. S jídlem a pitím nemusel nikdo spěchat, podnik zůstal otevřený i po 20:00. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu omezení provozní doby kvůli pandemii. Akci zhruba do hodiny ukončila policie, která hosty vyzvala k odchodu. Majitel podniku Jiří Janeček ČTK řekl, že protest splnil svůj účel. Doufá, že pokuta, kterou dostane, nebude likvidační.
V restauraci byly po nařízené zavírací době všechny stoly obsazené. Nedlouho poté na místo dorazili i policisté, zkontrolovali hosty a vyzvali je, ať restauraci opustí. Ti, kteří měli na stole jídlo, ho mohli v klidu dojíst.
Podle Janečka všichni požadavky policie respektovali. „Je to v přátelské rovině, nikdo nedělá žádné potíže. My chápeme, že jak hygiena, tak Policie České republiky vykonávají svou povinnost,“ řekl Janeček ČTK kolem 21:00. „Vyklidili jsme prostor, chováme se kultivovaně, je tady s námi udělán nějaký zápis a půjdeme všichni domů. Účel to snad splnilo a doufám, že se vláda chytne za nos,“ dodal.
A podobně to podle ČTK vypadalo v řadě dalších restauracích. Například v Praze povinnou zavírací dobu ve 20:00 nerespektovaly nejméně dvě restaurace. Jednou z nich byla
smíchovská tankovna U Zlatého Jelena, druhou restaurace Šeberák v Kunraticích, odkud ale většina hostů odešla po příjezdu policie. V centru hlavního města restaurace a hospody zákaz otevření po 20:00 podle zpravodaje ČTK respektovaly.
Přes 20 restaurací, hospůdek a
pivnic zůstalo dnes po osmé otevřeno na Teplicku, hosté si jejich seznam vyhledali na sociálních sítích nebo poznali podle vyvěšené české vlajky, napsala ČTK. Policisté zhruba v půl deváté přijeli i do otevřené restaurace U Rady v centru Ostravy.
Ode dneška musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření.
ZDROJ: ČTK, SEZNAM ZPRÁVY, 9.12. 2020, 21:58
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/desitky-ceskych-restauraci-na-protest-nezavrely-zasahovala-policie-133124#dop_ab_variant=0&dop_req_id=sjQ1F66tEtY-202012100437&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Nejvíce restaurací fungovalo po 20:00 v Teplicích, policie nezasahovala
Nejvíce restaurací se do protestu proti vládnímu nařízení zapojilo v Teplicích. Majitelé nechali své podniky navzdory hrozby tučné pokuty otevřené i po 20. hodině. Policie ale dodržení uzavírací doba striktně nekontrolovala.

V Hospůdce u veselého mandlu bylo krátce po 20. hodině jen pár hostů. Většina odešla domů. „Trochu mě to mrzí. Myslel jsem, že nás podpoří ve větší míře, asi se ale bojí,“ řekl Právu majitel restaurace Petr Studecký. „Snad zůstanou zítra,“ dodal.
Zdůraznil, že covidovou situaci nechce zlehčovat. „Ale pokud jsme opakovaně omezováni v možnosti udržet při životě naše provozy, musíme se ozvat. Postrádáme jakoukoliv koncepci, jedeme v systému brzda – plyn a naše budoucnost je nejistá. Pomalu, ale jistě, tato chaotická nařízení naše živnosti likvidují,“ připomněl Studecký nelehkou situaci provozovatelů restaurací.
Policejní kontroly a případného finančního postihu za porušení nařízení se neobává. „Nebojím se, a kdyby, tak ten první krok k návratu do normálu, co jsme učinili, za to stojí,“ dodal.
Zhruba 30 lidí zůstalo i po 20 hodině sedět v
restauraci pivovaru Monopol. Přibližně stejný počet byl i v restauraci Luna. „Dokud nás nevyhodí,“ notovali si při odpovědi na dotaz Práva, jak dlouho ještě posedí. „Tepličtí hospodští mají náš respekt, za to že se vládě postavili,“ dodali.
Policejní auta byla v ulicích Teplic po celý večer v pohybu. Nepřetržitě projížděla městem, ale do 21. hodiny redaktor Práva nezaznamenal jedinou kontrolu otevřené provozovny. To jinde v zemi tou dobou už v otevřených podnicích byli policisté.
Na společném postupu zahrnujícím nedodržení uzavírací doby ve 20 hodin a vyvěšení státní vlajky se ve středu dopoledne dohodlo 17 provozovatelů 22 restaurací v Teplicích a okolí.
Postupně se přidaly i další podniky po celé ČR.
„Nesouhlasíme s nesystémovými opatřeními vlády omezujícími provoz restaurací. Přestože dodržujeme veškerá hygienická opatření, jsme bez jakýchkoliv podložených důkazů označováni za jednoho z hlavních viníků zhoršujícího se stavu epidemie. Stali jsme se obětním beránkem chaotických rozhodnutí naší vlády,“ řekl Právu
za restauratéry Tomáš Kolařík.
Spolu s kolegy jsou přesvědčeni, že v době, kdy jsou otevřená a narvaná obchodní centra, je omezování restaurací, kde se zdaleka nekumuluje tolik lidí, bezvýznamné. „Pro někoho se může zdát, že se jedná o pouhé dvě hodiny, ale pro nás to jsou nejdražší hodiny naší provozní doby,“ zdůraznil, proč restaurace zvolily proti vládním restrikcím formu rebelie.
ZDROJ: 9.12. 2020, 22:20 – Teplice, Karel Otcovský, Právo
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nejvice-restauraci-protestovalo-v-teplicich-policie-nezasahovala-40344768#dop_ab_variant=1&dop_req_id=drnqX6mbzVC-202012100437&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Vláda vydala paskvil. Zakázala v restauracích točit pivo i vařit čaj
Vláda ve středu chtěla povolit prodej
piva z hospody v PET lahvích nebo ve džbáncích s sebou. Má to ale háček. Nařízení vláda přeformulovala tak nešikovně, že umožňuje jediný výklad: hospody, restaurace a kavárny teď nesmí prodávat jakékoliv rozlévané nápoje ke konzumaci na místě.
Původní nařízení znělo: „Zakazuje se prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko).“ To znemožňovalo prodej nápojů ke konzumaci doma.
Toto nařízení vláda nahradila těmito slovy: „Zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci.“ Zmizela zmínka o prodeji mimo vnitřní prostory, zmizela zmínka o alkoholu.
Jinými slovy, pokud by měly podniky nařízení brát vážně, nesměly by hostům uvnitř nabízet žádné nápoje, které by si mohli vypít vevnitř. Jediná možnost by byla prodat jim kávu,
pivo či vodu s sebou.
„Dnešní usnesení vlády č. 1295 je možné vyložit tak, že zakazuje prodej celého spektra nápojů v restauracích, včetně např. točeného
piva, rozlévaných limonád, čaje a kávy,“ řekl Novinkám Zbyšek Kordač z advokátní kanceláře Weinhold Legal.
„Není mi známo žádné racionální zdůvodnění takového kroku. Proto to vypadá, že se jedná o legislativního ,šotka‘. Domnívám se, že usnesení vlády by takovéto chyby obsahovat neměla,“ dodal.
„Chyba v přepisu“ 
„Došlo tam skutečně k nějaké chybě v přepisu, takže to bude ještě nějakým způsobem změněno, tak aby to skutečně bylo tak, jak je to zamýšleno. Myšlenka ze včerejška ale platí,“ sdělila na dotaz Novinek mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci Novinkám napsal, že je v Bruselu, a odkázal na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Ten zatím na dotaz stejně jako ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nereagoval.
Vláda od středy restauracím, hospodám a dalším podnikům nařídila zavírat již ve 20 hodin. Zároveň zakázala pití alkoholu na veřejnosti a prodej občerstvení na trzích.
Kromě toho původně zakázala prodej alkoholických nápojů z hospod s sebou. To se, jak Novinky upozornily, týkalo i stáčeného
piva do PET lahví či džbánků ke konzumaci doma. Vládní představitelé následně uvedli, že to nebylo jejich úmyslem a nařízení upraví, aby tuto variantu explicitně dovolili.
ZDROJ: 10.12. 2020, 12:10, Bohumír Žídek, fia, ber, jam, Novinky
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/vlada-vydala-paskvil-zakazala-v-restauracim-tocit-pivo-i-varit-caj-40344822#dop_ab_variant=0&dop_req_id=6zi5uTlUpUH-202012101152&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

RECENZE:

Dechberoucí vzpomínka na polozapomenuté časy
Karin Lednická představuje v debutovém románu Šikmý kostel zapomenutou část našich dějin. A to zvlášť poutavým a silným příběhem. Kniha strhne od prvních stránek, kdy se společně s karvinskými ženami vydáváme na cestu do Věličky pro sůl.
Už z tohoto úvodu je zřejmé, že budeme mít co do činění se silnými ženami, jejichž životy rozhodně nebudou jen skotačením po slezských loukách plných květin.
A záhy se o tom přesvědčíme zvlášť s Barborou, které osud naloží na hřbet podobně jako dalším ženám ve chvíli, kdy dojde k velkému důlnímu neštěstí. Při něm zahynou její manžel a syn a Barbora se s úsilím mezka vrhá do nelehké obživy sebe, a hlavně svých dětí.
Šikmý kostel, s podtitulem Románová kronika ztraceného města, představuje život na přelomu devatenáctého a dvacátého století v Těšínském Slezsku skrze několik stěžejních postav. Kromě Barbory se ke slovu dostanou její dcery, Julka, která proti všem tehdejším zvyklostem dokázala říct ne manželovi-alkoholikovi, a také třeba Ludwik, nadaný sirotek, který mohl mít v životě nakročeno úplně jiným směrem, nebýt osudových událostí. Osudy všech se na pozadí dějinných zvratů porůznu proplétají, potkávají, ale i rozcházejí.
Karin Lednická píše poutavě, s patřičným vhledem do tehdejších poměrů. Nenechá čtenáře vydechnout, když přináší další a další události, u nichž je občas chuť zadržet dech, dokonce i heknout pod náporem vší té nezměrné tíhy. Román vznikl na základě skutečných událostí a nutno říct, že mnohé z nás nejspíš překvapí, protože o nich netušili, nebo věděli jen pramálo.
Autorce, která odkrývá nepříliš známé období českých dějin, zvláště pak československo-polský spor o Těšínsko, patří dík. I za to, že nás zavede do míst, která jsou teď jiná než dříve a která se měnila v průběhu doby zvlášť pro rozvoj těžařského průmyslu v devatenáctém století. Tehdy začaly mizet louky provoněné bylinami a nahrazoval je věčný uhelný prach.
Skrze Šikmý kostel nahlédneme do života lidí, kteří se uměli zapřít a veškerou sílu, kterou v sobě našli, věnovat jednak blízkým, ale mnohdy i potřebným. Sedneme si s nimi ke stolu v kruhu rodinném a dostaneme kousek nekvalitního chleba v čase válečném.
Posedíme u
piva v některé z knajp, projdeme lokály v Ostravě, ale nahlédneme i do válečného lazaretu. Autorka to zvládla napsat natolik autenticky, že máme na konci chuť utřít z čela černý pot, loknout si piva… a začít tleskat.
ZDROJ: 21. 3. 2020, 10:08, Zora Göthová, Právo
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/recenze-dechberouci-vzpominka-na-polozapomenute-casy-40317472
Absolutním vítězem druhého ročníku čtenářské ankety Kniha roku se stal román Šikmý kostel od spisovatelky Karin Lednické. O vítězství románové kroniky ztraceného města, což je podtitul Šikmého kostela, rozhodlo v anketě téměř 120 tisíc hlasů. První kniha z chystané trilogie zvítězila i v kategorii Společenský román.
19. 10. 2020

smiley
ELÁN - „Telo si so mnou robí čo chce“
Neviem, či je to dobre alebo zle,
Ale telo si so mnou robí, čo chce
Aspoň to skúša a čo duša?
Aspoň to skúša aha.
Telo nevie, kedy má dosť a nepovie nie
Ku krásnym ženám ho ženie pokušenie
Aspoň to skúša a čo duša?
Aspoň to skúša aha
Vletel ku mne anjel strážny, kričal na mňa že sa zblázni
Z toho koľko pijem a milujem, z toho koľko jem a vyspevujem
Skúšal mi aj jednu vraziť, a že ma už nechce strážiť
Že už o mňa nemá záujem, a že už o mňa nemá záujem
Telo nevie, kedy má dosť a nepovie nie
K nalepším babám ho ženie pokušenie
Stále si trúfa a čo duša?
Tá si už zúfa aha
Lebo telo by stále jedlo, pilo a milovalo
Len by sa hralo, dobre sa malo a stále si užívalo
A všetko je mu, všetko je mu málo
Skrátka, telo si so mnou robí čo chce
Moje telo si so mnou robí čo chce
Skrátka, telo si so mnou robí čo chce
Moje telo si so mnou robí čo chce
Vletel ku mne anjel strážny, kričal na mňa že sa zblázni
Z toho koľko pijem a milujem, z toho koľko jem a vyspevujem
Tak som mu hneď jednu vrazil, čo ma má kto stále strážiť
Ja už oňho nemám záujem, ja už oňho nemám záujem
Moje telo by stále jedlo, pilo a milovalo
Len by sa hralo, dobre sa malo a stále si užívalo
A všetko je mu, všetko je mu málo
Skrátka, telo si so mnou robí čo chce
Moje telo si so mnou robí čo chce
Skrátka, telo si so mnou robí čo chce
Moje telo si so mnou robí čo chce
Skrátka, telo si so mnou robí čo chce
Moje telo si so mnou robí čo chce
Skrátka, telo si so mnou robí čo chce
Moje telo si so mnou robí čo chce

Text: Boris Filan / Hudba: Jano Baláž, Jožo Ráž 

smiley

Už nemůžu. Nemám na elektřinu. Zmrzneme tu, píše vládě provozovatelka horské chaty
Jak vypadá praktický dopad vládních omezení, v podstatě nulové pomoci a neskutečného zmatku, si členové vlády mohou přečíst ze vzkazu Áji Duškové, provozovatelky Rýchorské boudy na hřebeni Krkonoš. Žena, která vždy pomáhala druhým, je v koncích.
„Vládo ČR, přeji si, aby můj případný pohřeb byl financován z platů těch, co rozhodli o mém žití! Čeká mě odpojení od elektřiny, a tak si tady na hřebeni v Krkonoších zmrzneme. 30 000 Kč na měsíční zálohy již nemám, Vaše slibované kompenzace jsou jenom plané řeči,“ stojí v úvodu emotivního vzkazu provozovatelky horské chaty.
Dále popisuje, že se vždy snažila pomáhat svému okolí. Ale tak, jako se to stalo mnoha dalším restauratérům, úspory došly, pomoc od vlády nedorazila. „Všechny moje úspory na stáří jsou pryč. Peníze, které byly navíc, jsem předávala dál, pomáhala jsem maminám v životní hmotné nouzi. Zainvestovala jsem návrat květeny na Rýchorských pláních. Rýchorka, která je moje srdeční záležitost, je de facto nás všech. Snažila jsem se Rýchorce, jako nájemce, vdechnout nový život. Osm let života jsem bojovala, UŽ NEMŮŽU! VLÁDO ČR, STYĎTE SE!“ stojí v závěru vzkazu.
Text provozovatelky horské boudy má velký ohlas. Stovky lidí jí píší, mnozí chtějí přispět. Nakonec na facebooku zveřejnila i číslo bankovního účtu pro ty, kteří by jí v těžkých chvílích chtěli pomoci.
Vzkaz Ája Dušková zveřejnila jen pár hodin před tím, než multiministr Havlíček v médiích uvedl, že v pondělí vláda s největší pravděpodobností znovu rozhodne o uzavření hotelů, restaurací a kaváren. Slíbil také, že bude prosazovat vysoké odškodnění.
Jak to nakonec bude, neví nikdo, ani vláda. Ta se utápí ve svém vlastním zmatku. Omylem zakáže prodej
piva do PET lahve, když to chce napravit, omylem zakáže prodej všeho rozlévaného alkoholu, když chce toto opravit, zakáže prodej kafe a čaje s sebou.
Co nejdříve vypadá jako další v řadě omylů, vydává nakonec ministr Blatný jako záměr. Aby lidé nechodili po ulicích a nepili kávu. Sledujeme děsivé kroky vlády, která podnikatele v gastronomii (a nejen ty) zašlapává do země svojí neschopností a lhostejností. Není divu, že se v tom všem podnikatelé, jako je boudařka Ája Dušková, dostávají na absolutní konec sil.
ZDROJ: MICHAL ZÁVADA / zpráva, Editor deníku FORUM 24, Publikováno 13. 12. 2020
https://www.forum24.cz/uz-nemuzu-nemam-na-elektrinu-zmrzneme-tu-pise-vlade-provozovatelka-horske-chaty/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=qwIKNrGnCcb-202012132117&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

smiley

Hospodský od Matesů "děkuje" vládě za současné zmatky. Pěkně po svém, na tabuli
Otevřeno, zavřeno, otevřeno s omezením… Prakticky obdenní veletoče týkající se provozování restaurací, které předvádí vláda svými rozhodnutími, se už hospodským zajídá. Originálním způsobem vyjádřil svůj ´vděk´ Pavel Matoušek z Prostějova. Učinil tak písemně na nabídkové tabuli před svým bistrem. Jako jeden z mála hospodských zavřel už v pátek.
"Ve čtvrtek 10. prosince vydala vláda nařízení, kterému nikdo nerozumí. Podle něj by měly být zavřené všechny hospody. Přímo se tam píše, že se zakazuje provozovat stravovací zařízení a prodávat nápoje rozlévané nebo na místě připravené," zdůvodňuje svůj postoj Pavel Matoušek provozující Bistro u Matesů.
"V pátek jsme nakoupili zboží, připravili jsme se na otevření. V jednu po obědě bylo oznámeno, že se nesmí prodávat káva ani čaj. Zdůvodněno to bylo tak, že je to kvůli tomu, aby bylo zamezeno setkávání lidí v parku, lese nebo na náměstích," doplnil Matoušek.
Mates zavřel, ale jinde je otevřeno.
"Nařízení nevyšlo v zákoně, tím pádem se na ně všichni hospodští vykašlali. Já jsem to ale konzultoval s právníkem a ten poradil, že mám raději zavřít, protože v nouzovém stavu fungují změny zákonů velice rychle a když si někdo usmyslí dát mi pokutu, tak ji musím nejdřív zaplatit a až potom případně zažalovat stát, že jsem byl uveden v omyl," vysvětluje Matoušek.
"Dělám už blbce i ze zaměstnanců. Přijdou ráno, já je odpoledne musím poslat domů. Voláme si dvakrát, třikrát denně, jestli otevřeme nebo zavřeme. Připadá mi to jako v Kocourkově," okomentoval dále.
Stromky budou, kapři v nejistotě
Společně s tím, že poprvé Matoušek otevřel letní bistro v zimě, doplnil nabídku i o vánoční stromky a kapry. "Čekám co se rozhodne zítra, to je v pondělí. Pokud bude muset být bistro zavřené a nebudeme mít možnost prodeje z okénka, tak kapři nebudou," přemýšlí o nejbližší budoucnosti Matoušek.
"My jsme prodej kaprů a stromků neměli kvůli nějakému obrovskému zisku. Naší představou bylo, že si lidé při výběru stromku a nákupu kapra udělají procházku po Hloučele, dají si u nás punč nebo něco dobrého na zub. Pokud bych tu měl stát jen s káděmi kaprů, tak to nemá význam. Stromky mám už nasmlouvané a zaplacené, tak je prodávat budu," vysvětlil Matoušek.
Prodej stromků bude U Matesů probíhat ve středu 16.12. od 15 do 19 hodin. V sobotu a neděli 19.-20. prosince od 13 do 18 hodin.
"Pokud tedy vláda zase nevymyslí něco, co všechno změní. Ona už to nejenom mně hlava nebere," krčí rameny provozovatel bistra.
ZDROJ: Autor: Zdeněk Vysloužil, https://prostejovsky.denik.cz/, 13.12. 2020
https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/hospodsky-od-matesu-dekuje-vlade-za-soucasne-zmatky-pekne-po-svem-na-tabuli-2020.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=qwIKNrGnCcb-202012132117&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

P.S. - Vzkaz Pavla Matouška z Prostějova na nabídkové tabuli před Bistrem u Matesů:

Omlouváme se, ale z nařízení naší pos...é vlády jsme nuceni zavřít!
Děkujeme vládo.

smiley

Mít hospodu je sebevražda. Končím, vzkázal hostům provozní a zavřel ji
Letos podle odhadu Asociace malých a středních podniků padne pětina gastronomických firem. Jednou z nich je hospoda ve Šluknově. Skončila o víkendu.
„Uspořádal jsem dopitnou a v sobotu jsem skončil. Mrzí mě to, ale už jsem neviděl žádné jiné východisko a není na co čekat. Mít v této době hospodu je sebevražda a já ji na sobě nehodlám dál páchat,“ říká Tomáš Dudek, který začal provozovat
pivnici Na Hrázi ve šluknovském výběžku před dvěma lety.
Do vlastního podnikání se pustil po téměř dvacetileté praxi v gastronomii. Po studiu střední hotelové školy nastoupil do pražského hotelu Don Giovanni jako číšník a po pár letech se vypracoval na vedoucího konferenčních banketů. V roce 2009, po příchodu finanční krize, kdy začaly svůj byznys i personál zeštíhlovat také hotely, odešel do Německa, kde pracoval na plný úvazek jako barman v hotelu v Bad Schandau.
K hlavní práci však chtěl mít i něco vlastního, spíš pro potěšení svých blízkých a sousedů, s nimiž ve Šluknově žije. Hostům chtěl ukázat, že i na malém prostoru lze vybudovat podnik, v němž bude lidem příjemně. A tak si pronajal hospodu, o kterou tehdy neměl nikdo zájem a kvůli nevyhovujícímu hygienickému zázemí ho od toho každý zrazoval.
Podnikatel se však odradit nenechal, začal ji zvelebovat. Zařídil nové toalety a venku vybudoval posezení s ohništěm a koutkem pro děti, u kterého přes léto pořádal koncerty místních kapel, jako je například Kabát Revival, Lucián či Hard Colony. Do vybavení
pivnice investoval 70 tisíc korun.
Ve vnitřku
pivnice s kamny a klavírem mohlo před omezením provozu kvůli covidu-19 sedět 45 hostů a stejný počet mohl popíjet i venku. Po osekání chodu hospod mohl podnik nabídnout místo 20 lidem.
Teď je všemu konec. „Je pro mě hořké sousto to vzdát, ale nemám na vybranou. Stát mi nastavil takové podmínky, které nejsou slučitelné s tímto podnikáním. Mám dluhy a už je nechci dál navyšovat a ohrožovat mrtvým byznysem svou rodinu,“ vysvětluje provozní, po jaké úvaze k zavření hospody došel.
Pro podniky, které porušují vládní opatření, má sice pochopení, ale touto cestou jít nehodlá. „Nechci, aby se mi navyšovaly další problémy nebo dluhy. Ti, co otevírají přes zákaz, jsou hazardéři,“ je přesvědčen Dudek.
Sedmatřicetiletý hostinský nyní dluží na nájemném i na doplatcích státu zhruba 70 tisíc korun. Další desítky tisíc však možná bude muset ještě vydat, protože o opuštění
pivnice měl pronajímatele vyrozumět půl roku dopředu, a nájemné tak bude možná muset platit další šest měsíců. Dudek však až do posledního vládního opatření doufal, že se mu podnik podaří udržet. Po otevření hospod, které trvalo pár dní, než ho vláda opět přiškrtila, však ztratil všechnu naději.
S ním ji ztratila i jeho žena a děti. „Nemůžeme mít otevřeno, a tak nemáme korunky,“ vysvětluje si čtyřletá Terezka, proč už si nebude s tatínkem dávat limonádu u kamen.
„Trvalo to, než se hospoda rozjela, a teď je všechno pryč. Je to obrovské zklamání. Bylo nám tu dobře a zůstanou jen vzpomínky. Beru to jako nepochopitelnou komedii naší vlády spojenou s absurdní likvidací našeho podnikání,“ říká žena hostinského Anna Luňáková.
Těžko se s koncem
pivnice loučí také hosté. „Hostinský vybudoval hospodu takřka z ničeho. Nikdo nevěřil, že to dokáže a ustojí. Nevzdal to. A když vláda otevřela restaurace a jemu svitla malá naděje, tak po pár dnech bylo zase vše jinak a on musí končit. Je to hrozná škoda. Likvidovat postupně všechny drobné podnikatele, to se státu opravdu povedlo,“ říká ironicky Milan Bilý, který se zúčastnil víkendové dopitné.
Podle Dudka přitom mohly podniky zůstat na živu celkem jednoduše. Stačilo dodržovat všechny rozestupy, hygienická opatření, větrat a pouštět do hospod jen zarezervované zákazníky a tím mít přehled o hostech, kteří popíjeli spolu a v případě potřeby by pak bylo jednoduché předat hygieně jejich údaje.
„Hospoda není holubník a nikdy nebyla. I dnes může hostinský odmítnout podnapilého hosta, a tak by nebyl problém odmítat lidi po naplnění kapacity. Hospoda by pak mohla být otevřená bez omezení,“ konstatuje podnikatel.
Dopitná, která trvala od minulého čtvrtka do soboty, vynesla hospodě na tržbách sedm tisíc korun. Na skladě
pivnice zůstaly nedopité kořalky a pivo v hodnotě zhruba pěti tisíc korun. Co s nimi bude hostinský dělat? „Pivo dopiju s rodinou a zakolkované kořalky použiji jako univerzální platidlo za právní protislužby a při vyklízení.“
Po zavření hospody si bude Dudek hledat obživu jinde. „Pokud se opět rozvolní provoz v Německu, vrátím se tam na pozici barmana. Ale nepředpokládám, že se tak stane dřív než na Velikonoce. Jinak mám příslib nastoupit do školní jídelny jako pomocný kuchař,“ říká.
Počítat však musí ještě s tím, že patrně bude muset zaplatit několik desítek tisíc také
pivovaru Cvikov, se kterým měl dvouletou smlouvu o objemu vytočeného piva a dostal na to před dvěma lety podporu. Smlouvu podnikatel až do příchodu covidu-19 bez problémů plnil, ale uzavírky stanovené vládou mu nedovolily dvouletý plán naplnit.
Zda
pivovar bude svým zákazníkům finanční podporu za prodej piva odpouštět, nebo ji bude striktně vyžadovat zpět, není zatím jasné. Společnost zatím redakci Seznam Zpráv Byznys na zaslanou otázku neodpověděla.
Pivnice Na Hrázi je konkrétním případem úpadku hospod. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) prodělá letos takový scénář tisíce gastronomických podniků. Loni jich na trhu bylo 35 tisíc, zaměstnávaly 150 tisíc lidí a do ekonomiky přinesly 195 miliard korun.
Z údajů pokladního systému Dotykačka vychází, že před opětovným otevřením hospod fungovalo na výdejním okénku asi 40 procent všech gastronomických podniků. Po otevření hospod se jejich počet navýšil na 70 procent. Zhruba třetina tak zůstala zavřená.
Podle Luboše Kastnera, který má v Asociaci malých a středních podniků ČR na starosti restauratéry, to neznamená, že všechny hospody nezařazené do pokladního systému už nefungují či nemohou otevřít provoz, pětina podniků však podle něj letos v zimě skončí. „Je to střízlivý odhad a koho dalšího to položí příští rok, je v tuto chvíli ve hvězdách,“ dodává Kastner.
ZDROJ: Autor článku-IVA ŠPAČKOVÁ, 14.12. 2020, Seznam zprávy
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mit-hospodu-je-sebevrazda-koncim-vzkazal-hostum-provozni-a-zavrel-ji-133548#dop_ab_variant=0&dop_req_id=lL0nXfvuOK0-202012140621&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Český člověk versus hospodský. Proč jim vůbec pomáháte?
Na jedné straně soucit s hospodskými a hoteliéry, kteří v období jindy vrcholící sezony musí zavřít. Na druhé straně rozhořčení nad tím, že se podnikatelům v pohostinství vůbec dostává pozornost a speciální vládní kompenzace.
V rámci protipandemických opatření se od pátku opět zavírají hotely a restaurace. Vláda zároveň představila nový systém kompenzací, které mají dopady pandemie na pohostinství tlumit – majitelé restaurací a hotelů mohou čerpat až 10 miliard korun.
Reakce na oba kroky se pohybují mezi lítostí nad utlumeným oborem a rozhořčením nad tím, že restauratéři mají vůbec čerpat nějaké speciální kompenzace.
„Koho to zajímá, že hospodští chtějí peníze. Kdo se postará o mě, až je mít nebudu? Mohou jít do lesa sázet stromky, práce je tam habaděj,“ píše čtenář Aleš Kolečko v diskuzi Seznam Zpráv.
„Co dělají hoteliéři na celém světě? Také takto pořád brečí? Tak ať jdou pracovat tam, kde je potřeba. Stejní jako umělci, to jsou také takoví chudáci a potom nám posílají fotky z Dubaje nebo Miami,“ rozčiluje se diskutující Václav Syrový.
„Tyhle reakce jsou pro mě osobně velmi zajímavé. Zaprvé si myslím, že jsou dané velkou pozorností, která se na tahanice kolem gastronomie soustředí dlouhodobě. V posledních letech to byly spory o zákaz kouření nebo zavedení EET. Lidé pak mohou být z mediální pozornosti upřené na hospody unavení a následně reagovat, že přece existují i jiné obory, které potřebují pomoci,“ myslí si restauratér Matouš Petráň, majitel podniku Dish na pražských Vinohradech.
„Lidé si neumí představit, že restaurace je vlastně taková továrnička, která zahrnuje nákup, výrobu, odbyt a všechny navázané procesy. Běžný zákazník vidí jen hospodského, nemá povědomí, jak celý podnik vlastně funguje a že jen náklady na mzdy šplhají do statisíců. Do toho slyší vyjádření odboráře Dufka, podle kterého nemáme mít 40 tisíc hospod a oběd má stát stovku. Pak se upevňuje názor, že jen okrádáme lidi,“ dodává Petráň.
V diskuzích se objevují i opačné názory, které označují kroky vlády vůči gastronomii jako oboru za likvidační a vyjadřují restauratérům podporu.
„Lidi, pojďme a podpořme naše oblíbené restaurace a hospody třeba zakoupením a nevyužitím voucherů. Chlapci na vsi, udělejte sbírky, beztak tam ty peníze necháváme a prostě mu je zaneste i bez
piva. Mnozí to mají fakt těžké,“ burcuje čtenář Michal Bud.
Podle sociologa Jiřího Vinopala, který se zabývá rolí
piva a pohostinských zařízení v české společnosti, si řada Čechů uvědomuje, že jim s mizejícími hospodami mizí i důležité společenské instituce. „Existují skupiny, pro které jsou otevřené hospody zásadní pro zachování sociálních vazeb. Ne všichni dokážou jednoduše přenést svůj život do online prostředí a nestačí jim vidět kamarády přes video nebo venku na zahradě. Udržení hospod není jen záležitost osobní, ale společenská.“
ZDROJ:
SEZNAM ZPRÁVY, 17.12. 2020
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesky-clovek-versus-hospodsky-proc-jim-vubec-pomahate-134252#dop_ab_variant=0&dop_req_id=4WCtCUUYxL1-202012171926&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Hrdinka skočila do rozbouřeného oceánu a zachránila dva sudy s pivem
Na světě existuje několik typů lidí. Jedni pivo rádi nemají, další ano - a pak jsou ještě lidé, kteří by za něj položili vlastní život. Do zmíněné třetí kategorie zcela jistě patří žena, která neváhala pro záchranu sudů s pivem skočit během prudkého lijáku do oceánu.
S kapkou nadsázky se dá říct, že divoké australské počasí zrodilo hrdinku. Poblíž města Gold Coast na východě kontinentu došlo totiž tento týden k situaci, kdy nejmenovaná žena, pracovnice v nedalekém surfařském klubu, skočila během bouře do oceánu, aby zachránila dva sudy se zlatavým mokem.
Ačkoliv by se její čin dal bezesporu označit za hazardní, protože jedno uklouznutí mohlo znamenat pořádný problém, sudy s
pivem se nakonec podařilo zachránit a bezpečně dopravit zpátky k výčepu.
„Velkolepému oceánu se nic nepodobá,” řekla později stručně australskému serveru 7News žena, kterou při činu natočil náhodný kolemjdoucí a video se následně stalo hitem internetu.
ZDROJ: 18.12. 2020, 7:58, nčs, Novinky
https://www.novinky.cz/muzi/clanek/hrdinka-skocila-do-rozboureneho-oceanu-a-zachranila-dva-sudy-s-pivem-40345538#dop_ab_variant=0&dop_req_id=O6KUIkCkynN-202012180954&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Však k čemu hospody jsou? Aby se spláchl uhelný prach a utopily chmurné myšlenky!
Šikmý kostel - románová kronika ztraceného města / léta 1894-1921
Autor: Karin Lednická

smiley

Odhalili Watergate, teď The Washington Post objevil také český nakládaný hermelín
NAKLÁDANÝ HERMELÍN
Americký deník The Washington Post je známý především tím, že v roce 1972 odhalil aféru Watergate, která stála křeslo tehdejšího prezidenta Richarda Nixona. Teď tento slavný list objevil také tradiční českou pochoutku – nakládaný hermelín, na nějž na svém serveru také TWP nabízí recept.
Deník The Washington Post ve svém nedělním článku kromě receptu na tradiční český „hermoš“ píše také o historii tohoto jídla a tradici, kterou v Česku nakládaný hermelín má. List zmiňuje i to, že Češi ho rádi jedí v hospodách k
pivu. Cituje také redaktorku českého magazínu Apetit Darinu Sieglovou. „My v Česku věříme, že je potřeba sníst něco mastného, aby se člověk snadno neopil nebo aby se neopil moc rychle, nevím zda je to vědecky podloženo,“ uvedla Sieglová pro TWP.
Americký deník mimo jiné píše i o tom, jakým způsobem se hermelín připravuje a že je potřeba před konzumací počkat. „Mnoho Čechů čeká dokonce několik týdnů, než nakládaný hermelín sní, ale lze ho konzumovat i po několika dnech. Lze ho servírovat s oblíbeným chlebem, studeným
pivem či pálenkou,“ uvádí TWP.
Deník k historii tohoto pokrmu uvádí, že s ním přišel ve 20. století český sýrař, který chtěl znovu zavést sýr hermelín na český trh.
ZDROJ: ECHO24, JKR, 22.12. 2020 v 09:49
https://echo24.cz/a/Suwdq/odhalili-watergate-ted-the-washington-post-objevil-take-cesky-nakladany-hermelin?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=1ykOtlB71tS-202012221941&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

smiley

"Čo by to bolo za krčmu, keby sa v nej chlapi nepobili."
Vesničko má středisková
Film Československo, 1985
Režie: Jiří Menzel
Scénář: Zdeněk Svěrák

smiley

Tohle se povedlo! Pivo za každý gól od Messiho.

Casillas může pařit do rána, a co Češi?
644 branek - neuvěřitelné číslo, kterým navíc argentinský fotbalista Lionel Messi pokořil rekord slavného Pelého. To se nedá obejít jen tak.
Pivovarnický kolos Budweiser přišel s originálním nápadem a tak se pod Vánočním stromkem každého gólmana, kterého barcelonský štírek překonal, objevila za každou obdrženou branku, lahev prémiového piva.
Kdo by se mohl slušně opít - to je dlouholetá star Realu Madrid a španělské reprezentace Iker Casillas. Tomu dal argentinský kanonýr hned 17 branek a pokud se z mistra světa nestal během půlroční nečinnosti notorický piják, asi by mu to na jeden večer nestačilo.
Ještě "hůře" je na tom ex-valencijský brankář Diego Alves. Brazilec dostal dokonce 19 lahví zlatavého moku.
Někteří z gólmanů už se svým Vánočním darem stihli pochlubit i na sociálních sítích. Tak třeba italská legenda Gianluigi Buffon nebo slovinská stálice Atlética Madrid Jan Oblak.
A jak si vedli čeští gólmani? Ti rozhodně smutnit nemusí. O tom jestli je lepší Budweiser od Messiho nebo třeba jejich oblíbená značka, se mohou přesvědčit Petr Čech, Ondřej Kolář nebo bývalý brankář Plzně Roman Pavlík
ZDROJ: 26.12. 2020, 13:25 - Barcelona, nov, Sport.cz
https://www.sport.cz/fotbal/la-liga/clanek/1955516-tohle-se-povedlo-pivo-za-kazdy-gol-od-messiho-casillas-muze-parit-do-rana-a-co-cesi.html?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#hp-sez

Primera Division - Pelé gratuluje Messimu k vyrovnání jeho rekordu

Barcelonské eso Lionel Messi obdržel gratulaci od legendy Pelého. Útočník Barcelony totiž vyrovnal jeho rekord v počtu branek za jediný klub. Pele k tomu využil sociální média a Argentinec si tak mohl ihned po zápase s Valencií, kde se mu metu podařilo zdolat, chválu přečíst a reagovat.
Pelé svůj rekord vytvořil v dresu Santosu, kde se mu podařilo dát 643 přesných tref. To bylo doposud také číslo, u něhož se nemyslelo, že by ho kdy někdo mohl překonat. Také vydrželo pět dekád. V sobotu však Messi zase jednou skóroval a na Brazilce se dotáhl.
Barcelona nejprve prohrávala s Valencií 0:1, ale před přestávkou přišla šance z pokutového kopu. Messi sice penaltu neproměnil, ale po přihrávce od Jordi Alby zavěsil hlavou. Po utkání tak má u katalánského giganta bilanci 748 zápasů/643 branek. Zápas s Netopýry nakonec skončil dělbou bodů za remízu 2:2.
Pele hrál skoro celou svoji kariéru v Santosu, ale nakonec se ještě rozhodl odejít do New Yorku Cosmos. Byl proto lehce kritizován za to, že nezkusil výzvu v jiném klubu. Stejně to je i u Messiho.
Brazilec k vyrovnání svého rekordu říká: "Když je tvoje srdce zavaleno láskou, tak je složité změnit kurz cesty. Stejně jako ty i já vím, jaké to je každý den nosit ten stejný dres. A také vím, že není lepší místo, než ve kterém se cítíte jako doma. Lioneli, gratuluji ti k historickému rekordu. Ale hlavně ke krásné kariéře v Barceloně. Příběhy, jako jsou ty naše, jsou v dnešním fotbale bohužel ojedinělé. Proto tě velmi velmi obdivuji."
ZDROJ: 29.12. 2020, 12:16 - fotbalportal.cz
http://www.fotbalportal.cz/spanelsko/primera-division/59625-pele-gratuluje-messimu-k-vyrovnani-jeho-rekordu/

smiley

"Honem do hospody, než se z nás stanou básníci."
Hospoda není holubník
Kniha, autor: Zdeněk Brezina

smiley

"Jenže bez práce nejsou lahváče."
Hospoda není holubník
Kniha, autor: Zdeněk Brezina

smiley

"Pivo je medicína, zlatý zázrak. Pivo, to je nebejt sám. Pivo, to je krásná chvíle a kamarádi, co vyprávějí každý to svoje. Pivo, to je Štědrý večer třeba v květnu."
Hospoda není holubník
Kniha, autor: Zdeněk Brezina
Vydání: Akcent 2002
Ilustrátor: Jiří Bouda
Sedmatřicet krátkých fejetonů českého televizního dokumentaristy charakterizuje snaha nazírat život a lidi z těch lepších stránek a s maximálním pochopením.
Řada z těchto fejetonů vycházela v minulých letech v deníku Metro a námětově v nich autor těžil z bohaté osobní zkušenosti a zážitků z nejrůznějších prostředí, jimiž jako dokumentarista prošel. Hodně textů je inspirováno minulostí i současností pražského Podskalí, sportovním prostředím, ale také vzpomínkami na osobní setkání se spoustou zajímavých osobností, které poznal při své práci. Jako celek je knížka příjemným a nepatetickým vyznáním lásky k životu a všemu kladnému, co přináší.

smiley

"Prosím tě a co jsou vlastně ty eR Péčka?"
"Co? Přece Ranní
Piva, blbečku!"
Hospoda není holubník
Kniha, autor: Zdeněk Brezina

smiley

Iniciativa Chcípl PES vyzývá vládu k zrušení opatření od 6. ledna 2021
Praha - Iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES dnes vyzvala vládu, aby od 6. ledna otevřela Českou republiku bez dalších restrikcí ekonomiky a chránila ty, kteří to opravdu potřebují. Kabinet podle iniciativy dovedl zemi do chaotického stavu, který může přerůst ve vážné občanské nepokoje s nedozírnými následky. ČTK to dnes sdělil jeden ze zástupců iniciativy, majitel
pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku, Jiří Janeček.
Vláda podle iniciativy v druhé polovině letošního roku nezvládla situaci a chaotickými nařízeními prohloubila chudobu v tuzemsku, sebrala lidem práci, dětem vzdělání a všem naději, uvedli zástupci v dnešním prohlášení.
Iniciativa kritizuje to, že opatřeními představitelé státu zajistili stálé příjmy nadnárodním společnostem. V supermarketech je přitom podle ní největší kumulace lidí.
Vláda podle iniciativy nezvládla připravit ani efektivní systém kompenzací. Naopak je podle ní složitý, neprůhledný a nespravedlivý. "Vláda ČR dlouhodobě porušuje naše práva na svobodné podnikání, vzdělání, shromažďování, volného pohybu. Toto bezprecedentní bezpráví si vymáhá nátlakem policejních složek, které bezdůvodně vnikají do našich obydlí a ničí naše podnikání, naše životy," uvedla dále iniciativa. Je podle ní nutný návrat do normálního života, kde bude platit ústava a právní systém.
Zástupci výzvy Chcípl PES protestují proti vládním opatřením. V minulosti například nechali své podniky otevřené i po 20:00, což byla nařízená zavírací hodina. Kromě Janečka se k ní hlásí také například majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert.
Stravovací zařízení jsou letos už potřetí odkázána na prodej jen přes výdejní okna, která mohou fungovat jen mezi 05:00 a 20:59. Využívat mohou případně rozvoz. Na podzim musely být gastronomické podniky zavřené od 14. října do 2. prosince. Poté mohly fungovat s mnoha omezeními, například jen poloviční kapacitou. Jejich opětovné uzavření vláda nařídila od 18. prosince. Na jaře do nich měla veřejnost zakázán vstup od 14. března, od 11. května mohly otevřít zahrádky.
Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní podle svého šéfa Karla Havlíčka (za ANO) chystá program COVID gastro. Restauratéři budou mít nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka a den uzavření od 14. října. Vláda na podporu schválila 2,5 miliardy korun.
Gastronomické odvětví podle výzkumné společnosti Nielsen každý den uzavření ztrácí na tržbách 414 milionů korun.
ZDROJ: Vydáno: 31.12.2020, 16:27, www.ceskenoviny.cz, 
Autor: 

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/iniciativa-chcipl-pes-vyzyva-vladu-k-zruseni-opatreni-od-6-ledna/1977076#utm_content=freshnews&utm_term=chc%C3%ADpl%20pes&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

smiley

Roman Skamene - narozen v Československu 2.10.1954
Roman Skamene se narodil v Plané u Mariánských Lázní. V roce 1964 se rodina přestěhovala do Prahy a v novém prostředí se Roman začal zajímat o herectví. Navštěvoval dramatický kroužek a pokoušel štěstí na filmových konkurzech. Ve svých 13 letech, když navštěvoval 8. třídu základní školy, vyhrál konkurz na hlavní dětskou roli v psychologickém filmu ÚTĚK, kde hrál malého chlapce svedeného starším kamarádem k životu na "šikmé ploše". Role se zhostil se ctí a byl filmaři zařazen do kategorie "nadějný dětský herec". Sami ho začali vyhledávat a nabízet mu další role. Roman se opakovaně a neúspěšně pokoušel dostat na konzervatoř, nakonec pokračoval studiem na gymnáziu. V roce 1969 byl obsazen do role Červenáčka v Bočanově seriálu ZÁHADA HLAVOLAMU natočenému podle kultovní knižní předlohy Jaroslava Foglara. Seriál měl mimořádný úspěch a z Romana se rázem stala uznávaná dětská hvězda. Následoval televizní snímek PRINC A CHUĎAS, kde byl obsazen do hlavní dvojrole prince Edwarda a chudého chlapce z podhradí. Popularita mladého herce tehdy dosáhla maxima. Mluvilo se o jeho velké herecké budoucnosti. 160 centimetrů vysoký herec neměl o práci nouzi, zahrál si v řadě menších rolí a dařilo se mu zůstávat v povědomí diváků. V roce 1987 přišla zajímavá role veksláka v tehdy populárním filmu BONY A KLID. Jeho role, vekslák Bíny alias Klídek, mu přinesla slávu. Poslední významnou filmovou rolí byl "malinkatý ďábel" major Borovička v komedii TANKOVÝ PRAPOR (1991). Pravidelně až do konce 90. let hrál v pohádkách, v televizních filmech a v řadě komerčních snímků.

Jeho podnikatelský pokus otevřít restauraci poblíž Národního divadla skončil fiaskem a hromadou dluhů, ze kterých se Skamene jen obtížně dostával. Restaurace "Skamene" podle něj zpočátku prosperovala, přestože bance odváděli několik desítek tisíc měsíčně na splátky úvěru: “Kdyby nás zaměstnanci neokrádali, všechno jsme v klidu spláceli. Moje žena dělala účetnictví, vše bylo propočítané.” Kamenem úrazu se podle něj stal nepoctivý personál - jeden ze zaměstnanců propadl gamblerství a denně utrácel velké částky za hraní na automatech. Kuchařů a číšníků, kteří v restauraci kradli, prý ale bylo více. Roman Skamene si dodnes vyčítá, že jim příliš důvěřoval. Dluhů se snažil zbavit půjčováním od lichvářů, zapletl se i s pražským organizovaným zločinem. Paradoxně mu nejvíce pomohl jeho vlivný kamarád z pražského podsvětí, kontroverzní podnikatel a vekslák Ivan Jonák*, který za něj část dluhů zaplatil a donutil gang lichvářů zrušit lichevní smlouvu s vysokými úroky. Frustraci z neúspěchu v podnikání léčil herec alkoholem a řadu let se objevoval na stránkách bulváru pro své alkoholické excesy. Později přiznal, že s manželkou mysleli i na sebevraždu.
Manželka s dětmi zabránila Romanovi padnout na úplné dno. I v pokročilejším věku zůstává herec aktivní. Nejenže hraje tenis s přáteli a zvelebuje rodinné sídlo, ale také prý denně uplave sto bazénů! Žije s rodinou v »haciendě« v Nižboru u Berouna. „Dva roky jsme dům rekonstruovali, teď už si ho s manželkou, dcerou, vnučkami a synem užíváme. Musím ale přiznat, že většinu práce a starostí zvládala má žena Renata,“ prozradil s tím, že ale i on přidal ruku k dílu.
Za mlada prý vyváděl hodně, opilecké eskapády nebraly konce, ale dnes se označuje za kvartálního alkoholika. Běžně si zajde do hospůdky na pár
piv
a v podstatě střízlivý jde domů, ovšem jednou za čas ho to popadne a propije dva dny v kuse. Pak ale ví, že má zase na dlouhou dobu vystaráno. 

vekslak-biny-alias-klidek-a-jeho-magicke-oko--stamprle-zelene-v-pivu-.-r.-skamene-ve-filmu-bony-a-klid..jpg

Vekslák Bíny alias Klídek a jeho Magické oko (štamprle Zelené v půllitru světlého piva). R. Skamene ve filmu Bony a klid.

*Ivan Jonák
Podnikatel Ivan Jonák (3. 7. 1956 - 24. 2. 2016) proslul v 90. letech 20. století jako majitel Discolandu Sylvia. Přátelil se s herci i politiky. Za objednání vraždy své manželky Ludviky ho soud poslal na osmnáct let za mříže. Na svobodu se dostal koncem dubna 2014. 24. února 2016 zemřel v osamocení a bez majetku ve svém bytě v pražských Kobylisích na zdravotní komplikace spojené s cukrovkou.

ZDROJ:
www.csfd.cz - Milan "gudaulin" Černý
www.pametnaroda.cz, Příběhy 20. století TV, Robin Kvapil/Barbora Šťastná, Praha, 07. 12. 2018
https://www.pametnaroda.cz/cs/skamene-roman-20181207-0
www.prozeny.cz, Démon alkohol: Kdo ze slavných s ním bojoval? LUCIE MÜLLEROVÁ, 2. 1. 2020
https://www.prozeny.cz/clanek/demon-alkohol-kdo-ze-slavnych-s-nim-bojoval-61052
www.blesk.cz
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/556075/roman-skamene-ukazal-bydleni-denne-uplave-100-bazenu.html
cs.wikipedia.org
Ivan Jonák – Wikipedie (wikipedia.org)

smiley

Ochutnejte pivní koktejly!


BLACK VELVET
5 cl Guinness (nebo jiného černého silného
piva)
5 cl šampaňského
Do vychlazené flétny na šumivé víno dávkujte
pivo a pak velmi pomalu (pění) přidávejte po stěně sklenky šampaňské. Pokud se to podaří, je vhodné, aby zůstaly vrstvy při podání nápoje oddělené.
O spojení šampaňského a Guiness v Black Velvet se traduje, že byla reakcí na skon prince Alberta, manžela britské královny Viktorie. Čtrnáctého prosince 1861, kdy národ truchlil nad jeho odchodem, usoudil číšník londýnského Brook´s Clubu, že i šampaňské by mělo držet smutek a přidával do něj oblíbený irský stout. (Přitažlivou legendu poněkud oslabuje tvrzení Fernanda Castellona, že koktejl se původně jmenoval Champagne Velvet a byl poprvé podáván až v roce 1880.) O kompozici se říká, že je jedním z účinných pick-uppers, "napravovadel" po prohýřené noci, díky obsahu vitamínu B, jehož původ je v
pivu, a kysličníku uhličitému, který je obsažen v šampaňském. Spojení má i organoleptické konsekvence: ležák podporuje delikátnost, lahodnost a příchuť sušenek v šampaňském a získává měkkou texturu (hladkost odhalovanou v ústech).

RADLER
15 cl světlého ležáku
15 cl citronové limonády
Do
pivní sklenice dávkujte limonádu a přidejte po stěně sklenky pivo. O kombinaci se traduje, že vznikla náhodou v Bavorsku v roce 1922. Bylo horké odpoledne a nějakých třináct tisíc cyklistů se rozhodlo zdolat svah Almu nedaleko Mnichova. Řada z nich se cestou zpátky zastavila ve výčepu Kugler-Alm (rodinný podnik dodnes existuje). Franz Xaver Kugler byl zoufalý, zásoby piva se rychle vytrácely. V poslední chvíli dostal nápad a začal míchat zbylé pivo půl napůl s citronovou limonádou. Nazval kombinaci Radlermass (Cyklistický máz) a tvrdil, že ho vymyslel přímo pro cyklisty. O desítky let později jeho myšlenku parafrázoval neznámý autor long drinku Diesel (pivo s Coca-Colou) a dalšího míšeného nápoje, známého jako Shandy (pivo se Spritem).

TAMANACO DRY
5 cl ginu
1 cl
piva
Do míchací sklenice dávkujte přísady, přidejte kostky ledu a 8–10 vteřin míchejte barovou lžičkou. Nalijte přes barové sítko do vychlazené koktejlové sklenky. Nezdobte! Aperitivní koktejl se původně jmenoval JACK´ARTINI; jeho autorem je barman Jacques Hébrard, který v padesátých letech obsluhoval bar v caracaském hotelu Tamanaco.

BEER BUSTER
5 cl vodky
2 střiky Tabasca
0,5 l světlého
piva
Do tumbleru o obsahu kolem 25 cl dávkujte vodku a přidejte po skle pivo. Zastříkněte omáčkou Tabasco a velmi opatrně promíchejte. (Povšimněte si, že v tomto případě není ve hře led, takže je jasné, že obě hlavní přísady musí být velmi studené.) Long drink byl docela populární ve Spojených státech v polovině sedmdesátých let. Buster znamená v americké angličtině rváče či výtržníka.

TOMBOY
10 cl světlého
piva
10 cl tomatového džusu (prvotřídního!)
Dávkujte tomatový džus do tumbleru a přidejte světlé
pivo. Dost divoké spojení. Však také tomboy znamená větroplach v sukních, rozpustilé děvče, divoška. Úspěch koktejlu závisí na kvalitě tomatového džusu. Tak na něm nešetřete! (Mixolog a šéfbarman pražského baru Hemingway používá výhradně Granini.) Tomboy je dívka, která vykazuje vlastnosti tradičně připisované klukům, včetně toho, že nosí maskulinní oblečení anebo se zabývá aktivitami, které jsou většinou klučičí doménou. Samotný výraz vzešel z anglicky mluvícího světa a následně se celosvětově rozšířil.

CHURCHILL
10–15 cl Plzeňského prazdroje
5 cl Campari Bitter
spirála pomerančové kůry
Vložte do sklenice dlouhou spirálu pomerančové kůry, nalijte předepsané množství Plzeňského prazdroje a přidejte Campari Bitter. Zní to dost neuvěřitelně. Jak se drink dostal ke svému jménu, je nejasné, ale chuť je překvapivě uspokojivá a pramení ze spojení hořkého
piva a hořké lihoviny. Receptura údajně pochází z amerického středozápadu. (Všimněte si, že některé koktejly s pivem jsou bez pěny; v tomto případě prostě proto, že drink vymysleli na americkém středozápadě, a chtějte tam od barmana hladinku...

HOP, SKIP & GO NAKED
3 cl ginu
3 cl vodky
2 cl čerstvé citronové nebo limetové šťávy
0,5 l světlého ležáku
Tumbler naplňte až téměř po okraj kostkami ledu. Přidejte gin, vodku a šťávu a promíchejte základ barovou lžičkou. Sklenici doplňte světlým ležákem, zavěste segment citrusu a již nemíchejte!

MAGICKÉ OKO
50 cl světlého
piva
4  cl zelené
Do panáka o obsahu 4 cl (a bez nožky) nalijte Bols Teardrop, případně jakoukoli českou zelenou. Panáka postavte do půllitru a načepujte do něj
pivo. Pokud se vše podaří, bude sklenka při dně vrhat nazelenalé odlesky. Hosta pro všechny případy upozorněte na technickou stránku věci (spolknutá sklenka by ho mohla udusit) a pak ho nechte, ať si poradí sám. Někdo strčí do piva prst, sklenku převrhne a pije, přičemž v závěru ji odstrkuje od rtů jazykem…Magické oko je čistě domácí vynález, jenž odvozuje svoje jméno od indikátoru naladění, jenž býval součástí radiopřijímačů ještě v polovině minulého století.
ZDROJ: gastroahotel.cz, autor: Redakce G&H | Pro 11, 2015 | Recepty 
https://gastroahotel.cz/ochutnejte-pivni-koktejly/

smiley

Pila jsem víc než jsem měla
nebylo to na zdraví
jako kdybych nevěděla
že se tím nic nespraví
Jako kdybych nevěděla
to že ve mně je ten mír
pro kterej jsem letět chtěla
až za obzor za vesmír
Radůza - úryvek z textu písně Bylo nebylo

smiley

Na hospodským ubruse se stejně dějou věci
pod rukama malíře, co vypil čtyři deci,
ohořelou zápalkou si kreslí malý domek,
vedle domku zahrádku a na zahrádce stromek,
Po dvou dalších půldeci se malíř stává snílkem,
na zahradu přistál talíř a Marťan s tykadýlkem,
strká nosík do hlíny, on pozoruje broučka,
odpusťme to malíři, že v mládí hltal Součka,
Než si stačil malíř z láhve další dávku odlít,
Marťan skončil bádání a zase někam odlít’,
na ubruse zůstala je propálená čára
od plazmových motorů, anebo od cigára
Karel Plíhal - Hospodská

smiley

Odbíjí klekání,
ve stráních ovečky
do tmy se tiše vpíjí,
číšníci zahání
židle a stolečky
pod stříšky pizzerií…
Číšníci zahání
židle a stolečky
pod stříšky pizzerií…
Odbíjí klekání,
zbloudilé ovečky
dnešní noc nepřežijí...
Karel Plíhal - dvě sloky z písně Lázeňská

smiley

Vůně potu a kůže, nad něhou růže, cynický smích
Lásko, na konci léta, osudy splétá ledový sníh
Vůně vody a prádla, chlastu a žrádla k opojení
Lež a zrosený džbánek pro mdlobný spánek pokolení
Schůzku nahradíš schůzí, belháním chůzi, povykem klid
Vůně
piva a kvásku nahradí lásku, boha a cit
Klec co náhražka křídel, kulturní příděl za umění
Dálky v zrcadle sklínky z prolhané skříňky na civění
Karel Kryl - úryvek z textu písně Vůně 

smiley

Jen ledvinové kamínky mi zbyly místo vzpomínky
na lásku tvou a něhu, Dany M.
Jsem truchliv, ač ne bez viny, žal odnesly si ledviny
a Spolek přátel žehu, Dany M.
Ó, že mi vážně slabo je, lkám tóny z hloubi hoboje,
mám na hoboji vruby, Dany M.
Den kutálí se k západu a já si zpívám papadu a šubydubyduby, Dany M.
Ach, chtělo by se zaplakat, když tupě civím na plakát,
jsa rozpolcený vedví, Dany M.
Ten plakát na dva turnaje, v nichž první cenou urna je
v ní popel z mého ledví, Dany M.
Už nebaví mě řečičky, tak tiše saju z bečičky
svůj hektolitr
piva, Dany M.
Už obloha je nachová a k areálu krchova
jen sto yardů mi zbývá, Dany M.
A jen sto yardů mi zbývá, Dany M.
Karel Kryl - Ledvinové kamínky

smiley

Nosíme z módy kopretiny, čímž okrádáme stáda
A vůl, kdys jméno obětiny, je titul kamaráda
Na obou nohách vietnamku a jako komfort hlavu
Na klopě placku jak psí známku - znak příslušnosti k davu
I naše generace má svoje prominenty
Program je rezignace a facky argumenty
Potlesk je k umlčení a pískot na pochvalu
A místo přesvědčení jen pití
piva z žalu...
Karel Kryl - úryvek z textu písně Pasážová revolta

smiley

Vracím se domů nad ránem, kvalitním vínem omámen,
z přímek se stávaj zatáčky, točí se svět, jsem na sračky.
Vedle mě zvrací princezna, nastavím dlaň a požehnám,
pro všechny jasný poselství - tomu se říká přátelství.
Mám tisíc otázek na žádnou vzpomínku,
skládám si obrázek kámen po kamínku.
Včerejší produkce šla do bezvědomí,
nastává dedukce, co na to svědomí.
A už si vzpomínám, já byl jsem na srazu,
s kumpány který mám, patříme do svazu,
vlastníme doménu, tak si nás rozklikni,
svaz českejch bohémů...
Vracím se domů nad ránem, kvalitním vínem omámen,
z přímek se stávaj zatáčky, točí se svět, jsem na sračky.
Vedle mě zvrací princezna, nastavím dlaň a požehnám,
pro všechny jasný poselství - tomu se říká přátelství.
Stačí pár večírků, společně s bohémy,
za kterými se táhnou od školy problémy.
V partě je Blekota, Jekota, Mekota,
dost často hovoříme o smyslu života.
Jako je třeba teď, mám tisíc otázek,
na žádnou vzpomínku, si skládám obrázek.
Z těžkejch ran lížu se, včera jsme slavili,
svatýho Vyšuse.
Vracím se domů nad ránem, kvalitním vínem omámen,
z přímek se stávaj zatáčky, točí se svět, jsem na sračky.
Vedle mě zvrací princezna, nastavím dlaň a požehnám,
pro všechny jasný poselství - tomu se říká přátelství
Svět zrychluje svý otáčky,
sousedka peče koláčky.
Hlášen stav nouze nejvyšší,
Hapkové volaj Horáčky.
Zástupy českejch bohému,
vyráží ven do terénů
šavlí z kvalitního vína
bojovat proti systému.
Tak jsme se tu všichni sešli, co myslíš, osobo?
Na to nelze říci než "Co je ti do toho?"
Tak jsme se tu všichni sešli, co myslíš, osude?
Na to nelze říci než "Jinak to nebude."
Tak jsme se tu všichni sešli, co myslíš, osobo?
Na to nelze říci než "Co je ti do toho?"
Tak jsme se tu všichni sešli, co myslíš, osude?
Na to nelze říci než "Jinak to nebude."
Tak jsme se tu všichni sešli, co myslíš, osobo?
Na to nelze říci než "Co je ti do toho?"
Tak jsme se tu všichni sešli, co myslíš, osude?
Na to nelze říci než "Jinak to nebude."
Wohnout - Svaz českejch bohémů

smiley

Svařené pivo
Recept:
Stačí v kastrolku smíchat 0,5 l
piva, 2 lžíce cukru, 2 lžíce medu, 1 svitek skořice, několik hřebíčků a špetku mletého zázvoru.
Poté, co
pivo začne vřít, je na čase jej přelít do tepluvzdorných sklenic a pro chuť přidat ještě plátek citronu nebo pomeranče.
Kdo má rád "silnější" nápoje, může přidat např. štamprli rumu.
Pivo na vaření nemusí patřit mezi ty nejkvalitnější, průmyslově vyráběná desítka je dostačující.
V Polsku patří
pivní svařák (grzane piwo) k oblíbeným nápojům na zahřátí. Variantou horkého piva je také pivo s koglem–moglem:
Utři 1 žloutek s jednou kávovou lžičkou cukru (jedna porce), přilij horké
pivo a míchej do zhoustnutí. 

smiley

Majitel pražské restaurace Šeberák má nadále otevřeno. Teď objíždí republiku s rakví na autě
Majitel kunratické restaurace Šeberák Jakub Olbert má i v novém roce svůj podnik otevřený přes veškerá vládní nařízení. Nyní se rozhodl s peticí nazvanou Otevřeme Česko objet republiku a podpořit ve stejném jednání i své kolegy. Z recese naložil na svůj žlutý vůz rakev.
Poprvé proticovidová nařízení Olbert porušil 27. listopadu, kdy odmítal uzavřít svůj podnik v osm hodin večer, jak nově žádala vláda místo dosavadních 22 hodin. Když o měsíc později vláda vyhlásila lockdown a vše uzavřela, i tehdy tato restaurace zůstala otevřená. A zůstala dodnes.
„Otevíráme okolo těch půl jedenácté, zavíráme okolo deváté desáté hodiny podle hostů,“ řekl Novinkám Olbert s tím, že policie je u něj denně „na návštěvě“.
„Policie sem chodí poměrně pravidelně, oznámí nám, co děláme, my oznamujeme jim, že oni porušují naše práva, chvilku si tady vyjasňujeme pozice, pak nám řeknou, abychom zavřeli, a buďto zavřeme, nebo ne, je to různé,“ tvrdí.
Zatím ovšem žádnou pokutu neobdržel. „Jak říkal pan primátor Hřib - ještě není zákonná norma, která by nás nějakým způsobem postihovala, a i když to sice prošlo Poslaneckou sněmovnou, tak Senát zaplať pánbůh řekl, že v nouzovém stavu nebude schvalovat nic represivního,” vysvětlil Olbert.
Přestože zákazníci restaurace Šeberák Olberta podporují, jsou kolikrát zmatení a Olbertovi volají, zda má, nebo nemá otevřeno a kdy bude zavírat. „Já jim říkám, že je to všechno ve vůli Policie České republiky. Oni jsou rádi, že se k tomu stavíme čelem a že tady nevymýšlíme s policií žádné hry. My máme otevřeno, protože si myslím, že vládní nařízení jsou protiprávní,“ říká Olbert.
Ve středu vyrazil Olbert na cestu po republice s peticí Otevřeme Česko, aby diskutoval s ostatními podnikateli a informoval je o tom, co dělá on. Že jeho jednání není žádná rebelie, ale že se snaží zachránit sebe i svůj podnik před krachem.
„Když jsme měli demonstraci na Staroměstském náměstí s půllitry i když jsme rozdávali polévku na Vánoce, tak k nám přišlo hodně lidí z krajů a různých měst a říkali, přijeďte taky k nám. Teď investuju čas do těch lidí, kteří ujeli tu dlouhou cestu, přijeli nás podpořit, tak já teď jdu podpořit je. Nakládáme naši putovní rakev a dneska začínáme v Pelhřimově a pokračujeme dál Vysočinou do Jihomoravského kraje, pak na sever do Severomoravského kraje a pak zpátky přes Olomoucký kraj, Královéhradecký a Liberecký domů,“ popisuje svůj plán Olbert.
Ten také přiznává, že přestože měl určitě finanční rezervy, tak nyní už žádné nemá, proto je potřeba pracovat, a ne mít zavřeno.
„Teď v zimě už je to katastrofa. My se dohadujeme s našimi dodavateli na splátkových kalendářích a odkládáme všechno. Pokud se to nerozjede, velmi brzy nerozjede, tak to bude katastrofa, nejenom pro nás, ale pro celý tento sektor, nebo nejenom tento sektor, pro široký sektor podnikatelů.“
ZDROJ: 6.1. 2020 14:43 – Praha, Kristýna Léblová, kk, Novinky
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/majitel-prazske-restaurace-seberak-ma-nadale-otevreno-ted-objizdi-republiku-s-rakvi-na-aute-40347008#dop_ab_variant=0&dop_req_id=evaDAAoQYJo-202101061707&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Iniciativa Chcípl PES na nedělní demonstraci vyhlásí otevření Česka
Iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES chystá na neděli další demonstraci proti vládním opatřením. Organizátoři to ve čtvrtek řekli novinářům. Zkritizovali také podporu podnikatelům, kterou vláda v pondělí schválila. Žádají, aby místo příspěvku na pracovníka ve výši 400 korun za den dostali podnikatelé 70 procent tržeb z minulého období.
„Na této demonstraci vyhlásíme otevření České republiky. Nebudeme respektovat vládní opatření, která nefungují, ale naopak zapříčinila daleko vražednější pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti,“ řekl za iniciativu David Biksadský, který bude nedělní demonstraci moderovat.
Organizátoři vyzývají účastníky, aby přišli v rouškách a dodržovali poklidný ráz akce a platná vládní opatření.
I když iniciativa vznikla kvůli zachování provozu restaurací, připojují se k ní podle jejích zástupců i živnostníci a podnikatelé z jiných sektorů než jen z pohostinství. Jako příklad uvedli zástupce některých kulturních a sportovních podniků a organizací. Celkem nyní skupina čítá asi 1000 podniků z celé ČR.
ZDROJ: 7.1. 2020, 14:16 – Praha, Natálie Lošková, Novinky, ČTK
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/iniciativa-chcipl-pes-chysta-dalsi-demonstraci-vyhlasime-otevreni-cr-avizuje-40347154#dop_ab_variant=0&dop_req_id=wLjpSWIvHGv-202101071541&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

O horských boudách rozhodne jaro
Osud horských hotelů, pen­zionů a hřebenových bud zpečetí letošní jaro. Někteří nájemci končí kvůli výpadku Vánoc a Silvestra s dluhy už dnes. Vlastníci se většinou díky úsporám vesměs drží.
Kompenzace státu nepokryjí náklady od 18. prosince prázdných baráků. „Měsíčně do nich vrážíme skoro čtvrt milionu korun z vlastních peněz. Zlomem bude jaro,“ tvrdí Daniel Eliáš z krkonošské Pece pod Sněžkou.
Majitel hospody v Peci a dvojice penzionů v sousední Velké Úpě čerpá snad všechny státní covidové programy. „Nevyšli bychom s tím ani náhodou. Ale oproti nájemcům, kteří musejí splácet nájmy, jsme na tom ještě dobře,“ srovnává Eliáš.
Nájemci sice mohou spolu s další pomocí čerpat stoprocentní kompenzace nájmu, musejí ale nejprve zaplatit vlastníkům a čekat, zda slíbené peníze od státu dostanou.
Půjčku jen těžko
„Pokud nemají na nájem, musejí si půjčit, což jde snad jenom u lichváře,“ říká majitel chaty Aurora Zdeněk Janouch. Ten boudu nad Pecí pod Sněžkou s šestnácti lůžky v pěti pokojích drží jenom díky platu lanovkáře a mzdě přítelkyně.
„Program covid mě minul, jelikož nejsem organizován v profesním cechu. Provoz prázdné boudy dotujeme spolu s přítelkyní ze zaměstnaneckých platů,“ tvrdí Janouch, jenž o zimních svátcích přišel o zhruba 110 tisíc korun na tržbách. „Co jsem slyšel, v Peci už skončili nájemci dvojice bud,“ doplnil Janouch.
Krachu horských penzionů začínají využívat investoři nemající kam investovat nahromaděné finance.
„Situace může donutit podnikatele k prodeji nemovitostí pod cenou. Přijdou o všechno, co léta budovali, kde bydleli a co bylo jejich živobytím. Buďto odejdou, nebo je noví vlastníci využijí jako nájemce,“ nastínila možný vývoj spolumajitelka hřebenové Luční boudy Klára Sovová, jíž zůstalo v tancích nejvýše položeného
pivovaru v Česku okolo stovky hektolitrů piva Paroháč a miliony korun v zásobách.
„Jestli nám nedovolí otevřít,
pivo budeme na jaře muset vylít,“ předjímá Sovová, která usiluje o výjimku alespoň pro hřebenové boudy, které představují záchytné body pro turisty v nouzi.
ZDROJ: 8.1. 2020, 20:09, Vladislav Prouza, Právo
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/o-horskych-boudach-rozhodne-jaro-40346955#dop_ab_variant=0&dop_req_id=i68gYBbHc7f-202101081931&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Pivní polévka
Pivní polévka byla velmi populární zejména ve středověku a raném novověku v mnoha evropských kuchyních. Podávána byla jako jídlo k snídani (předchůdce kávy), často bylo doporučováno podávat ji nemocným.
Existuje řada variant receptů podle regionálních kuchyní (a i v nich se často objevují různé varianty). V české kuchyni byla nejpopulárnější
pivní polévka nazývaná Gramatika (lehká, vhodná pro studenty a fyzicky nepracující) doložená až na počátku 18. století v překladu Knih hospodářských od Jana Barnera. Známá je dánská pivní polévka øllebrød s pivem a chlebem.
Postup přípravy
pivní polévky Gramatika:
Tvrdý chléb rozdrtíme a vsypeme do hlubšího hrnce. Zalijeme ho
pivem a necháme nabobtnat. Pivo s chlebem přivedeme k varu, rozpustíme v něm máslo, přidáme kmín a necháme vařit. Když se chléb rozvaří, polévku propasírujeme. Vmícháme do ní žloutky rozšlehané ve smetaně a už ji jen prohřejeme (nevaříme!). Chléb z předešlého dne nakrájíme na kostičky a na rozehřátém sádle opečeme dozlatova. Polévku rozdělíme na talíře. Každou porci ozdobíme krutóny a petrželkou.
Podobný recept na
pivní polévku:
Chleba nastrouháme a nasypeme do vařícího
piva, rozvaříme a rozmixujeme. Přidáme sůl, kmín a máslo. Přisladíme.
Ztlumíme oheň a polévku zjemníme smetanou, do které jsme rozšlehali žloutky. Již nevaříme. Můžeme dochutit zázvorem a citrónovou šťávou.

Pivní polévka je výborná i s hovězím masem, nebo se sýrem (např. s čedarem).

smiley

Ty k lopatě, ty na plac. Co se děje za výdejním okénkem zavřené hospody
Provozovatelé restaurací dál sčítají ztráty ze zavřených provozoven. Náklady zůstávají vysoké, a pokud nechtějí propouštět, musejí lidem najít jinou práci.
Tomáš Vrba provozuje v Poděbradech tři restaurace, pekárnu, hotel a diskotéku. Většinu z podniků na lukrativních místech lázeňské kolonády. Dosavadní ztráty vypočítává na miliony korun. I on je rád, že fungují alespoň výdejní okénka, díky kterým může pokrýt provozní náklady. Stávající tržby spadly na desetinu.
Ráno začíná v prázdné restauraci organizací dne. Třetinu číšníků posílá na údržbářské a další práce, třeba rekonstrukci jejich nového penzionu. Zbytek jde „na plac“. Přesněji řečeno k výdejnímu okénku.
„Teď by se neuživilo tolik číšníků v prázdné restauraci, tak jim hledám náhradní práci, abych je nemusel propustit. Až se to zase otevře, budu ty lidi potřebovat,“ vysvětluje pro SZ Byznys Vrba.
Co se děje za výdejním okénkem
Servírka Julie Zimová je jedním z jeho zaměstnanců, kteří nastupují celodenní šichtu a čekají na zákazníka u okénka. Ve stylovém hostinci objednává hlasitě do kuchyně jednu česnečku a dva smažené hermelíny, které si právě objednal kolemjdoucí zákazník. „Přijde jich za hodinu asi deset, patnáct. Hodně si berou polední nabídky, ale i do petky
pivečko z tanku. Jsou dny, kdy nám ale navařená meníčka zbydou,“ popisuje Zimová.
Nejhorší je podle ní omezený přístup k zákazníkovi. „Dobrý den, tady máte jídlo, na shledanou. Kontakt nám chybí, protože nás ta práce baví. I přes okýnko s nimi prohodíme slovo, takže víme, že jde většinou o lidi, kteří k nám běžně chodí a chtějí nás v této době podržet,“ vypráví servírka.
Všichni být za barem nemohou
Mezitím její kolegové pracují o stovky metrů dál v jiné provozovně jako „údržbáři, zedníci, uklízecí četa“. „My číšníci jsme zvyklí dělat v teple, v restauraci, kdežto teď máme ztížené podmínky, pracujeme i venku. Děláme všechno, co je potřeba. Osm hodin denně, ale po domluvě se šéfem můžeme i déle,“ popisuje nový režim dne číšník Jakub Horyna.
V tom, co je pro něj náročnější, má jasno - dělat číšníka. „Tady si teď vyčistíme hlavu, nekomunikujeme s hosty, jako to běžně děláme. Jsem za to rád, člověk může poplatit, co potřebuje. Mám hodně kamarádů, kteří dělají číšníky a barmany, jejich šéfové jim neberou telefony, nevyplácejí peníze, ti lidé nevědí, co bude,“ mluví o nejistotě mnohých kolegů z branže Horyna.
Pomoc od státu nestačí
Kdyby neměli dobrou sezonu a nevytvořili si zásoby, možná by podle Vrby nepřežili. „Ale už jsme tu vatu vyčerpali, protože jsem si myslel, že uzavření bude trvat maximálně do konce prosince,“ říká.
„Stát vám zaplatí 50 procent nájmu, Antivirus na zaměstnance, ale není v tom započítaná elektřina, energie, úvěry, takže každý hospodský a hoteliér vám řekne, že podpora je velice slabá,“ hodnotí dosavadní pomoc státu.
Podporu COVID Nájemné ze srpna prý ještě nedostali. „Super je teď sice 400 korun na zaměstnance, ale kdy ty peníze dostaneme? My potřebujeme peníze řešit teď, všechno to strašně dlouho trvá,“ stěžuje si podnikatel.
Po návratu věcí k normálu by podle něj pomohla cílená podpora gastronomie a hotelnictví. „Teď se zjistilo, jak je ten obor roztříštěný. Chtělo by to, aby se hospodští sjednotili a vymysleli jednu pořádnou asociaci, která by nás zastupovala,“ navrhuje Vrba.
Tomáš Vrba
Provozovatel několika podniků v Poděbradech:
- Cucina - zážitková restaurace
- Mamma ́s Boutique Hotel
- Náš Hostinec
- Café Oliver
- Vilémovo pekařství
- Charles Bar
Počet zaměstnanců: 70
ZDROJ: Autor - PETRA KRMELOVÁ, 11.1. 2021, 07:12 hod., www.seznamzpravy.cz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ty-k-lopate-ty-na-plac-co-se-deje-za-vydejnim-okenkem-zavrene-hospody-136575#dop_ab_variant=0&dop_req_id=XgNoOi1RKGv-202101110721&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

"Piju já, piju já, už jsem propil všecko!"
"Pánové! Pánové, prosím vás, klid."
"Však my jsme klidní."
"Ne, pánové, vy tady hlučíte, tady nejste v žádné - tady jste v restauraci."
"Ježíííšmarjáá, co to je za hospodu, když si nemožeš ani zabékat?!"
Dědictví aneb Kurvahošigutntág (film ČR 1992),
 Scénář: Bolek Polívka, Věra Chytilová

smiley

"Tak, pánové, už toho mám dost. Co si vlastně myslíte?! My jsme tady první cenová skupina!"
"Ty první světová skupino, to by ses musel jináč chovat, jináč tady obracat, čoveče! Jenom za tu chvílu, co su tady, no co?! Tam máva jak na prvního mája, chce zaplatit, ani si ho nevšimneš, čoveče! Totkaj ubrúsky nevyměníš, špinavé necháš, hotové, no, vyřízené, no. Sa tady plúžíš jak ňáká lemra, čoveče, ty skupino! Jak před infarktem tady chodíš. Cigána nepustíš, černoch ti nevadí! Víš, kolik može mět peněz, takový cigán, ty skupino? Hoši, nic ve zlém, to není proti vám, já nésu žádný rasista. Pro mě je cigán jak černoch, lidi sú lidi, to je jasné. Děláš machra. Co děláš machra? Kde si? Kdo si?! Si myslíš, že já su nejaký hňup, ty hňupe? Řekni mu doktore, kdo su, řekni mu kdo su..."
"Promiňte, já vám bohužel musím oznámit, že pan Bohumil Stejskal je budoucí majitel. Dědic."
"Jak bohužel? Bohužel pro něho!"
"Mně vůbec nezajímá, kdo je tady majitel. Pro mě tady ten pán je prostě buran. A já se tady nenechám buzerovat nikým! Ale nikým. Jen si to zkuste, pánové. Tady celou směnu na nohou, ať si to tady jednou pan majitel zkusí!"
"Myslíš, že já jsem nikdy nepracoval, nebo co?"
"Asi ne, pane. Asi ne, když se takhle chováte! Neznáte mapu! Neznáte mapu, pane! Já můžu odejít kdykoliv. Kdykoliv!"
"Tož běž, běž! Val, val! Už sa nevracaj. Takový lidi já tady nepotřebuju!"
"Nová doba! Host vyhazuje vrchního! Já odcházím! Já odcházím! Nová doba!"
Dědictví aneb Kurvahošigutntág (film ČR 1992), Scénář: Bolek Polívka, Věra Chytilová
 

smiley

"Tak, pánové, já bych doporučoval tu šunkovou rolku jako předkrm, dále potom želví polévku..."
"Želvy nežeru!"
"No a potom Chateaubriand!"
"Hmm, tak ten si dám taky, drahý. Ale objednej mi to medium." 
"Já chci guláš, s pětima knedlama, ja?"
"Já bych si dal taky to médium."
"Mně dones
pivo, ale rychle, nebo tady zdechnu."
"Já su nažraný. Mně jenom
pivo."
"Jak děláte srnca? Srnca tu nemáte?"
"Dáme si guláš a
pivo."
"Aj mně daj guláš. Aj
pivo."
"Ee,
pivo a rum."
"Chlapi, neblbněte, to sú speciality! Přines to a nevyptávaj sa - oni sú hňupi. Chlapi, nedělajte ze sebe křupany!"
"Mohl bych mít ty kaviárové tousty?"
"Samozřejmě, pane."
"To je vůl! Kaviárový tousty. To je vůl!"
"Arnošte neblbni! Sedni si, neblbni."
"Ježišmarjá to sú porce."
"To je jak pro vrabca!"
"To je dieta vole."
"Já sa du vychcat..."

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (film ČR 1992), Scénář: Bolek Polívka, Věra Chytilová

boleslav-polivka.jpg

Arnošt Goldflam a Boleslav Polívka u pivka ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág

smiley

"Co budete pít?"
"No 
pivo, né!"
"Furt byste chlemtali 
pivo. Hergot. Nějaké víno - nejlepší, doktore..."
"No, nejlepší..."
"Já bych byl zvědav na ten Modrý Burgund."
"Modré víno, to jsem ještě nepil."
"Dones nějaké ty modráky!"

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (film ČR 1992), Scénář: Bolek Polívka, Věra Chytilová

smiley

Kolik čeho uvařit, když lidé nesmí dovnitř. Rébus ze zavřené hospody
Uzavřené provozovny znamenají nulové či nízké zisky, ale často téměř stejné náklady jako před lockdownem. Byznys Seznam Zpráv pokračuje v seriálu reportáží, ve kterých ukazuje každodenní potíže podnikatelů v době restrikcí.
Všechno je jinak.
Aby poděbradský restauratér Tomáš Vrba udržel zaměstnance a nemusel propouštět ty, pro které zrovna dnes nemá práci, posílá je na stavbu.
Ke třem restauracím, hotelu, pekárně a diskotéce přibude totiž ještě penzion. Někteří číšníci tam od brzkého rána fungují jako zedníci, údržbáři nebo uklízecí četa.
Zásoby pouze na týden
Naprosto se změnilo i nakupování potravin. Stejně jako u ostatních, i v dražší zážitkové restauraci Cucina poděbradského podnikatele Vrby funguje pouze možnost odnést si jídlo s sebou. Tuňáka nebo chobotnici, kterou lidé jindy na lístku najdou, úplně neomezili. Ale zkoušejí u okénka zaujmout jinak.
„Nevíme, co vlastně bude, takže kupujeme suroviny, které nám delší dobu vydrží, a zkoušíme pro lidi vymyslet něco jiného. Takže kupujeme spíš hranolky, koupili jsme pizza pec,“ vypráví Vrba.
Zatímco běžně mají dvě chladicí místnosti plné jídla, teď je jedna vypnutá, druhá poloprázdná. Zásoby potravin drží tak na týden. Tedy pětinu zboží oproti normálu.
Nejistota je velká a v uzavřené provozovně nechtějí opakovat chyby z minulosti, kdy z doby těsně před uzavřením zbyly drahé ingredience a zásoby.
„My jsme zbytky zamrazili, ale to maso už není v kondici, v jaké by mělo být. Ve finále to vyhodíte,“ říká Vrba a částku za takové zboží vypočítává na 400 tisíc korun. „Náš víkendový nákup pro všechny hospody je 350 tisíc. Takže my jsme chtěli být připraveni a nepřemýšleli jsme, že by to chtěli zavřít znova,“ vysvětluje pro SZ Byznys.
Dosavadní ztráty vypočítává na miliony korun. I on je rád, že fungují alespoň výdejní okénka, díky kterým může pokrýt provozní náklady. Stávající tržby spadly na desetinu. Pověstná „vata“ nebo chcete-li rezervy z doby, kdy bylo lépe, došla. Odhaduje, že takto vydrží tak ještě měsíc.
Změny jsou i u dodavatelů
Problémy kvůli nejistotě popisují i jejich dodavatelé. Luboš Honzák je zásobuje zeleninou, ovocem, bylinami. Zakázky pro restaurace mu klesly na třetinu.
„Prakticky jsme skoro zrušili sklad, protože v této době je nereálné to udržet. Nikdo z našich odběratelů neví, co bude, kolik přijde lidí, kolik jídel prodají. Restaurace například úplně přestaly odebírat takové ty exotické věci jako sakury, manga, avokáda,“ vyjmenovává Honzák, o co ztratili jeho odběratelé zájem.
Pomoc státu? Podle hospodského málo a pozdě
Podpora státu je podle Tomáše Vrby velice slabá. „Stát vám zaplatí 50 procent nájmu, Antivirus na zaměstnance, ale není v tom započítaná elektřina, energie, úvěry. Super je teď sice 400 korun na zaměstnance, ale kdy ty peníze dostaneme? My potřebujeme peníze řešit teď, všechno to strašně dlouho trvá,“ stěžuje si podnikatel.
ZDROJ: Autor - PETRA KRMELOVÁ, 16.1. 2020, 5:55, www.seznamzpravy.cz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kolik-ceho-uvarit-kdyz-lidi-nesmi-dovnitr-rebus-ze-zavrene-hospody-137641#dop_ab_variant=0&dop_req_id=qnKm43FGaPS-202101160622&dop_source
_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Sláinte - Sláinte 
Sláinte nebo slàinte je slovo doslova překládané jako „zdraví“ v několika gaelských jazycích a běžně se používá jako přípitek v Irsku a Skotsku .

smiley

Šikovný dřevorubec si udělal ve sklepě hospůdku ve vikinském stylu
V kanadském městě Chilliwack se v poslední době rozmohl nový koníček či móda, chcete-li. Tamní muži si doma na zahradách, v kůlnách i ve sklepech začínají budovat malé soukromé hospůdky. Každá má osobité kouzlo prozrazující cosi také o svém majiteli. Patrně nejvýraznější minihospůdkou je ovšem ta, kterou si ve sklepě vytvořil tamní chiropraktik Rob Forde. Pojal ji totiž ve vikinském stylu.
Soukromé malé hospůdky se v Chilliwacku v Britské Kolumbii, severně od hranice Kanady a Spojených států, začaly objevovat jako pověstné houby po dešti. Když do jedné z nich poprvé zavítal dřevorubec Rob Forde, byl tak nadšený její atmosférou a vůbec celým nápadem, že se rozhodl něco podobného vytvořit u sebe doma ve sklepě také.
Rob se v minulosti věnoval řezbářství motorovou pilou, a tak mu řemeslo nebylo nikdy cizí. Nyní měl konečně důvod a příležitost si práci s pilou v jemnější podobě znovu vyzkoušet a užít.
První inspiraci získal u svých sousedů, kteří své hospůdky ladili v duchu odkazu svých britských předků, tj. jako staroanglické nálevny. To bylo přesně to, co se mu zalíbilo. Vzdát hold vlastním předkům. Ti jeho ovšem pocházeli z Irska a Norska. Je tedy irským Vikingem!
Z hospody ve sklepě dýchá nepopiratelně středověká atmosféra, návštěvníka uvítá mohutná železná mříž, silné dřevěné trámy „podpírající” strop, stěny zdobí nezbytné vikinské štíty i malby s mořeplaveckou tematikou a heraldikou, na římse kamenného krbu spočívá model vikinské lodi s vesly a neodmyslitelnou červenobíle pruhovanou plachtou.
Jako strážce barmana se pak v pozadí v modravém podsvícení tyčí brnění černého rytíře opírající se o mohutný obouruční meč.
Kvůli hospůdce se nejprve přestěhovali
Aby měl vůbec kde svůj sen realizovat, bylo potřeba najít pro hospůdku místo. A v původním domě to nebylo možné. Proto se se ženou přestěhovali nejprve do většího domu. Zde, v prázdném sklepě, mohl začít s pracemi.
Jako první postavil barový pult. Tak mu to ostatně poradili přátelé. „Postav nejdřív bar, sedni si k němu a všechno ostatní ti dojde,” odcitoval jejich radu novinářům z místního zpravodajského webu The Chilliwack Progress.
Svůj bar měl hotový v roce 2015 a je vyroben z černého ořešáku. Přibylo obložení stěny, pak pokračoval krůček po krůčku dál a dál.
Nakonec prostor zaplnil zhruba třemi stovkami prvků, které z hospody činí jedinečný prostor a které – především – sám vyrobil.
Neobvyklý kompliment i svatby
Robova hospůdka Irský Viking není jen místem pro setkávání s přáteli a pro pořádání rodinných oslav. Jako certifikovaný oddávající nabízí mladým párům z města možnost uspořádat svatební obřad ve stylovém vikinském prostředí, kde pak mohou rovnou pokračovat i s oslavou.
Snad největší radost mu ale udělal kamarád svým zcela nezamýšleným komplimentem, svěřil se hrdý majitel a potomek Vikingů novinářům. Když k němu přišel na návštěvu a Rob mu předvedl své dílo s tím, že to celé vyrobil vlastníma rukama, přítel jen vyhrkl: „To jsi ty nedělal.”
Někoho by taková věta urazila. Ale Rob si ji vyložil jako ten nejlepší projev uznání a potvrzení toho, co sám tušil. Při tvorbě vikinské hospody se prostě překonal.
ZDROJ: 19.1. 2021, 6:06, Jana Nesvadbová, Novinky
https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/sikovny-drevorubec-si-udelal-ve-sklepe-hospudku-ve-vikingskem-stylu-40348139

smiley

CHRÁŠŤANY - OKRES PRAHA ZÁPAD
převrátil
pivo
převrátil rum
převrátil židli
převrátil stůl
převrátil sebe
ležel a spal
cyklista v profesionálním dresu
Motýl Petr - Dva ořechy/10 000
piv

smiley
LIBERÁL ? PRAHA HOLEŠOVICE
viděl jsem Josefa Straku
v lednu 2015
pít
pivo v Liberálu
však věděl jsem
v téže minutě že Josef Straka
víno pije v kavárně fra
v Ryběnaruby
a v Café v lese
přinejmenším
při nejmenším odhadu
a v téže minutě
je též přítomen
v Obratníku ledna 2002
a také
v téže minutě
roku 2015 kdy
pivo pije
v Liberálu
je zároveň
ve velkém Berlíně v Deutschland
(ne v Malém Berlíně holešovickém)
a ve Vídni u Rakušáčků
k
pivu přikusuje nožku párku
úsměv Pepo úsměv!
Josef Straka
je všude
tak jako vzduch
tak jako Duch
sám
my žijeme v Praze
a to je tam
Motýl Petr - Dva ořechy/10 000
piv

smiley
Chcípl PES otevírá hospody vládě natruc
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody, otevírají v sobotu své podniky. Podle Jakuba Olberta z pražské restaurace Šeberák, která byla navzdory vládnímu opatření opakovaně v provozu už dřív, není cílem protestu vydělat, ale přežít. Hromadné akce, kde by se sešly tisíce lidí jako 10. ledna na Staroměstském náměstí, iniciativa nechystá.
Iniciativa, kterou spoluorganizuje právě Olbert, nicméně odmítá podmínku, kterou vláda zařadila do podpůrného programu Covid Gastro – Uzavřené provozovny. Podle ní žadatelé o dotaci musejí uvést, že nikdy neporušili vládní nařízení.
Podle Olberta je zhruba 30 až 50 podniků, které nechávají dlouhodobě restaurace nebo jiné provozy otevřené. Dalších zhruba několik set je těch, které někdy vládní nařízení porušily.
Účast na aktuální akci ohlásily restaurace z Prahy, Teplic, Ústí nad Labem, Brna, Kladna nebo Jihlavska.
Zásah policie
Po pětitýdenní pauze se tak například v sobotu dopoledne opět otevřely restaurace U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce majitele Martina Macka. Personál obou restaurací od rána připravoval obvyklou víkendovou nabídku jídel a nachystal vše ke stolování. Dopoledne se pak restaurace navzdory vládnímu zákazu otevřely návštěvníkům. Otevřeno měly mít do 20:00.
„K protestní akci jsem se připojil, protože si myslím, že nařízení vlády a to, co s námi posledních pět měsíců dělá, je špatně. Je vidět, že počty nákaz stále stoupají nahoru, restaurace jsou přitom víceméně od října zavřené,” prohlásil Macek.
Nicméně otevření jeho dvou restaurací vzbudilo pozornost policie. Hlídka sem dorazila podle majitele okolo 13. hodiny. „Dohodli jsme se, že pro dnešek přejdeme zpět k prodeji přes okýnko. Další postup zvolím po konzultaci s právníkem,“ řekl Právu Macek. „Mohu potvrdit, že jsme tam zasahovali. Obešlo se to bez větších incidentů,“ dodal policejní mluvčí František Kořínek.
Podle zjištění reportéra Novinek má nyní v rámci akce otevřena například i restaurace Na Amálce v Kladně. Restaurace V Maštali v Kněževsi v okrese Praha-západ rovněž funguje, a to jako restaurace v rámci hotelu – hosté, kteří přijdou, dostanou smlouvu na ubytování. Uvnitř sedělo v sobotu po poledni několik lidí u piva.
Zato restaurace Vinohradský Burger Bar v Praze má jen výdejní okénko, byť je zde k dispozici petice Chcípl PES k podepsání. Obsluha si Novinkám postěžovala na velmi nízkou víkendovou návštěvnost. Výdejní okno je otevřeno do 20 hodin.
Hospody jakožto politické buňky?
Zástupci iniciativy na úterní tiskové konferenci oznámili, že chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Restaurace se mají stát politickými buňkami a mohou být otevřené, protože podle iniciativy politická jednání mají z vládních protiepidemických nařízení výjimku. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) takový výklad pravidel odmítl.
Vláda jako součást opatření proti šíření koronaviru uzavřela restaurace už loni na jaře, ke stejnému kroku sáhla v polovině října. Zákaz od té doby s výjimkou krátkého období před Vánoci trvá dodnes. Restaurace mohou sice prodávat jídlo a nápoje z okénka, podle výzkumné společnosti Nielsen ale gastronomické odvětví v Česku každým dnem uzavření ztrácí na tržbách 414 milionů korun.
ZDROJ: Pavel Jaňurek, mhr, fš, Novinky, ČTK, Právo, 23.1. 2020, 13:58 • Aktualizováno 14:49
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/chcipl-pes-otevira-hospody-vlade-natruc-40348758#dop_ab_variant=0&dop_req_id=zs18MOU3KtY-202101231640&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Otevřel hospodu a hned měl plno. Natěšené zákazníky vyhnala policie
Obsluha vybavená rouškami, všude nachystaná dezinfekce a mezi stoly mezery, aby byly dodrženy rozestupy. Navařeno, napečeno. Majitel restaurace U Macků Martin Macek však v sobotu dopoledne neotevřel jen výdejní okénko, ale rovnou celou hospodu.
Kdyby byl PES na třetím stupni rizika, nemůže mu nikdo nic vytknout. Jenže v Česku stále platí nejvyšší 5. stupeň a restaurace zákazníky dovnitř pouštět nesmí. Během dvou hodin tak zakročila policie.
„Dnes jsme měli otevřeno poprvé. Už to nejde jinak,“ říká Martin Macek. I když dal o otevření podniku vědět jen známým a včera napsal informaci na Facebook, zájem zákazníků byl nad očekávání velký.
„Na to, že na Svatém Kopečku dnes kvůli počasí skoro nikdo není, naše vyčleněná kapacita - což je asi polovina restaurace - byla zaplněna,“ říká Martin Macek. Zákazníci podle něj byli možností si k jídlu sednout nadšeni.
Macek se se svou restaurací připojil k iniciativě Chcípl PES. Ta vládní nařízení kritizuje a na sobotu zorganizovala celostátní protestní akci.
„Čekám, že nějaká hlídka přijede. Něco se asi dít bude,“ říkal krátce po otevření Macek s tím, že případnou pokutu už ani nemá z čeho zaplatit.
A nemýlil se. Restaurace otevřela v 10:30 a po dvanácté skutečně dorazila dvoučlenná policejní hlídka. Pokutu ale neudělila a zákazníky nechala jídlo dojíst. Od jedné hodiny měl Martin Macek otevřené opět jen výdejní okénko.
Nemám z čeho brát
Co bude dál, neví. Je prý už na pokraji sil. „Tento měsíc je pro mě hraniční. Leden ještě dáme, pak to bude kritické. Dál už nemám z čeho brát. To, co lidé z restaurací dostávají od státu, je kolikrát výsměch,“ dodává Macek.
Uvědomuje si, že kvůli porušení pravidel může o vládní dotace přijít. „Ty dotace jsou tak malé, že to raději risknu,“ dodává Macek.
Že by se někdo v jeho podniku mohl nakazit, odmítá. „Nakazit se může spíš v MHD, tam je daleko větší pravděpodobnost,“ myslí si majitel.
ZDROJ: ZUZANA HODKOVÁ, www.seznamzpravy.cz, 23.1. 2021, 16:16
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/otevreli-a-maji-plno-ztratu-dotaci-risku-jsou-minimalni-rika-majitel-restaurace-co-neposlechla-139081#dop_ab_variant=0&dop_req_id=vvNU5UxHc2c-202101231640&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

28 policistů v lokále. Zítra otevřu naplno, vzkazuje hospodský
28 policistů během jediného dne. To je bilance restaurace, která i v těchto dnech zůstává otevřená a funguje jako petiční místo. Zítra majitel restauraci standardně otevírá, jeho právníci prý našli díru v zákoně.
Druhého ledna přeměnil Radovan Hořín svou restauraci U Ervína v Hlubočkách na petiční místo. Co to znamená? Restaurace je ve své provozní době od 11 do 20 hodin otevřená a lidé do ní mohou přijít podepsat petici proti současným omezením. Tu si samozřejmě mohou v klidu prostudovat, u toho si mohou sednout a jak Radovan Hořín říká, někdy se stane, že u toho zkonzumují to, co si sami přinesli.
Pro policii je otevřená hospoda jasné porušení současných pravidel. A hlídky se tam proto netrhnou. Jen včera dorazili muži zákona k Ervínovi celkem pětkrát. A dohromady se jich tam prostřídalo hned 28. K zásahu, který si Radovan Hořín natočil, jich přijelo 16 najednou. Video během několika hodin vidělo na stránkách restaurace téměř 60 tisíc lidí.
„Nejprve přijeli dva policisté, pak jich do hospody naběhlo 16 najednou, když odjeli, přijela dvakrát hlídka po čtyřech mužích a večer pak ještě dvoučlenná hlídka,“ říká Hořín s tím, že žádná pokuta nepadla. Dneska pak zásahy pokračovaly, v jeden moment dorazilo devět členů policejního sboru najednou.
„Oni mi sami řekli, že petiční místnost mít mohu, ale nesmím lidi obsloužit. To nedělám. Lahvové
pivo si přivezli sami,“ dodává Hořín.
Restauratér se svým krokem připojil k iniciativě Chcípl pes, která odmítá uzavření restaurací a bojuje za jejich opětné otevření. Důvod je jednoduchý. Pomoc, kterou dostává od státu, nestačí a on už nevidí jinou cestu, jak podnik zachránit. Podporu má restaurace U Ervína velkou. „Petici u nás podepsalo už asi 150 lidí. 99 procent lidí, kteří nám píší, za námi stojí. Jen asi jedno procento nám nadává,“ říká Hořín.
Zítra už však petiční místo končí. Hořín svůj podnik otevře - jako klasickou restauraci. „Poradil mi to můj právník, který našel díru v zákoně. Víc nechci prozrazovat,“ říká Hořín s tím, že výkladem svého právníka je zítra připraven argumentovat policii.
To, že by se u něj někdo nakazil, odmítá. „Je to přeci na domluvě, já nikoho nenutím sem chodit. Navíc sem chodí stále stejní lidé,“ dodává.
ZDROJ: ZUZANA HODKOVÁ, www.seznamzpravy.cz, 24.1. 2021, 17:29
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/28-policistu-v-lokale-zitra-otevru-naplno-vzkazuje-hospodsky-139165#dop_ab_variant=0&dop_req_id=dJb1KQWjaFI-202101241738&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

"Tak jsme si zazpívali a teď jdeme chlastat!"
"Ale jenom jedno Bédo."
"No to víš že jo, krasavice."
Kouř / Muzikál totalitního věku
Československo, 1990, 89 min, 
Kouř (1990) | ČSFD.cz (csfd.cz)
Režie: Tomáš Vorel st.
Scénář: Tomáš Vorel st.

kour-tomas-vorel-st.-.jpg © Bonton film

smiley

Noblesní a charismatický Boris Rösner (✝55) měl divadlo v krvi. Bohužel se stal obětí rodové kletby
Kolegové i kritika mluvili o tomto významném herci (25. 1. 1951 – 31. 5. 2006) jako o „aristokratovi divadla“. Zcela právem. Boris Rösner, který by v těchto dnech oslavil sedmdesátiny, totiž pro divadlo opravdu žil a v podstatě dostál i svému přesvědčení, že „herec musí v divadle chcípnout“.
Příliš krátký život
Stejně jako divadlo miloval Rösner i život. O přízeň dam nikdy neměl nouzi a ženy také považoval za hybatelky děje. Jeho životní láskou byla ale manželka Alice, se kterou měl dceru Gabrielu.
„Jsou chvilky, kdy bych chtěl být člověk Rösner, ne herec Rösner. Být hercem je na hlavu. Proto herci hodně pijou, kouří, souloží, zapomínají, jsou neurotičtí a brzy umírají. Jejich srdce nevydrží takové množství osudů," zmínil ve své knize herec, jehož rodinu pronásledovalo prokletí, podle nějž se nikdo ze starého šlechtického bavorského rodu Rösnerů neměl dožít stáří. Kletba se pak v rodině opravdu plnila a neunikl jí ani on sám. V 55 letech podlehl rakovině plic.
ZDROJ: 25. ledna 2021 7:14, Sabina Lojdová , Super.cz

https://www.super.cz/740498-noblesni-a-charismaticky-boris-rosner-55-mel-divadlo-v-krvi-bohuzel-se-stal-obeti-rodove-kletby.html#dop_ab_variant=0&dop_req_id=FRi8kyBNS4p-202101250712&dop_source_zone_name=super.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Boris Rösner patřil mezi štamgasty restaurace U Pinkasů.
Restaurace U Pinkasů (upinkasu.cz)

smiley

Restaurace U Pinkasů
Tušil snad v dubnu roku 1843 Jakub Pinkas, že právě zakládá nejslavnější českou „hospodu“ s nejproslavenějším
pivem? Místo, kde se budou tvořit dějiny tohoto národa?
Stejně jako jsou Vltava nebo Hradčany neodmyslitelnou součástí Prahy, lze ryze českou lásku k dobrému
pivu a útulným hospůdkám považovat za národní dědictví. Jen pár kroků od Václavského náměstí naleznete typickou českou restauraci U Pinkasů, kde se poprvé v Praze začal čepovat Plzeňský Prazdroj, a to již v roce 1843.
Špičkově ošetřené a tradičním způsobem čepované 
pivo z nerezových tanků nabízíme ve třech podlažích s tím, že každý z těchto prostorů osloví hosty zcela jedinečnou a specifickou atmosférou.
A to je to, kvůli čemu sem lidé chodí rádi - vynikající Plzni, čepované tradičním způsobem, takzvané hladinky, poctivé české kuchyni, domácké atmosféře a příjemnému posezení.

Restaurace U Pinkasů (upinkasu.cz)

smiley
Historie Restaurace U Pinkasů 
Píše se rok 1843. Pan Jakub Pinkas, krejčí šijící mj. kněžská roucha pro františkánský klášter, se doslýchá o novém
pivu, které právě začali vařit v Měšťanském pivovaru v Plzni. Dohodne se se svým přítelem formanem Martinem Salzmannem a ten mu přiváží 8. 4. 1843 dvě vědra toho nového plzeňského piva.
Čím to, že je
pivo tak odlišné od těch do té doby vyráběných piv? Je vyráběno novou metodou – a to metodou spodního kvašení, která dává pivu zcela nový charakter i vzhled.
Jakub Pinkas byl krásou a zajímavostí nového plzeňského
piva tak okouzlen, že jej dal ochutnat svým přátelům z řad ctihodných Pražanů a též všem fiakristům, jejichž štafl se nacházel na dnešním Jungmannově náměstí. A jelikož ti byli všichni okouzleni stejně jako Pinkas a chtěli spolu s dalšími a dalšími ochutnávat znovu a znovu, pověsil záhy Jakub Pinkas krejčovskou živnost na hřebík, stal se hostinským a založil tak tradici nejslavnější staročeské hospody U Pinkasů.
Díky své jedinečnosti, kvalitě
piva i způsobu jeho podávání se hospoda U Pinkasů stala téměř okamžitě centrem společenského i politického dění.
Zájemců o kvalitní plzeňské
pivo přicházelo k Pinkasům stále více, takže původní prostory pivnice začínaly být nedostačující. V roce 1876 tedy Pinkasovi zakoupili ještě sousední dům čp. 756, sice rovněž s klasicistní fasádou, která však kryje stavbu starší. Rozlehlé gotické sklepy tohoto domu sahají až po areál někdejšího karmelitánského konventu a nad nimi stojí zdivo z barokní přestavby s dochovaným renesančním portálem do ulice.
Od roku 1882 - 83 působila v restauraci rodina Brabcova a restaurace až do znárodnění nesla jméno „Brabcova plzeňská restaurace U Pinkasů“. Pan Brabec byl uznávaným hostinským. Dlouho byl jedním z nejstarších členů Ústřední jednoty československého hostinství „Hostimil“, kde působil více jak 50 let.
K návštěvníkům
pivnice patřila řada známých osobností. V pamětní knize z třicátých a čtyřicátých let najdeme na prvním místě podpis papežského preláta Barnabáše. Dále jsou zde z roku 1935 autogramy herců Zdeňka Štěpánka, Ladislava Peška, Josefa Grusse, Ludvíka Veverky, spisovatele Františka Langra. Nezapomenutelné věty zapsali i pánové Voskovec a Werich i jejich druh, Jaroslav Ježek. Z novodobější historie musíme vzpomenout na spisovatele Bohumila Hrabala, který zde byl více než pravidelný host. Setkával se zde s přáteli a předával jim své samizdaty.
Nad oroseným půllitrem
piva se toho v naší zemi napovídalo už hodně. Veselé příhody, vzpomínání na zlaté časy  nebo vážné debaty společenského i národního významu. A právě restaurace U Pinkasů se již v druhé polovině 19. století stala střediskem českého vlastenectví, kde se věhlasní politici i jiní velikáni našich dějin František Palacký, Pavel Josef Šafařík, František Ladislav Rieger, Josef Jungmann, T.G. Masaryk, Jan Masaryk a mnozí další.
Po roce 1989 uplatnili dědicové posledního majitele Františka Brabce své restituční nároky. Ti koncem roku 1991 restauraci U Pinkasů po úpravách opět otevřeli a provozovali ji až do poloviny roku 2001, kdy celý objekt odkoupila společnost Adria-Neptun spol. s r.o. Jejím podnikatelským záměrem je navázat na slavnou historii čepování plzeňského
piva U Pinkasů a vytvořit zde příjemné prostředí pro všechny, kdo mají rádi dobré pivo a klasickou českou gastronomii.
Pilsner Urquell se tu tedy bude čepovat už třetí století a výtoč jistě naváže na objemy dosahované před rekonstrukcí.
Jak prameny uvádějí, za rok zde hosté vypili kolem šesti tisíc hektolitrů. To je tolik, jako ve známém
pivovaru U Fleků, který má ale pětkrát více míst pro hosty. Důvod takového odbytu byl prostý. Někdo přišel k Pinkasům na jedno či dvě, ale rekordmani počítali své denní dávky na desítky půllitrů.

Restaurace U Pinkasů (upinkasu.cz)

smiley

Koktejl / Cocktail
Film USA, 1988
Režie: Roger Donaldson
Scénář: Heywood Gould
Kamera: Dean Semler
Hudba: J. Peter Robinson
Koktejl s názvem Red Eye (Rudé oko), který Brian Flanagan (Tom Cruise) a jeho protřelý kolega-barman Doug Coughlin (Bryan Brown) ve filmu popíjejí, se skládá z 1 cl vodky, 6 cl rajčatového džusu, malého
piva a jednoho vejce. Ve sklenici nemíchat. Lze přidat i pálivou omáčku a worcester omáčku. Dough si ve filmu přidával do drinku i léky na bolest hlavy.
Vhodné proti kocovině.

koktejl--2-.jpg 

Elisabeth Shue a Tom Cruise ve filmu KOKTEJL

smiley

Koktejl / Cocktail
Film USA
, 1988
Režie: Roger Donaldson
Scénář: Heywood Gould

Barman Doug Coughlin (Bryan Brown), jedna z hlavních postav filmu, určuje světácká pravidla, kterým říká Coughlinovy zákony (Coughlin's Law).
Jeden z Coughlinových zákonů zní:
"Muž bude vždy souzen podle množství alkoholu, které může zkonzumovat."
"A man will always be judged by the amount of alcohol he can consume."

smiley

Hospůdka, kde sedával i Tolkien, po 455 letech existence zkrachovala
Ikonická britská hospoda The Lamb and Flag letos po dlouhých 455 letech končí. Podnik, který je součástí oxfordské univerzity, se stal za dobu své existence útočištěm nejen studentů, ale i slavných spisovatelů včetně třeba J. R. R. Tolkiena.
Historická hospoda se definitivně uzavře na konci ledna kvůli nepříznivé ekonomické situaci, kterou způsobila pandemie koronaviru, informovala agentura Reuters.
Hospůdka poprvé otevřela už v roce 1566, na současné adrese v centru Oxfordu je od roku 1613. Jejím provozovatelem je St. John's College, jedna ze 45 kolejí, které tvoří Oxfordskou univerzitu.
Název The Lamb and Flag (Beránek a Vlajka) odkazuje na atributy svatého Jana Křtitele, patrona koleje. Nenajdete tu televizi ani jukebox, hosté si sem chodí povídat nebo číst. Výnosy z prodeje putovaly posledních 25 let na studentská stipendia.
„Obchodní výsledky za posledních 12 měsíců znamenají, že hospoda není v současné době finančně životaschopná,” přiznal v prohlášení pokladník koleje St. John's Steve Elston.
Zpráva o uzavření legendárního podniku, který přežil i morovou epidemii, vzbudila rozruch i na sociálních sítích. „Nejlepší a nejlevnější hospoda v Oxfordu. Je to ostuda, že musí zavřít. Tolik strávených nocí a vzpomínek,” zoufal si jeden z komentujících.
26.1. 2021, 8:57, Jakub Štěpánek, Novinky, ČTK
https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/hospudka-kde-sedaval-i-tolkien-po-455-letech-existence-zkrachovala-40348954#source=hp&seq_no=11&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=VeMWnOfvx30-202101261943&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

smiley

Neházej pivo - Tři sestry 
Na koncertě koukám do lidí
To se jen tak leckde nevidí
Hejhula čeká na
pivo
A pak ho nepříčetně nad hlavu si hodí
To nepoznal asi Saharu
A taky plot tady na baru
Za to, že zneuctil
pivo
Kanálem o žízni ať bez cíle teď chodí
Pivo je nelepší si vypít až do dna
Na házení desítka však není tak vhodná
Tak radši do hrdla jí vyklop a nalej
Potom ti od výčepu jistě Jára další dá
Když se
pivo někdy vyleje
Tak to jistě málo dobrý je
To si musí přece kdekdo říct
Alespoň každej kdo to s
pivem dobře myslí
Konzument má zraky ostříží
Okolo se stále rozhlíží
A když někde
pivo osiří
Už k němu běží a svý zásoby syslí

Pivo je nelepší si vypít až do dna
Na házení desítka však není tak vhodná
Tak radši do hrdla jí vyklop a nalej
Potom ti od výčepu jistě Jára další dá

fananek-pivo.jpg© L. F. Hagen

Lou Fanánek Hagen (vlastním jménem František Moravec)

smiley

Nejtemnější hodina (Darkest Hour)
Film USA /Velká Británie, 2017
Režie: Joe Wright
Scénář: Anthony McCarten
Jiří VI. (anglicky George VI, celým jménem Albert Frederik Artur Jiří; 14. prosince 1895 – 6. února 1952) - král Spojeného království a britských dominií:

"Jak dokážete pít během dne?"
Sir Winston Leonard Spencer-Churchill (30. listopadu 1874 zámek Blenheim, Woodstock, Oxfordshire – 24. ledna 1965 Londýn) - britský politik, státník, premiér Spojeného království v letech 1940–1945 a 1951–1955. Působil také jako žurnalista, spisovatel (Nobelova cena za literaturu 1953), historik, voják, malíř a zákonodárce:
"Praxe."

smileysmileysmiley
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář