Jdi na obsah Jdi na menu
 


Citáty, popěvky a hlášky o pivu a hospodách 6

24. 10. 2018
"A já jsem seděl u Zlatého tygra, rozhlížel jsem se po tvářích hostů, a ano, žádnej blábol, žádný hospodský kec, ale tahle ukřičená hospoda je maličká univerzita, kde pod dojmem piva si lidé říkají příběhy a události, které zachraňují duši a nad hlavu v podobě cigaretového kouře se vznáší veliký otazník absurdnosti a podivuhodnosti lidského života …"
     Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"… ty vesnické hospody, kde mě už znali tak, jako bych patřil do rodiny, tam jsem byl šťasten, procházel jsem celou tou hospodou, někdy jsem zašel i na dvůr a do chlívů, některá hospoda, a tu jsem měl nejraději, měla ještě navíc řeznictví, dostával jsem točený salám, to bylo moje, pít jednu limonádu za druhou a jíst k tomu salám… Když jsem už studoval na té reálce, tak už jsem pil pivo."
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"… vzpamatoval jsem se, až když jsem vyšel ven a zašel do první hospody, tady mi bývalo dobře, tady byli moji lidé, tady byli mí pinglové a vedoucí, s nimi jsem uzavíral přátelství, tady jsem byl doma, v rodině…"
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"… A já čekal na moji chvíli, na pootevřené dveře hovoru, jak tam vrazím koleno a řeknu to, o čem, jak vždy myslím, by měl vědět nejen tenhle stůl, ale celá hospoda, a nejen celá hospoda, ale celé město, země, svět …"
  Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"Pánové, co to vlastně je hudba, čím na nás působí? V podstatě ničím… a tedy vším… Řekl pan Ruis a všichni jsme byli dojati, a tak jsme raději ukryli obličeje za sklenice čerstvého piva."
  Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"Vlastně kolik desítek tisíc besed jsem už takhle udělal, kolik desetiticích lidí jsem vystřídal  v těch mých hospodách, kolik desítek tisíc lidí jsem možná umazal svým ne hovorem, ale dialogem, který někdy vyústil v přednášku zpravidla ne moji, ale těch druhých, kdy nakonec jsme všichni ztichli a naslouchali příběhu, který tak, jak byl vyprávěn, nebyl hostinským blábolem, ani hospodským kecem, ale jak zasvěceně říkal Eman Frynta, hospodskou historkou."
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"...besedy, na kterých hovorem se člověk adaptuje ze stressových denních situací, nebo se jen tak klábosí, ale i to je adaptace, možná, když je člověku nejmizerněji, tak ho nejvíce hojí banální hovor o banálních záležitostech a událostech, někdy sedávám a zarytě mlčím …"
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"Sedím u Zlatého tygra, hraji si s papírovým táckem a znovu a zase se nemohu nasytit emblému, dva černí tygříci se otáčejí v mých prstech, jako vždycky podvědomě ohýbám rožky účtenky, nejdřív jeden, pak druhý, po třetím pivě třetí a pak čtvrtý,..."
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
A tenhle znáte?
"Ještě nikdy jsem neviděl tolik suchých hub jako v neděli."
"Neříkej, tys byl v lese?"
"Ne, ale v hospodě došlo
pivo."
wink
 "Miluju pivo a dneska jsem měla šílený den, od rána jsem natáčela, a tak už jsem se na něj těšila. Kdyby to bylo otevření módního salonu, tak bych nešla, ale hospoda, to je jiná,"
   Markéta Hrubešová na slavnostním otevření holandské restaurace v centru Prahy.
wink
Herečku a také vyhlášenou kuchařku Markétu Hrubešovou oslovil havlíčkobrodský pivovar Rebel s návrhem, aby pro něj napsala kuchařku s pivními recepty. Pro Markétu to prý byla zajímavá výzva, pro kterou se nadchla. "V knize je 75 receptů, všechny jsem uvařila, doladila, poupravila tak, abych se pod ně mohla s klidným svědomím podepsat. Rebelka jsem možná trochu v tom, že mám pivo ráda a nijak se tím netajím, oproti jiným ženám, které se mu vyhýbají, protože se bojí, že po něm ztloustnou,"
                říká Markéta Hrubešová
wink
"Já mám ráda dobré pivo, vaření, kuchařky i Markétu, proto je pro mě čest být jednou z kmoter její knihy. Bylo období, kdy jsem pivu dokonce dávala přednost před vínem. Pokaždé když přijdu do restaurace, zatímco většina lidí si běžně objedná polévku nebo předkrm, já si místo toho nechám přinést sklenici piva. A teprve pak jídlo. Neumím si představit, že bych si v restauraci pivo nedala, je to zároveň něco jako rituál,"
 říká zpěvačka Marie Rottrová - kmotra pivní kuchařky Markéty Hrubešové.
marketa-hrubesova-m.-rottrova-pivo.jpg 
M. Rottrová + M. Hrubešová s pivkem, Foto: TV Prima
wink
"Doháním teď resty a sliby, potkávám se s kamarády, na které jsem neměla pro samé lítání po světě čas. Zajdeme do hospůdky, posedíme… S Lukášem jsme si pořídili motorku a vyrážíme na výlety po Čechách, chystáme se taky do lázní v Maďarsku, což je moje srdeční záležitost, protože babička byla Maďarka a já stále víc cítím její geny. Dopřejeme si koupání i kulinářské dobroty - gulášovku a pivko,"
  Bára Špotáková (světová rekordmanka v hodu oštěpem)
svou lásku k pivu nikdy neskrývala
wink
 "Pivo - oštěp - rock´n´roll"
          heslo Barbory Špotákové a jejího fanklubu
bara-spotakova-se-svym-pullitrem-piva-.foto-martin-krpac.png
Barbora Špotáková na snímku Martina Krpače
wink
"Když bude vaším prvořadým cílem zisk, vaši zákazníci to vycítí. Snažte se myslet v první řadě na ně."
  ing. Stanislav Bernard - majitel
pivovaru v Humpolci
wink
"Nelze bojovat s velkými konkurenty na jejich vlastním hřišti a myslet si, že budete lepší. I když budete lepší, v přímém boji vás porazí, protože mají víc síly a peněz."
 ing. Stanislav Bernard - majitel
pivovaru
wink
bernard-reklama.jpg
Reklama Rodinného pivovaru Bernard, v níž coby "pin-up girl" vystupuje zakladatel pivovaru Stanislav Bernard. Reklamní série vznikla v reakci na útoky feministek, podle kterých jsou reklamy pivovaru Bernard sexistické.
wink
"Náš nárůst téměř o 9% přičítám především rostoucímu zájmu o chuťově zajímavé tradičně vyráběné české pivo."
   ing. Stanislav Bernard - majitel
pivovaru
wink
Průmyslové pivovary si uvědomují, že poptávka po pivních speciálech a zejména svrchně kvašených pivech roste a představuje zajímavý potenciál. A proto následují svou malou konkurenci a zkoušejí vařit tato piva ve velkém. Jako první z velkých pivovarů přišel s "ejlem" humpolecký Bernard, později se přidal třeba náchodský Primátor. Na jaře 2018 pak začal nabízet pivo IPA dokonce i pivovar z nejtradičnějších, Plzeňský Prazdroj proslavený hlavně svým ležákem. Jeho Master IPA ovšem neměla valný ohlas. Na pivních serverech je hodnocena průměrně.
wink
Nové značení piv od prosince 2018
Nízkoalkoholické
pivo - pivo se sníženým obsahem alkoholu (0,5–1,2 %)
Stolní
pivo - pivo se stupňovitostí do 6°
Výčepní
pivo pivo 7° až 10°
Ležák
pivo 11° až 12° spodně kvašené
Plné
pivo pivo 11° až 12° svrchně kvašené
Silné
pivo - speciály 13° a více
U nealkoholického
piva se značení nemění.
wink
"V hospodě Na Daliborce / nakyslým kouřem prodírat se ránem,"
       Úryvek z ostravské poemy od Jaroslava Erika Friče.
Dnes se už v bývalé mariánskohorské "čtyřce" kouřit nesmí, špeluňka je ale pořád zahulena. Je to dým vzpomínek na Ostravu a roky 1965 a 1966, kdy tu budoucí básník rozhrnoval clonu, přes níž téměř nebylo vidět. 
wink
Pivovarské muzeum v Plzni se může pochlubit kuriozitou. Muzejní sbírka byla totiž obohacena o elektrický ohříváček piva z první republiky.
"Je to skutečná rarita. Klasické ohříváčky byly duté a lila se do nich horká voda. Náš exponát je vylepšený topnou spirálou. Získali jsme ho z pozůstalosti po věhlasném
pivovarském bednáři Františku Veselém," řekl pracovník muzea Pavel Jechort. 
Podle něho má  ohříváček dokonce štítek s výrobním číslem. "Vypadá to, že se jednalo o sériovou výrobu, a nikoliv domácí práci nějakého zlepšovatele. Výrobce se nám zatím nepodařilo vypátrat," dodal Jechort.
wink
"Cítím pivo! Že jsi byl U Vočka?!" (Marge Simpsonová)
"Vždycky, když jsem cítit pivem, tak si hned myslíš, že jsem popíjel!" (Homer Simpson)
SIMPSONOVI (animovaný seriál USA)
wink
Pivovar Sydney Beer Co. sídlící v největším australském městě vyhlásil konkurz na pozici Chief Clock Off Officer (anglický název pracovní pozice).
„Často nadšeně zveřejňujete selfie s
pivem a z barů? Víte spíš, kde se potkat na pivu, než kde máte další pracovní schůzku? Soustředíte se na čas strávený mimo pracovní stůl a užíváte si to nejlepší, co může Sydney nabídnout? Pokud je vaše odpověď jedno velké ANO, tak vás chceme,“ uvedl pivovar v popisu pracovní pozice.
Firma dále dodala, že tato pozice je první svého druhu a hodí se pro člověka, který místo odpovídání na pracovní emaily raději organizuje páteční posezení s přáteli u
piva. Cílem je přesvědčit Australany, aby skončili brzo v práci a zašli se svými blízkými na pivo. Ideální kandidát musí být vysoce motivovaný, případně motivovaný pivem zdarma, a musí ho bavit pomáhat ostatním, aby si své odpoledne užili co nejvíc.
Zní to skvěle, ale nějaké ty povinnosti se přece jen najdou. Kromě aktivního přesvědčování lidí, aby šli místo práce na
pivo, mezi ně patří třeba nutnost navštívit v Sydney každý týden co nejvíc vyhlášených hospod, což někdy určitě může být pěkná fuška. Jedná se o práci na plný úvazek, přičemž zaměstnanec se bude zodpovídat přímo dvěma zakladatelům pivovaru. Výše mzdy nebyla v inzerátu uvedena.
wink
Malé pivo
Sedí pán při malém pivu,
ve tváři má zděšení,
není tomu ani divu,
padá na něj lešení.
  Petr Skoumal + Jan Vodňanský
wink
Dobré jídlo, dobré pití
grunt je všeho živobytí.
wink
Ať žije pivo! Pivo a zpěv!
Pivem a písní zmladí se krev.
wink
"I naše generace má svoje prominenty, program je rezignace, facky a argumenty.
 Potlesk je k umlčení a pískot na pochvalu a místo přesvědčení jen pití
piva z žalu..."
Karel Kryl - Pasážová revolta z jeho debutového alba Bratříčku, zavírej vrátka (1969)
wink
"My jsme spolu o politice moc nemluvili. Po jeho návratu jsme řešili hlavně rodinné problémy. A Karel byl často pryč. Navíc když měl čas, tak jsme doma seděli tak půl hodiny a Karel řekl: Pojď, jdeme na pivo. Šli jsme a štamgasti, když zjistili, že tam sedí Kryl, tak žádali podpisy do červených občanek a na pivní tácky. Ani to pivo kolikrát nedopil."
    Jan Kryl, bratr Karla Kryla

wink

Vosa pivo sosá
Na zahradě krásky vosí
pruhované plavky nosí.
Když babička nekoukala,
jedna si v nich zaplavala
ve sklenici od
piva...
„Nečekaná koupel v
pivě,“
říká děda škodolibě,
„hloupým vosám prospívá.“
Veronika Šamalíková

wink

Velikonoční
Vandroval koledník
Na nultý poledník
A v dobrý pohodě
Sednul si v hospodě
Ochutnal tam
pivo
Povrhnul jim zdivo
  skupina BRUTUS
wink
Ve výčepu na klice   
Ve výčepu na klice
Sedí malá opice
Nic se neboj Darwine
Však ona se vyvine
  kapela BRUTUS
wink
Tma spočinula na kraji
Tma spočinula na kraji
V tichu svý kočce řek jsem

Pivo nám nikde nedají
Pojď opijem se sexem
 BRUTUS
wink
PIVO NIČĺM NENAHRADĺŠ
Pivo ničím nenahradíš
(a ani se nesnažíš)
   BRUTUS
wink
Jedno pracovní místo v pivovarnictví vytváří:
jedno místo v zemědělství;
tři místa v pohostinství;
jedno místo v maloobchodě;
dvě místa u dodavatelů.
Rok 2017
wink
1034–1055 – Nadační listina knížete Břetislava I. je nejstarším dokladem o pěstování chmele, ve kterém Břetislav I. přidělil kapitule ve Staré Boleslavi desátek z chmele pěstovaného na dvorech v Žatci a Mladé Boleslavi.
wink
1088 – Nadační listina prvního českého krále Vratislava II. (1061–1092) pro vyšehradskou kapitulu je prvním dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva. V něm mimo ostatní dary a privilegia panovník přidělil kapitule na vaření piva desátek chmele.
wink
Na jeden půllitr českého ležáku je třeba:
- 2 až 4 litry vody
- 2 až 3 šištice chmele
- 2 400 zrníček sladu z 90 až 100 klasů ječmene
- 2,5 g hustých tekutých kvasnic
wink
Jarošovský pivovar.
Léta tam stál, stojí tam dál
pivovar u cesty, každý ho znal
léta tam stál, stát bude dál
ten kdo zná Jarošov, zná
pivovar.
Bíla pěna, láhev orosená
chmelový nektar já znám
jen jsem to zkusil a jednou se napil
od těch dob žízeň mám.
Bída a hlad, kolem šel strach
když bylo
piva dost, mohl ses smát
tři sta let stál, stát bude dál
ten kdo zná Jarošov zná
pivovar.
wink
PIVO DĚLÁ HEZKÁ TĚLA
Pivo dělá hezká těla.
do fitcentra Na slamníku proto chodíme.

Pivo dělá hezká těla.
My to víme a tak se tam scházíme.
  kapela ALKEHOL
wink
HOSPODO NALEJVEJ
Vyšel jsem si takhle jednou ven
myslel jsem si že se budu flákat
pak mě to napadlo za rohem
dostal jsem velmi dobrej nápad
Vždyť já si zajdu do hospody
budu chlastat a forbesa hrát
a až za pár hodin vožeru se
budu já tam celej večer řvát
Hej, hospodo nalejvej, hej, hej, hej, hej
Ze začátku jsem měl obavu
že mě kvůli tomu vyhoděj
pak začala řvát celá hospoda
výčepní řval taky s náma "hej"
Jeli kolem náhodou policajti
když ten řev v hospodě slyšeli
zastavili, začli taky chlastat
a pak s náma taky křičeli
Hej, hospodo nalejvej, hej, hej, hej, hej
 ALKEHOL
wink
NA SLAMNÍKU
Když flámovat
tak do rána
když hospoda
tak pořádná
a když
pivo
tak Krušovický
dáme si ho jako vždycky
Každej večer se tam sejdem
na Slamník se všichni vejdem
Na Slamníku tam je hej
tam hezký holky
pivo roznášej
ALKEHOL
wink
O CHLASTU
Někdy to člověk přežene
a v hospodě se vožere
to pak děsně vyvádí
když vopice na zádech dovádí
Proč já tolik utrácím
když se pak v hospodě potácím
to všechno dělaj panáky
a k tomu
piva tupláky
ALKEHOL
wink
V PÁTEK K VEČERU
Nejlíp je mi v pátek k večeru
to nám padla, hned se taky vožeru
moje nálada je velmi veselá
aby ne, když se dva dny nedělá
Další supr den je taky sobota
celej den se válím, není robota
až k večeru potom opět ožiju
do hospody zajdu, tělo opiju
Ze soboty je pomalu neděle
do oběda nevylezu z postele
pak hned slupnu vepřo knedlo se zelím
a už mám strach, že se blíží pondělí
Až v pondělí ráno budík zazvoní
brzy vstávat to mi vůbec nevoní
těším se až bude pátek po práci
o víkendu zažiju zas legraci
ALKEHOL
wink
VÍKEND
Jedem na víkend už je to tady
ze všech stran slyším pozitivní zprávy
jak to bude kam vlastně jedem
a jestli vrchem anebo spodem
co vemem k žrádlu a hlavně
pivo
no to jasný aby se pilo
proto tam jedem hlavně se zlejt
a taky na tom čerstvym vzduchu bejt
A je tu ten náš skvělej víkend tak ho vítej
máme ho celej před sebou
sklenice už cinkaj
pivo pění mozky mění
a všichni s tváří veselou
kapela ALKEHOL, album SUDOVÁ PŘITAŽLIVOST
wink
STAREJ BAR
Já jednou šel, nevěděl jsem kam a potkal holku špinavou
Řek „Jen pojď, ať nejdu sám.“ a šli jsme chůzí houpavou
Tam za rohem je starej bar a ještě starší barmanskej
Povídá mi „Proč nejdeš tam?“, ten nápad nebyl zas tak zlej
Židlí pár, na klavíru prach a všude kolem děsnej klid
V rohu hrál tiše automat ten kdysi dávno slavnej hit
Tak mi napít dej, ať se to tu trochu hejbá
Dneska ještě nejdem spát
Budem trochu žít, nakonec co jinýho zbejvá?
Tak mi můžeš plnou dát
Já bez peněz a hladovej, řek mi „Jestli vážně chceš
Jez a pij, jen mi slovo dej, že už tu se mnou zůstaneš.“
To vám byl ale divnej chlap, jenom se usmál, jak tam stál
Tohle snad ne, to vedle šláp, žízeň je velká, tak jsem to vzdal
Tak mi napít dej, ať se to tu trochu hejbá
Dneska ještě nejdem spát
Budem trochu žít, nakonec co jinýho zbejvá?
Tak mi můžeš plnou dát
Já jed a pil a pak pochopil komu že jsem ten slib dal
Mělo mi to dojít dřív, když se tak ďábelsky smál...
kapela KABÁT
wink
ŽÍZEŇ
Slejzaj mi nehty, chřadnu, řídne mi vlas
To bych snad lidi nepřál nikomu z vás
Celej se klepu, čekám kdy to přejde
Mně je vám hrozně blbě - takhle to dál nejde
Nebudu slaboch, zajdu za doktorem
Ten by měl nejlíp vědět jak na tom jsem
Trochu mě proklepal a pak zved zrak
Řekl mi smutně „Chlape, to máte tak
Pevně se držte, já řeknu Vám
Je to ta nejhorší nemoc kterou znám.“
Žízeň ... a, ja, ja, ja, jaj
Nevim proč tenkrát ten číšník řval
Když jsem mu recept s korunou dal
Za patnáct
piv, který jsem na lístku měl
To se mu nezdálo, co by ještě chtěl?
Prostě jsem nemocnej, tak proč máte zlost?
Myslíte si, že piju jen tak pro radost...
Mám žízeň ... a, ja, ja, ja, jaj
KABÁT
wink
POHODA
Vezmu tě má milá rovnou k nám
kolem louky lesy hejna vran,
všude samá kráva samej vůl,
máme kino, máme hospodu,
v obci všeobecnou pohodu,
máme hujer, žito, chléb i sůl.
KABÁT
wink
V PEKLE SUDY VÁLEJ
V pekle sudy válej
Z kotle pára stoupá
Na stůl nám to dávej
Ať to s náma houpá
KABÁT
wink
Zdraví, svěžest, sílu,
vše najdete jen v
pivu.
Bohumil Hrabal, Jiří Menzel (POSTŘIŽINY)
wink
Kdo pil - umřel, kdo nepil - taky.
Kdo ale pije náš májový ležák, tomu se umřít nechce!
Bohumil Hrabal, Jiří Menzel (POSTŘIŽINY)
wink
"To já znám. Náš táta nebyl doma dva dny, až ten třetí den konečně přijel taxík."
"To jste se asi zaradovali, když jste viděli tatínka, co?"
"No jo. Jenže on nepřijel. On si poslal z hospody taxíka domů pro trumpetu."
Bohumil Hrabal + Jiří Menzel (SLAVNOSTI SNĚŽENEK)
wink
"Národ má rád pivo a vepřovou,"
vzkázal premiér Paroubek v jednom z rozhovorů po nástupu do funkce.
ZDROJ: Respekt 49, ročník XVI., 5.-11. 12. 2005, www.respekt.cz, ČLÁNEK: Kdo je ten malý český člověk, AUTOR ČLÁNKU: Tereza Brdečková
jiri-paroubek-na-pivnim-festivalu.jpg
Jiří Paroubek (bývalý předseda vlády ČR) na pivním festivalu v Ostravě.
wink
Kryton: "Vodu jsme už recyklovali tolikrát, že už chutná jako holandský ležák."
     z kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík
wink
Desítka je podle mě tím nejlepším iontovým nápojem, který zatím lidstvo vymyslelo. Tam je všechno – výživa, vitaminy, ionty a ta trocha alkoholu je také prospěšná.
  Prof. MUDr. Jan Pirk (* 20. dubna 1948, Praha) je český lékař, přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM.
wink
Kde je sládek (Napij se bratříčku)
Kde je sládek, tam je mládek, tam je taky
pivo pivovárek
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
kde se
pivo pije, tam se dobře žije
Pojďme tam a pijme pijme ho, pijme ho až do rána bílého
Pojďme tam a pijme pijme ho, pijme ho až do rána bílého

Pivo pijme ať to zvíme, zdáli sobě stále rozumíme
Máme-li se rádi jsme-li kamarádi
máme-li se rádi jsme-li kamarádi
Pojďme tam a pijme pijme ho, pijme ho až do rána bílého
Pojďme tam a pijme pijme ho, pijme ho až do rána bílého

Pivo píti, vesel býti, hezké děvče také v lásce míti
To nás bratři milí blaží každou chvíli
to nás bratři milí blaží každou chvíli
Pojďme tam a pijme pijme ho, pijme ho až do rána bílého
Pojďme tam a pijme pijme ho, pijme ho až do rána bílého
Napij se bratříčku napij napij se z hluboka
kdo ví jestli se sejdeme od dneška do roka
Možná že jo, možná že ne, možná se sejdeme, možná se rozejdem
možná že jo, možná že ne, možná se sejdeme na pěšině
      lidová píseň
wink
Hostinec z filmu KRAKONOŠ A LYŽNÍCI, ve kterém si "Krakonoš - pytlák" (Karel Heřmánek) dopřává pivko, se dnes jmenuje Mexiko a jeho adresa je:
Sklenařice 164
512 43  Vysoké nad Jizerou – část obce Sklenařice
okres Semily, Liberecký kraj, Česko
karel-hermanek-s-pivem---krakonos-a-lyznici.jpg K. Heřmánek s pivem
wink
Glo glo glo glo glo glo Gloria
jak se to pivečko pívává                                 
Glo glo glo glo glo glo Gloria 
jak se to pivo pije
Když ses napil utři bradu podej svému kamarádu a
Glo glo glo glo glo glo Gloria
jak se to pivo pije...
 lidová píseň z filmu Dařbuján a Pandrhola
jiri-sovak--vaclav-lohnisky-darbujan-a-pandrhola.png 
J. Sovák a V. Lohniský popíjejí pivo ve scéně z filmu Dařbuján a Pandrhola
wink
Lukáš Konečný (* 19. července 1978) je český boxer, olympionik, mistr Evropy, profesionální mistr světa organizace WBO, úspěšný trenér. Kariéru ukončil 55. zápasem (50 vítězství - 23 KO, 5 prohrál). Narodil se v Brně, ale většinu života prožil v Ústí nad Labem. Vystudoval gymnázium. V roce 2000 se oženil, s manželkou vychovávají tři dcery. V současné době působí jako radní města Ústí nad Labem pro oblast sportu. Lukáš je také majitel restaurace a jedlík, který má rád pivko.
lukas-konecny-ma-rad-pivo.jpg L. Konečný
wink
Mezitím dobrý muž věřící v nevinnost  Švejkovu zaplatil za něho v kanceláři pokutu a odvedl si Švejka do restaurace třetí třídy, kde ho pohostil pivem, a zjistiv, že všechny průkazy i vojenský lístek na dráhu nalézají se u nadporučíka Lukáše, velkomyslně dal mu pětku na lístek i na další útratu.
   Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2. díl) NA FRONTĚ - ŠVEJKOVY NEHODY VE VLAKU
wink
Marge Simpsonová : "Houmre, ty jsi pil! "
Homer Simpson : "Ne...jenom deset piv."
Simpsonovi (The Simpsons) - americký animovaný seriál
wink
ŠLAPETO
Lidičky já mam rád
pivo
 já taky
za
pivo ženskou bych dal
 aspoň za dvě
Ona mě furt jenom říká
 ale má pravdu
Ty vole, co z toho kořaly mám?
Stará nebuď smutná, že mě
pivo chutná
já si dám raz, dva, tři korbele
a ty běž do postele.
Jednou v životě sem stonal
k lékaři musel sem jít
 a co pan doktor?
a on mě předepsal
pivo
 ale jedno!
jen jedno
pivečko pít!
 Jenomže
já sem na něj vyzrál
a k dvanácti lékařům šel
každej mě předepsal
pivo
 jen jedno
a já jich svejch dvanáct měl
A proto:
Stará nebuď smutná, že mě
pivo chutná
já si dám raz, dva, tři korbele
a ty běž do postele.
Já nevím kde se to v člověku bere
ten neklid co ho žene z místa na místo
z hospody do hospody
vždyť já už lásko někdy nemůžu
opravdu, vážně, fakt.
A ty stará:
Stará nebuď smutná, že mě
pivo chutná
já si dám raz, dva, tři korbele
a ty běž do postele...

Stará nebuď smutná, že mě pivo chutná
já si dám raz, dva, tři korbele
a ty běž klidně kam chceš....
wink
SIFON - Jdeme na pivo
 Jdeme na
pivo, jdeme jdeme na pivo
to je pro nás pány správný palivo.
Jdeme na
pivo, jdeme jdeme na pivo
žízní tělo strádá a jde o život.
 Strejcům v kravatách i chlápkům od mašin
za horkýho léta ukápne pár slin,
Práce nechají a táhnou k výčepům
a zrzouna pěnivýho tlačí ke svým rtům.
wink
"Jen považ. Dal jsem se k sektě, kvůli hloupýmu štěstí, když jsem měl celou dobu pivo...a tebe Marge - nosičku piva."
Homer Simpson (Simpsonovi - americký animovaný seriál)
wednesday-marge-simpson--2-.jpg Simpsonovi a jejich středa
© Matt Groening
wink
Taky byl Tony první, kdo se u nás svlíkal do půl těla. Aby to nebyla zas taková Amerika, kde činil dávno předtím totéž Jim Morrison a později třeba Iggy Pop, dával si Tony na hlavu půllitr piva nebo kelímek, čímž ta Amerika dostávala takový ladovský kolorit. Dodnes to po něm fanoušci vytrvale žádají, ale když už je devět let abstinent, s birellem se mu to dělat nechce.
  Jan Macháček o kolegovi Tonym Ducháčkovi ze skupiny Garáž (Garage).
wink
Všichni jsme chodili do nějaký práce, na
pivo a cigára bylo vždycky. Hraní nás těšilo, aby taky ne, když na nás chodilo tolik lidí.
  Jan Macháček o kapele Garáž (Garage).
wink
Kouřila se tráva, občas někdo něco vyrobil nebo lidi brali různý prášky. Šlo ale hlavně o víno, o pivo, k tomu si třeba dát jointa. Lidi se chtěli a chtějí bavit. Někdy to přehnali, ale nijak výrazný to nebylo. Nebo si to aspoň nepamatuju.
 Tony Ducháček - frontman kapely Garáž (Garage).
wink
Půjdu rovnou do hospody, posadím se tam a dám si pivo
Petr Ulrych by si třeba myslel, že bych si dal třeba radši víno
ale já se posadím hned u výčepu - přímo a dám si
pivo
Óó jedno pivo
Dobré ráno dobrý muži udělej mi honem jedno pivo
nechci žádnou kávu ani limonádu, čaj, rum, ani víno
udělej mi dobrý muži, udělej mi honem jedno
pivo
Óó jedno pivo
Je to dobré, je to dobré, je to dobré, udělej mi honem ještě jedno pivo
je to dobré, je to dobré, je to dobré, udělej mi honem ještě jedno pivo
Óó jedno pivo
Jedno pivo!
Zajděte si do foyer a dejte si tam jedno
pivo!
   Buty - Jedno
pivo
wink
Co já by sem se trápil
něco by sem se napil
cosik by sem se já tu vypil
     Buty -
Pivo
wink
Dlouhý snídání Dlouhý pondělí
Dlouhý Caffé Dante Dlouhý pohár
piva
Dlouhá kocovina Dlouhej život
příliš Dlouhej na to, aby...
Dlouhý peníze a dlouhá touha spát
Dlouhý dopoledne
plný Mozarta v prachu a hovnech Holešovic
Tak dlouhých Holešovic
Dlouhá Letná Dlouhá Vltava Dlouhá Dlouhá
Dlouhá láska, příliš dlouhá na to, aby...
Dlouhá cigareta Dlouhý otevírání očí
Dlouhý telefony Dlouhej David Skála
Dlouhý pití v dlouhým dopoledni
Dlouhý bolesti a Dlouhý odpovědnosti
Dlouhý Rolling Stones
Dlouhá bilance na hraně
příliš dlouhá na to, aby...
Dlouhý gesto dívky kouřící v Caffé Dante
Dlouhý stromy na Dlouhý Letný
Dlouhý Libeňský most
Dlouhý šamanův zpěv na Libeňském mostě
Dlouhý podvodník u výčepu
Dlouhá vražda a Dlouhá pěna v poháru
Dlouhá víra Dlouhá horečka
a Dlouhé opálené dívčí stehno
příliš dlouhé na to, aby...
  Psí vojáci - Tak akorát dlouhá (Sen v realitě)
  Text: Filip Topol (úryvek)
wink
Chodim po tom městě
nemám ani na tramvaj
neni jaksi na místě
že bych se z toho vyhrabal
Pučil sem si pětistovku
a od výčepu k báru
sem ji mezi prstama
proměnil v mlžnou páru
Hej hej sem mladej
připadá mi to děsný
ale začíná mi bejt
tohle město těsný
Ani šanci nemám
že se ráno nasnídám
příteli se ozvu
na oběd se pozvu
Z hlediska věčnosti
sem plnej blbostí
sub speciae aeternitatis
holky holky Dakkar Paris
Hej hej sem mladej
připadá mi to děsný
ale začíná mi bejt
tohle město těsný
Až večer budu usínat
schoulím se do sebe
a budu vzpomínat
že měl jsem kdysi nebe
Nikdo už mi nezavolá
nikdo už mě nepohladí
všem lidem totiž
moje bytost vadí
Hej hej sem mladej
připadá mi to děsný
ale začíná mi bejt
tohle město těsný
  Psí vojáci - Russian mystic pop op. IV.
  Text: Filip Topol
wink
Legendární bufet Koruna
Až do počátku devadesátých let minulého století oživoval roh Václavského náměstí a ulici Na Příkopě. Automat Koruna sloužil Pražanům více než šedesát let a pamětníci na něj nedají dopustit. V padesátých letech se tu údajně prodávalo okolo 50 tisíc porcí jahodového koktejlu denně (za 1,40 Kčs). Proslulé byly topinky, bramboráčky, ale i masové smažené placičky, které dnešní generace zná pod názvem hamburger. Tenkrát se ovšem tato dobrota jmenovala vepřenka a podávala se s hořčicí, cibulí a měkkým krajícem chleba. A byla to lahůdka, na kterou se nezapomíná. Stejně tak jako na domácí párečky, které byly opravdu ve střívkách a ne v igelitu jako dnes. Za pouhých 2,40 Kčs, si mohl člověk objednat šest houskových knedlíků s omáčkou od plněného paprikového lusku. A když měl kliku, tak se mu objevil na talíři i zbytek lusku či kousíček té masové náplně. Zejména pro studenty to bylo terno, dosyta se najedli a zbylo jim tak mnohem více, když pak vyrazili na
pivo třeba k Vejvodům nebo i Ke Flekům, což byla tehdy hospoda, kam se mohl i chudý tuzemský student zajít osvěžit poctivým půllitrem vyhlášené černé třináctky. A propos...malé pivo stálo v Automatu Koruna 40 haléřů!
ZDROJ: RETRO (Česká televize)
Vzpomínám si na "jazykovou bariéru", která bránila pochopit pražským prodavačkám, co že to parta výrostků z východu republiky vlastně chce k pití.  
wink
Chytil ho svěrák
na schodech domu
kde to páchlo
semenem a krví
a starejma ženskejma
Bylo to hodně pater
nudilo ho to
Nedory bloumal
a už byl venku
Venku pršelo
a Nedory si dal
pivo
myslím, že tehdy už nežil
jen čekal
čekal až přestane
až přestane Kilián Nedory
kill him kill...
bylo v něm něco ze zabijáka
asi ten led na srdci
ta námraza
protože umírající a zabijáci
jsou na světě sami
a psi, prašivý zatoulaný psi
Nedorymu se svlékala duše
něžná a krutá
bílá a sexuální
měl vrásky na čele
jak ho krčil
a šklebil se
přes skla bufetu
a pulitr nejeden
měl zátylek napjatej
v tom Smíchově
zabořenej až po uši
krvácely mu dásně
nervózně si klepl nohou
Hnusnej chlap za pípou
hnusnej chlap před pípou
hnusnej Kilián Nedory chlap
plnej pošpiněný něhy
která se ztratila tu noc
plnej jizev plnej dívčích prstů
Skrz Nedory chyť jí ty chrte
vraž jí tam čuráka
až se chytne oltáře
a zařve jak řvou lidi v horách
Ne lidi, dyť už nechceš lidi
Eště aby se ti v bufetu
Na Knížeci zjevil anděl, ty vole
Nedory má v hlavě hudbu
tu požíračku duší
Sežer jí Nedory
Vem si jí
je tvoje, copak si to nevěděl?
máš všechno
Ale Nedory už nic nechce
kouká a na čele se mu
perlí kapka potu
v takový zimě
když prší
co se zas děje Kiliáne?
Chtěl bych výt s tebou
ale vím že to nejde
vyješ-li ty vyju i já
Nedory pije moc
piv
den se převaluje jak leviathan
lidi se měněj v bufetu
v bufetu se lidi vždycky měněj
Měněj se jim ksichty
jen ty seš tak bílej Nedory
  Psí vojáci (Filip Topol) - Kylián Nedory (úryvek)
wink
Bufet Na Knížecí se mu zjevil jako zprzněná ženská
a Nedory trpěl když ho viděl
V Nedorym vyla stvůra Nedory
a celý město.
Nedory byl zrozenej pro tohle město
zrodil se z něj
to bylo krutý – takže normální
Nedory nevzdychal
slintal skuhrání
cejtil touhu soch
a surovou soulož
vlhkou a studenou
někde v průjezdu
trpěl jak zvíře
a dal si
pivo
   Psí vojáci (Filip Topol) - Kylián Nedory (úryvek)
Bufet Na Knížecí fungoval na rohu ulic Ostrovského a Nádražní v Praze - Smíchově. Dnes je tam lahůdkářství a pekařství. Přesná adresa je: Ostrovského 33/2, 150 00, Praha - Smíchov. 
wink
Nedory, vypadáš jak labutí krk
Bílej pružnej
S jednou nohou v krvi srdce pekla
Nedory pije v bufetu Na Knížecí
Koženě kouká ach jak ten kouká
Sotva pozdraví
Bolej ho rty
Olíbané kurvením andělů
  Psí vojáci (Filip Topol) - Kylián Nedory (úryvek)​

Bufet Na Knížecí fungoval na rohu ulic Ostrovského a Nádražní v Praze - Smíchově. Dnes je tam lahůdkářství a pekařství. Přesná adresa je: Ostrovského 33/2, 150 00, Praha - Smíchov. 
wink
V špinavý hospodě na kraji města
pro ráno osiřelý
v špinavý hospodě
na příští dny
V špinavý hospodě
v díře
na půl boty na dupnutí
v špinavý hospodě
ve střevech božích
V špinavý hospodě na kraji města
pro ráno osiřelý
v špinavý hospodě
na příští dny
Ve střevech božích
v sobotě pražský
v špinavý hospodě na kraji města
na okraji
a tak dál
  Psí vojáci (text Jáchym Topol) - Hospoda
osvobozena-klamovka-----petr-placak--j.h.-krchovsky--viktor-karlik-a-jachym-topol-v-kosirske-zahradni-restauraci1988.jpg
Petr Placák, J.H. Krchovský, Viktor Karlík a Jáchym Topol v košířské zahradní restauraci
FOTO: Babylonrevue.cz
https://babylonrevue.cz/vsechno-slo-samovolne/
wink
Před začátkem koncertu postával u baru nenápadný šedivý chlapík v tmavém saku. Usrkával pivo a tvářil se smutně a vyděšeně. Jakmile však vstoupil na pódium, v minutě z něj byl úplně jiný, minimálně o deset let mladší člověk.
P. Kroupa o Filipovi Topolovi z kapely Psí vojáci
wink
Možná moc čaje
Možná moc
piva
Trochu jsem blouznil
To se tak stává
Slunce mi zapadlo
až po půlnoci
v hospodě v baru
ale i na ulici
ach Bože samý cvoci
  Filip Topol (Psí vojáci)
wink
Ty, tvoje pivo a jak seš skvělej (část povídky) - Charles Bukowski
Jack vešel a na krbové římse našel krabičku cigaret. Ann seděla na pohovce a četla Cosmopolitan. Jack si zapálil a sedl si do křesla. Do půlnoci zbývalo deset minut.
„Charley říkal, že bys neměl kouřit,“ vzhlédla Ann od časopisu.
„Mám nárok. Dneska to bylo drsný.“ „Vyhráls?“
„Nejednotný rozhodnutí, ale dali mi to. Benson je tvrdej chlap, má šťávu. Charley říká, že teď je na řadě Parvanelli. Dostanem se přes Parvanelliho a vyhrajem šampionát.“
Jack vstal, odešel do kuchyně a vrátil se s lahví
piva.
„Charley mi říkal, abych ti nedovolovala
pivo,“ odložila Ann časopis.
„'Charley říkal, Charley říkal . . . ' Už toho mám po krk. Vyhrál jsem zápas. Vyhrál jsem šestnáckrát za sebou, mám právo na
pivo a cigaretu.“
„Měl bys zůstat ve formě.“
„To je jedno. Dostanu každýho.“
„Ty seš tak skvělej, to slyším pořád, když se napiješ, jak seš skvělej. Je mi z toho nanic.“
„Já jsem skvělej. 16 zápasů, patnáctkrát k.o. Znáš někoho lepšího?“
Ann neodpověděla. Jack odešel s
pivem a cigaretou na záchod. „Ani jsi mi nedal pusu. Rovnou ode dveří sis šel pro flašku piva. Seš skvělej, no dobře.
Seš skvělej v pití
piva.“
Jack neodpověděl. Za pět minut stál ve dveřích záchoda, kalhoty a spodky měl omotané dole u bot.
„Ježíšikriste, Ann, to ani nemůžeš vyměnit ruličku toaletního papíru?“
Promiň.“
„Šla do komory a podala mu papír. Jack si dokončil svoje a vyšel ven. Pak dopil
pivo a vytáhl si další. „Ty tady žiješ s nejlepší polotěžkou váhou na světě, a přitom si pořád jenom stěžuješ. Spousta holek by se zbláznila, kdyby mě měla, ale ty jenom sedíš a paštěkuješ.“
„Vím, že seš dobrej, Jacku, možná nejlepší, ale ty nevíš, jak to strašně nudí, sedět a poslouchat, jak pořád opakuješ, že seš skvělej.“
„Aha, tebe to teda nudí, jo?“
„Ano, ksakru, ty, tvoje
pivo a jak seš skvělej.“
„Jmenuj mi nějakou lepší polotěžkou váhu. Nechodíš ani na moje zápasy.“
„Jsou taky jiný věci než boxování, Jacku.“
„Jaký? Třeba sedět na prdeli a číst Cosmopolitan?“
„Ráda se něco dovím.“
„To bys měla. V tom máš široké možnosti.“
„Povídám ti, že jsou kromě boxování i jiný věci.“
„Jaký? Vyjmenuj je.“
„Třeba umění, hudba, obrazy a takový věci.“
„Jseš v něčem z toho dobrá?“
„Nejsem, ale vážím si jich.“
„Do prdele, to radši budu nejlepší v tom, co dělám.“
„Dobrej, lepší, nejlepší . . . Panebože, neumíš si vážit lidí takových, jaký jsou?“
„Takových, jaký jsou? Čím je většina z nich? Co jsou zač - Fízlové, vyděrači, frajeři, donašeči, pasáci, úředníci.“
„Ty se na každýho díváš vždycky svrchu. Nikdo z tvejch přátel ti není dost dobrej. Ty seš tak příšerně skvělej!“
„To teda jsem, miláčku!“
Jack si zašel do kuchyně pro další
pivo.
„Ty a to tvoje prokletý
pivo.“
„Mám na ně právo. Prodávají ho. A já ho kupuju.“
wink
„Když se stane něco špatného, pijete, abyste na to zapomněli; když se přihodí něco dobrého, pijete, abyste to oslavili; a když se nestane nic, pijete, aby se něco stalo.“
Charles Bukowski
wink
Irvine Welsh - ACID HOUSE (povídková sbírka, 1984)​
Drogy, chlast a sex - termíny, kolem kterých se točí všechno bytí a nebytí lidí a postaviček z Welschových příběhů. Postaviček odkojených ve skotských dělnických panelácích na fotbálku a
pivu, na sociálních dávkách a rozpadlých manželstvích. Pro většinu společnosti přímo noční můra, ale v jeho podání jsou to osudy, které bychom asi nemohli nazývat jako smutné a zničené. Není zde líčen ani tak společenský úpadek, ale spíše životní styl. Tak bychom zřejmě měli nahlížet na Welschovy příběhy, snad i celé jeho dílo.
wink
Pěkně tě vítám, lásko má,
tak trochu zbitá a víc soukromá,
pěkně tě vítám, a čemu vděčím za tak vzácnou chvíli
jednou za sto let?
Pojďme se napít, pojďme se napít,
ať nám mají z čeho slzy týct.
Pojďme se napít, pojďme se napít,
ať nám mají z čeho slzy týct.
Robert Křesťan (Poutníci, Druhá tráva) - Pojďme se napít
wink
Noc z ní spadla jako deka,
je úžasná i ubohá,
když lampy zazáří.
Je příliš pozdě pro člověka
a příliš brzo pro Boha
v dávném Samaří.
Tancuj dál a zpívej, kapitánko,
hvízdej, hraj mi, ty víš, jsem tu poprvé:
v hospodě jménem Kýbl krve.
  Robert Křesťan (Poutníci, Druhá tráva) - Kýbl krve
wink
Hříchy Antonína Dvořáka
 Jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob Antonín Dvořák rád kouřil a k
pivu si často dával partičku karet.
wink
"Lásku k pivu má lidstvo od nepaměti. Jsem příznivcem teorie, že civilizace, jak ji známe, vznikla díky alkoholu. Lidé se neusazovali proto, aby si vypěstovali něco k jídlu, ale pokud chtěli vyrábět zkvašené nápoje, museli zůstat na jednom místě. Pšenice na chleba nebyla tak důležitá. Například Germáni byli schopní z celé úrody obilí udělat pivo a pak, v dobách neúrody, umírali hlady. Proto později církev zakazovala vařit pivo v době, kdy bylo málo obilí, aby všichni nevymřeli. Důvod byl a je stále stejný, když se člověk osvěží alkoholem, tak nemusí jen hledat potravu a starat se o přežití, ale může řešit i vzletnější záležitosti, přemýšlet, tvořit, rozjímat. Třeba umělci a vizionáři často tvoří pod vlivem alkoholu a málokdo by jim to vyčítal. Obviňovali byste třeba Mozarta, Máchu, Hrabala nebo Menšíka za to, že často tvořili pod vlivem alkoholu? Většina uměleckých děl by buď vůbec nevznikla, nebo by byla strašně nudná. A to nemluvím o rockové hudbě. Jsem přesvědčený, že naše civilizace je na opojných nápojích postavená. Bez alkoholu bychom nebyli tam, kde jsme. Poslední dobou mi vadí přehnaný důraz na morálku. Teď je moderní zakazovat alkohol jako nebezpečnou drogu, ale alkohol je přirozenou a běžnou součástí našeho života."
Tomáš Hasík je
pivním sommelierem a také jedním ze zakladatelů Českého pivního institutu. Organizace, která vznikla začátkem roku 2015, se snaží pozvednout kulturu českého piva. Zaměřuje se na jeho propagaci, ale zejména na vzdělávání profesionálů v gastronomii. Pracuje i na tom, aby se „pivní sommelier“ stal jedním z oficiálních rekvalifikačních oborů.     
tomas-hasik.jpg
wink
"První piva vznikala před tisíci lety, mnohem dříve než víno. A na druhou stranu je svět řemeslných piv velice moderní a nezatížený svazujícími tradicemi, jak je to u některých jiných alkoholických nápojů. Můžete ochutnávat výtečné vzorky starobylých pivních druhů vařené náctiletými sládky v domácích podmínkách."
Tomáš Hasík - autor knihy „Svět
piva a piva světa“, pivní sommelier. 
foto: www.pivnizasilka.cz
wink
Jaký je svět piva?
"Nepředstavitelně krásný a obsáhlý. A taky veselý. laugh Ne, vážně, existují desítky druhů
piv a násobné množství jejich variant, které vaří řemeslné pivovary po celém světě. A těch pivovarů jsou tisíce. Třeba u nás je jich kolem 400 a např. v USA je jich kolem 5 tisíc. Řemeslné pivovary rostou všude na světě a jejich počet stále stoupá."
 Tomáš Hasík - autor knihy „Svět
piva a piva světa“, pivní sommelier.
wink
Pivo léčí všude kudy teče,
ztupí hlavy otupí i meče,
kdybys ho viděl všude už z dálky,
nebyly by vůbec žádný války.
   Punk Floid - Pivní křeč
wink
Čočkin: "Člověk má nějak rozplánovanej celej den a zhroutí se to, když zavřou hospodu."
Komediální seriál MOST, scénář Petr Kolečko a Jan Prušinovský
wink
most-pivo.jpg
Luďan: "Skvělý, tak se tady posaď, dej si pivo, ať si vyzkoušíš, jaký to je bejt nezaměstnanej. Jako budoucí absolvent vysoký školy to budeš potřebovat."
Komediální seriál MOST, scénář Petr Kolečko a Jan Prušinovský
foto: Česká Televize
wink
Smuteční řeč na pohřbu: 
"Čočkin s náma seděl v Severce každej den, měl místo naproti mě hned u výčepu. Pil desítku a nesnášel griotku, kouřil Pall Mallky, nebo Camelky?"
Komediální seriál MOST
laugh
No function beer well without - Nemůžu fungovat bez piva
Homer Simpson, SIMPSONOVI, animovaný seriál USA

homer-a-pivo--3-.jpg
wink
Soumrak nádražních hospod?
 Vznik legendárních nádražních restaurací se váže k rozvoji železniční dopravy v 19. století. V každé významné nádražní budově tehdy nesmělo chybět místo s teplou kuchyní a studeným
pivem. O 150 let později to ale vypadá, že zastrčené podniky vymizí úplně. Nádražní restaurace se pomalu stávají ohroženým druhem. Kdysi byly stravovací zařízení, hospůdky, bistra, výčepy, stánky téměř na každém nádraží, často jich na jediném nástupišti stálo víc najednou. V posledních letech ale přituhuje a osobité kouzlo nádražních hospod střídají automaty a prázdné, nevyužité prostory. (ZDROJ: Blesk.cz)
 Nádraží ČD Havířov - odbavovací hala. V pravém rohu v horním patře bývala nádražní restaurace, ale já s láskou vzpomínám na bufáč v pravém dolním rohu havířovského vlakového nádraží. Mám ho spojený s dětstvím a cestováním s dědečkem. Nalevo od vchodu do bufetu bývala tmavá slepá chodba na jejímž konci jsem v letech na prahu dospělosti objevoval mystéria ženského těla. Napravo od bufetu bývaly hajzlíky. Chodba, ve které jsem prozkoumával tajuplné ženství roztomilé blondýnky, byla později zastavěna a prostory zaplnilo Bistro Vagon.

nadrazi-cd-havirov--2-.jpg
Vlevo dole Bistro Vagon, v rohu bývalý Bufet (4 skleněné tabule vstupních dveří), vpravo záchodky.

Nádražní budova železniční stanice Havířov byla postavena v letech 1964 až 1969. Staniční budova byla postavena podle návrhu architekta Josefa Hrejsemnou v tzv. bruselském stylu. Podoba nádražní budovy byla vybrána v soutěži v roce 1959. Historicky cenná stavba, ve které se dochovala řada ikonických detailů této doby, nabízí dlouhou řadu pozitiv. Jako například reprezentativní charakter, použití ušlechtilých materiálů (travertinové obklady, mramorová podlaha a mramorové stupně dynamického schodiště, pískovcové obklady bočních průčelí apod.) a řadu výtvarných detailů. Monumentální je skleněná velkoplošná mozaika o rozloze 65 metrů čtverečních s námětem letící holubice. V nádražní hale se dochovaly i původní sedačky s prostory na odkládání zavazadel. V bývalých restauračních prostorách se taktéž dochovala původní výzdoba a detaily. Bruselský styl, v němž je tato dopravní stavba postavena, je unikátní - jedná se o velmi krátké období v historii české architektury. Dochovaných památek z této doby je velmi málo.
laugh
„Ostrava pro mě byla jako Glasgow, což je také takové drsné město, kde věčně prší a lidé jsou takoví, že když jdeš do hospody, tak jsi rád, že nedostaneš nabito,“ líčí zpěvák Petr Fiala z kapely Mňága & Žďorp, kterého Ostrava pohltila svou ponurostí.
laugh
Kniha P jako pivo (B Is for Beer) od Toma Robbinse (2009)
V roce 2007 zaujal spisovatele Toma Robbinse v New Yorkeru kreslený vtip zasazený do baru, kde sedí ob několik stoliček od sebe byznysmen a šupák, a muž v obleku komentuje jejich společnou žízeň: "Pochybuju, že by se dobře prodávala dětská knížka o
pivu." Robbinsovi se to tak zalíbilo, že se rozhodl takovou knihu napsat. Pivo a mnohé o něm je jednotícím prvkem v příběhu o šestileté předškolačce Gracii Perkelové, která tráví čas nejraději se svým strýčkem Moem. Strýček Moe je velkým milovníkem piva a neváhá se s ní dělit o všechna moudra, která o pivu ví. Jenže strýček Moe jednoho dne tak úplně nedodrží to, co slíbil, a zklamaná Gracie udělá ve svém dětském zoufalství naprosto nečekanou věc – vypije celou plechovku piva... Co následuje? Exkurze do pivovaru a zjevení v podobě pivní víly Pivoňky, která ji odnáší do jiného světa. Jde o originální, vtipný, poučný, čtivý a místy snad až trochu poetický příběh.
Ukázka z této dětské knížky pro dospěláky a dospělácké knížky pro děti:
"V některých
pivovarech ale nechávají určité druhy piva schválně nefiltrované, aby mohly dozrát v láhvi. Takové děti, jako jsi ty, Gracie, by se taky měly nechávat zrát nefiltrované. Někteří rodiče a instituce se bohužel usilovně snaží jejich mladé duše přecedit."
UKÁZKA Z KNIHY:
Z jazyku do hrdla a z hrdla do břicha zlatavé
pivo si vesele pospíchá.
UKÁZKA Z KNIHY:
Na to, aby dupala nebo začala házet věcmi, byla příliš raněná, a na pláč zase příliš naštvaná. Věděla ale, že něco udělat musí. Jinak se schoulí do klubíčka a umře. Najednou stála před lednicí, prudce ji otevřela a ocitla se tváří v tvář poličce plné Pepsi coly a
piva. Sáhla do ní a vytáhla plechovku. Zůstala na ni koukat. Otevřela ji. Nebyla to Pepsi...

UKÁZKA Z KNIHY:
Gracie Perkelová o
pivu: "To je něco jako kokakola pro dědky?"

UKÁZKA Z KNIHY:
 
Pivoňka: "Dočasně uvolňuje jejich pouta se stresujícím světem práce a zodpovědnosti."
 Gracie:  "Jako když si rozvážu moc utažené tkaničky?"
 
Pivoňka: "Přesně tak. Tos řekla moc chytře, holka."
laugh
To by jeden nevěřil, jak jsou dneska lidi drzí. To příjde do logálu chlap - rovnou k rádyju - pustí ho a potom vezme klobouk a jde mezi hostama vybírat!
Josef Lada - Drzost (Ilustrovaná frazeologie)
laugh
Manhattan (New York), Joe Cocker - You Can Leave Your Hat On, svůdná Kim Basinger (Elizabeth), hra světel a stínů se žaluziemi, popcorn. Mickey Rourke (John) si v kultovní scéně z filmu 9 a 1/2 týdne vychutnává erotickou přitažlivost krásné Kim a k tomu popíjí pivko Budweiser.
Nine 1/2 Weeks, USA, 1986,  Scénář: Zalman King, Sarah Kernochan, Patricia Louisianna Knop , Režie: Adrian Lyne, Kamera: Peter Biziou
laugh
ŠPALDOVÉ PIVO.
K výrobě
piva je mj. zapotřebí obilí, z kterého se vyrobí obilný slad. Nejčastěji používanou obilovinou určenou k výrobě sladu je ječmen, případně pšenice. Ve vyspělém pivním světě se v pivovarech používá také žito či oves a alternativní obilovinou, která se hlavně v posledních letech dostává na řadu, je i špalda. Špalda - tvrdá jádrová divoká pšenice, patří k nejstarším původním obilovinám pěstovaným na zemi. Jde tedy o původní nešlechtěnou odrůdu pšenice. Špalda je nenáročná plodina, navyklá i na chudé suché půdy, která má však menší výnosnost než šlechtěná pšenice. Špaldové zrno obsahuje vysoké procento bílkovin (až 17%) a minerálních látek. Tato typická jihoněmecká plodina, je sama o sobě ideální k přípravě těsta, pro vysoký obsah bílkovin už o poznání méně k výrobě piva. Přesto koncem 20.století začínají sládkové v některých pivovarech se špaldou experimentovat a oprašují polozapomenuté receptury. Špaldové pivo obsahuje vedle ječného sladu vždy maximálně 50% sladu špaldového, mladé pivo má po uvaření tvrdou a suchou chuť a tak se potřebného změkčení chuti dociluje několikaměsíčním ležením a dozráváním piva v ležáckých sklepích za teplot kolem bodu mrazu. Špaldové pivo asi i vzhledem k náročnější výrobě, nikdy nedosáhne popularity a objemu klasických pšeničných piv. Svoje malé, ale pevné místo v pivní nabídce např. německých či švýcarských pivovarů má a za pozornost určitě stojí.
laugh
"Zažili jste někdy večer, který začal úplně obyčejně a skončil jako nejlepší noc vašeho života? Já jo. Tu noc jsme si dali jednoduchý úkol. Dvanáct hospod, dvanáct piv, od První štace ke Konci světa = Zlatá míle."
Zlatá míle = První flek /The First post/, Stará známá, Slavný kohout, Zkřížené ruce, Dobrá společnost, Věrný sluha, Dvouhlavý pes, Mořská víla, Úl, Králova hlava, Díra ve zdi, Konec světa.
Britský film (nejen) o lásce k
pivu:
U Konce světa (The World's End)
Velká Británie, 2013
Režie: Edgar Wright
Scénář: Simon Pegg, Edgar Wright
u-konce-sveta---1-.jpg
laugh
Míjeli jsme okna hospody, doléhal k nám šum a větrák vydechoval ten nezaměnitelný pach českých pivnic a výčepů.
Jiří Hájíček: Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku
laugh
„Pánové, něco vám teď povím, poslouchejte dobře,“ spus­til plešatý starý pán naproti, „pamatuju, když jsem byl mladej kluk, ňákýho Fořta, von dělával kočího u statků tady kousek za městem. Vážil něco přes metrák a kočíroval těžký tažný vala­chy, takový, co stahujou klády v lese nebo tahaj velký těžký kočá­ry. Tak tenhle Fořt, břicho měl jak lejtu a ruce v zápěstí silný asi tak, jako má tady mladej stehna, se jednou vsadil s chlapama ze statku, že vypije padesát piv v kuse a nepude se vychcat. Nikdo mu to nechtěl věřit, a tak se vsadili, ustavili sekundanta, kterej měl na všechno dohlížet a dělat čárky na futro za vypitý piva. A ta sázka zněla tak, že když Fořt ty piva vypije a vydrží během toho nejít na záchod, ti chlapi, co prohrajou, zaplatí všechny ty piva, telecí párky pro sekundanta a uzený s křenem pro Fořta, aby moh zajíst těch pětadvacet litrů piva. Tak to rozjeli a díval se celej dvůr, z celýho hospodářství se sjeli lidi, aby to na vlast­ní voči viděli. Fořt měl krizi po sedumnáctým pivu, ale pak se zatáh a lil to do sebe, mezitím vodpočíval a procházel se a tro­chu zajídal tím uzeným a dva dni starým chlebem a těsně před koncem byl už tak voteklej a rudej, že to vypadalo, že normálně praskne, jako když se ovce na pastvě přežere mladý namoklý trávy a nafoukne se. Nakonec do sebe nalil i to padesátý pivo, voči mu lezly z důlků, držku měl celou fialovou, už vůbec nemoh chodit, mluvit ani hejbat rukama, jenom seděl, celej rozteklej, votevřenou hubu a bečel jako tele, fakt, nekecám, viděl jsem to tenkrát na vlastní voči, jak k němu přiskočili dva chlapi, posta­vili ho na nohy a rozepli mu kalhoty, Fořt se jen tak břichem převalil přes voje u žebřiňáku a chcal tři čtvrtě hodiny, teklo to z něj jak z hydrantu přes dvůr a po pěšině dolů ze stráně, nor­mální potok, a úplně to vyplavilo maštal s mladým dobytkem, co stála pod kopcem, jalovice se v tom brodily po kotníky a přespat musely na pastvě, než to druhej den hovnocucem vodčerpali...“
Jiří Hájíček: Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku
laugh
Slavný spisovatel Bohumil Hrabal nebyl příznivcem toho, aby mu lidé stavěli velké památníky a sochy. "Já žádnou desku nechci, ale když, tak jen ve výšce kam čůrají psi", prohlásil tento milovník piva a pábitel*. Dnes má Hrabal pamětní desku umístěnou skutečně ve výšce kam čůrají psi. Cedule se nachází na nádvoří Pivovaru Nymburk, kde známý spisovatel žil v letech 1919 - 1947. Život v pivovaru barvitě popsal ve své knize Postřižiny, ale rovněž ve vzpomínkách Můj pivovárek. Nymburský pivovar užívá jako obchodní značku pro tuzemský trh název Hrabalova díla Postřižiny – Postřižinské pivo. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám spisovatel a rovněž písemný souhlas k užívání značky.
* Pábitelé, 1964 – sbírka povídek; Pábiteli nazýval osobité vypravěče zvláštním způsobem milující život, kteří se navenek zdají obhroublí; v jejich vyprávění (která Hrabal nazýval pábení) jsou prvky poetismu i surrealismu; sám Hrabal byl svého druhu pábitel.
pivovar-nymburk--2-.jpg
laugh
"Miluji klobásy s chlebem a pivo. Takové úplně normální české věci."
 Linda Vojtová - vítězka soutěže Elite Model Look, topmodelka,
andílek Victoria´s Secret
laugh
„Kdykoliv nám to čas dovolí, vyrazíme na pivko, vínko či jógu nebo prostě jen tak na nákupy. Je skvělé mít tady kámošku,“
 Topmodelka Linda Vojtová popisuje kamarádství s další světovou topmodelkou a
andílkem Victoria´s Secret
Michaelou Kociánovou
laugh
„Oslavujeme narozeniny Václava Havla v New Yorku s českým pivem,“
napsala topmodelka Linda Vojtová ke snímku z Instagramu, na kterém je zachycena společně s kamarádkami Michaelou Kociánovou a Helenou Houdovou u portrétu Václava Havla, kde připíjí
pivečkem na prezidentovu památku a nedožité 80. narozeniny. Slovenka Míša Kociánová si objednala velké světlé pivo. Češky Houdová s Vojtovou si pochutnaly na malém černém pivku.
helena-houdova-linda-vojtova-michaela-kocianova.jpg 

ZLEVA: H. Houdová + L. Vojtová + M. Kociánová a originál Lindin popisek pod snímkem:

@lindavojtova Celebrating Vaclav Havel's bday from New York w Czech beer and these 2 unicorns @michaelakocianova @helenahoudova ❤️ FOTO: @lindavojtova

laugh
Že i ti nejkrásnější z nás rádi pijí pivko, dokazuje snímek dalšího z andílků Victoria´s Secret Belly Hadid, která si dopřává pivo společně s kamarádkou. Kromě piva v Německu údajně ochutnala i místní výborné klobásy. A co se týče samiček z českých honiteb, tak např. sošná zpěvačka Tereza Kerndlová pivíčkem rozhodně nepohrdne.
bella-hadid-pivo-ve-frankfurtu.png tereza-kerndlova---pivo.jpg
Bella Hadid (vlevo)                                       foto:  Tereza Kerndlová     
laugh
Natálie Kotková je 1. vicemiss České Miss 2016 a Česká Miss World 2016, posbírala i ceny Miss Tvář, Miss Frekvence 1 a Miss Bikiny. Kromě modelingu je i úspěšná blogerka, moderátorka a studuje Marketingové komunikace na Vysoké škole finanční a správní. Natálie není typickou Miss, kterou potkáte jen v šatech a na podpatcích. Právě naopak. V ulicích ji nejčastěji zahlídnete v teniskách na longboardu nebo skateboardu. Baví ji fotografování, hudba, street dance, joga, snowboarding, surfování, cestování, miluje jídlo a dopřeje si i pivíčko.
natalie-kotkova-je-libo-rakousky-obidek-knodl-a-pivenko--2-.jpg
Natálie Kotková v Rakousku + Knödl + pivenko. FOTO: 

 

@natali_kot
laugh
A když už jsme u těch pohledných holek, tak nesmím zapomenout na jednu z nejkrásnějších českých atletek Zdeňku Seidlovou. I ta si sem tam ráda dopřeje nějaké to nezdravé jídlo a k tomu pivíčko.
atletka-zdenka-seidlova.jpg 
Zdeňka Seidlová s pivíčkem. FOTO:  @seidlovaz
laugh
Jistý Severoameričan se rozhodl, že během postního období od Popeleční středy až do Velikonoční neděle (od 6. března do 21. dubna) vynechá veškerou pevnou stravu a konzumovat bude pouze pivo. Půst, během kterého se pije jenom pivo, není žádnou novinkou. Občan státu Ohio se vzhlédl ve zvyku mnišského řádu Paulánů z Mnichova. Tito mniši vařili pivo jménem doppelbock. Bock (Kozel) je druh silného piva, většinou ležáku. Doppelbock, neboli dvojitý kozel, je pivo ještě silnější s obsahem 7 až 12% alkoholu. Doppelbock je velice bohatý na sacharidy a mniši ho proto pili během půstu, kdy jim nebyla povolena pevná strava. Není to však výsada Paulánů, na pivu přežívali mniši i ve většině ostatních klášterů. Historicky proto klášterní piva bývala silnější a výživnější.
laugh
Jeho královská Výsost princ William, vévoda z Cambridge a jeho žena Catherine, vévodkyně z Cambridge na oslavách Dne svatého Patrika (březen 2019).
S alkoholem bývají k vidění jen zřídka, ale existují výjimky, kdy se členové britské královské rodiny nemusejí zdráhat. Oslavy Dne svatého Patrika se bez
piva zkrátka neobejdou. Vévodkyně Kate (37) a princ William (36) významný státní svátek oslavili na přehlídce v Londýně. William přišel v černé vojenské uniformě, jeho žena zvolila dle tradice kabátek ve smaragdové barvě. K oslavám patří nejen zelená barva, ale také tradiční irské tmavé pivo Guinness. To si dopřáli i Kate s Williamem. A jak bylo z tváře vévodkyně zřejmé, alkoholický nápoj jí zvedl náladu.
kate-a-william-na-oslavach-dne-svateho-patrika.jpg W. + C. + Guinness
laugh
"Moje nejoblíbenější droga je pivo,"
 Herec a zpěvák kapely Monkey Business Matěj Ruppert
laugh
Herec a zpěvák kapely Monkey Business Matěj Ruppert shodil 12 kg: Vzdám se všeho, ale piva nikdy!
 "
Piva se vzdát nedokážu. Občas si dám víno a snažím se omezit i tvrdý alkohol, ale to pivko, to je moje,"
laugh
S úspěšnou kapelou Monkey Business koncertuje už téměř 20 let, přesto se nikdy nezbavil trémy před vystoupením. Místo toho, aby svoje úzkosti řešil s odborníkem, napije se Matěj Ruppert před koncertem piva.
"Ty časy, kdy kapela pomalu začínala hrát a já jsem ještě blil pod stejdží, jsou pryč. Teď to většinou nastupuje až ten den dopoledne, to jsem pak dost podrážděnej, málomluvnej, mám chuť nejradši celej koncert zrušit… Ale jak vyjdu na pódium, tak to naštěstí zmizí. No a k tomu mi pomáhá právě to pivo nebo dvě."
Herec, moderátor a zpěvák kapely Monkey Business Matěj Ruppert
laugh
Studenti z Veselí pili ve škole pivo.
Slušně zásobený výčep připomínala jedna z učeben veselské Střední odborné školy pro ochranu a tvorbu životního prostředí. Na sražených školních lavicích měli žáci místo sešitů a učebnic sklenice s
pivem a třídou se linulo jeho typické aroma. I tak může vypadat moderní středoškolská výuka potravinářských oborů.
zdroj-budejovice-idnes.cz--autorka-ludmila-mlsova--foto-ladislav-nemec.jpg
Studenti potravinářských oborů ve Veselí při výuce společně ochutnávali pivo a sýry.
Zdroj: iDNES.cz - Autor článku: Ludmila Mlsová, Foto: Ladislav Němec (MAFRA).
laugh
Pivovary v Litovli, Přerově a Hanušovicích, které tvoří významnou tuzemskou pivovarnickou skupinu PMS Přerov, přestanou od 1. dubna 2019 dodávat svá piva do více než tří set supermarketů a hypermarketů Albert. Vedení trojice pivovarů shodně tvrdí, že důvodem ukončení spolupráce s obchodním řetězcem Albert jsou nevyvážené obchodní podmínky. ČTK informaci získala z oznámení Pivovaru Litovel, Pivovaru Zubr a Pivovaru Holba, které bylo zveřejněno na sociálních sítích. Pivovary v Litovli, Přerově a Hanušovicích na Šumpersku argumentují tím, že nechtějí slevit z kvality piva, které vyrábějí, a proto na obchodní podmínky prodejen Albert nepřistoupily.
laugh
Hacknutá čeština
Čeština nejen že stále žije, ale snese i lecjaké změny, novinky nebo cizí „termiti“. Každý den kolem sebe slýcháme spoustu novotvarů. Díky pořadu Hacknutá čeština a milovníkovi jazykových hříček Martinu Kavkovi teď konečně chápu o čem je řeč a ještě jsem se skvěle pobavil. Tentokrát na téma RANDE.

KOČKODAŇ: nutné finanční výdaje na randění
POŠTĚVNÉ A BALNÉ: nutné výdaje na randění
DUKÁTOVÉ BUCHTIČKY: holky, co se nechají rády vydržovat
VYSOKÝ ROŠTĚNEC: fakt pěkná holka
DEBREŽNĚVIZACE: úprava obočí
DEBOBRIZACE: úprava-holení třísel a okolí
HÁZET BELMONDA: rošťácky pokukovat po holkách a snažit se okouzlit svým šarmem
KOČKODROM: místo s vysokým výskytem BRUSIVA
BRUSIVO: svolné ženy a dívky
KOČKOBRANÍ: událost spojená s vysokým výskytem BRUSIVA
TRAVOLTÁŽ: chlapskej "sexepíl"
ŠUKCES: schůzka úspěšně zakončená sexem
ŽRANDE: večeře či oběd s partnerkou
ZASOUVACÍ PODNIK: dobrá restaurace, ve které se líbí BRUSIVU
ŠUKAFE: pozvání na kafe s jasnými postranními úmysly
JEDNOŠUKAR: muž, kterému je jedno s kým spí
ALKOHOLKAŘ: muž, který dokáže mluvit s holkama jen ožralej
PRIMIPIV: muž, který veškerý volný čas tráví chlastáním
piva
john-travolta---mestsky-kovboj.jpg
John Travolta, ve filmu MĚSTSKÝ KOVBOJ, popíjí pivo značky LONE STAR a elektrizuje barové přítmí svojí "Travoltáží"
laugh
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář