Jdi na obsah Jdi na menu
 


Citáty, popěvky a hlášky o pivu a hospodách 6

24. 10. 2018
 
"A já jsem seděl u Zlatého tygra, rozhlížel jsem se po tvářích hostů, a ano, žádnej blábol, žádný hospodský kec, ale tahle ukřičená hospoda je maličká univerzita, kde pod dojmem piva si lidé říkají příběhy a události, které zachraňují duši a nad hlavu v podobě cigaretového kouře se vyznáší veliký otazník absurdnosti a podivuhodnosti lidského života …"
     Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"… ty vesnické hospody, kde mě už znali tak, jako bych patřil do rodiny, tam jsem byl šťasten, procházel jsem celou tou hospodou, někdy jsem zašel i na dvůr a do chlívů, některá hospoda, a tu jsem měl nejraději, měla ještě navíc řeznictví, dostával jsem točený salám, to bylo moje, pít jednu limonádu za druhou a jíst k tomu salám… Když jsem už studoval na té reálce, tak už jsem pil pivo."
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"… vzpamatoval jsem se, až když jsem vyšel ven a zašel do první hospody, tady mi bývalo dobře, tady byli moji lidé, tady byli mí pinglové a vedoucí, s nimi jsem uzavíral prátelství, tady jsem byl doma, v rodině…"
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"… A já čekal na moji chvíli, na pootevřené dveře hovoru, jak tam vrazím koleno a řeknu to, o čem, jak vždy myslím, by měl vědět nejen tenhle stůl, ale celá hospoda, a nejen celá hospoda, ale celé město, země, svět …"
  Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"Pánové, co to vlastně je hudba, čím na nás působí? V podstatě ničím… a tedy vším… Řekl pan Ruis a všichni jsme byli dojati, a tak jsme raději ukryli obličeje za sklenice čerstvého piva."
  Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"Vlastně kolik desítek tisíc besed jsem už takhle udělal, kolik desetiticích lidí jsem vystřídal  v těch mých hospodách, kolik desítek tisíc lidí jsem možná umazal svým ne hovorem, ale dialogem, který někdy vyústil v přednášku zpravidla ne moji, ale těch druhých, kdy nakonec jsme všichni ztichli a naslouchali příběhu, který tak, jak byl vyprávěn, nebyl hostinským blábolem, ani hospodským kecem, ale jak zasvěceně říkal Eman Frynta, hospodskou historkou."
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"...besedy, na kterých hovorem se člověk adaptuje ze stressových denních situací, nebo se jen tak klábosí, ale i to je adaptace, možná, když je člověku nejmizerněji, tak ho nejvíce hojí banální hovor o banálních záležitostech a událostech, někdy sedávám a zarytě mlčím …"
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
"Sedím u Zlatého tygra, hraji si s papírovým táckem a znovu a zase se nemohu nasytit emblému, dva černí tygříci se otáčejí v mých prstech, jako vždycky podvědomě ohýbám rožky účtenky, nejdřív jeden, pak druhý, po třetím pivě třetí a pak čtvrtý,..."
   Bohumil Hrabal - Život bez smokingu
wink
A tenhle znáte?
"Ještě nikdy jsem neviděl tolik suchých hub jako v neděli."
"Neříkej, tys byl v lese?"
"Ne, ale v hospodě došlo
pivo."
wink
 "Miluju pivo a dneska jsem měla šílený den, od rána jsem natáčela, a tak už jsem se na něj těšila. Kdyby to bylo otevření módního salonu, tak bych nešla, ale hospoda, to je jiná,"
   Markéta Hrubešová na slavnostním otevření holandské restaurace v centru Prahy.
wink
Herečku a také vyhlášenou kuchařku Markétu Hrubešovou oslovil havlíčkobrodský pivovar Rebel s návrhem, aby pro něj napsala kuchařku s pivními recepty. Pro Markétu to prý byla zajímavá výzva, pro kterou se nadchla. "V knize je 75 receptů, všechny jsem uvařila, doladila, poupravila tak, abych se pod ně mohla s klidným svědomím podepsat. Rebelka jsem možná trochu v tom, že mám pivo ráda a nijak se tím netajím, oproti jiným ženám, které se mu vyhýbají, protože se bojí, že po něm ztloustnou,"
                říká Markéta Hrubešová
wink
"Já mám ráda dobré pivo, vaření, kuchařky i Markétu, proto je pro mě čest být jednou z kmoter její knihy. Bylo období, kdy jsem pivu dokonce dávala přednost před vínem. Pokaždé když přijdu do restaurace, zatímco většina lidí si běžně objedná polévku nebo předkrm, já si místo toho nechám přinést sklenici piva. A teprve pak jídlo. Neumím si představit, že bych si v restauraci pivo nedala, je to zároveň něco jako rituál,"
 říká zpěvačka Marie Rottrová - kmotra pivní kuchařky Markéty Hrubešové.
marketa-hrubesova-m.-rottrova-pivo.jpg M. Rottrová + M. Hrubešová s pivkem
wink
"Doháním teď resty a sliby, potkávám se s kamarády, na které jsem neměla pro samé lítání po světě čas. Zajdeme do hospůdky, posedíme… S Lukášem jsme si pořídili motorku a vyrážíme na výlety po Čechách, chystáme se taky do lázní v Maďarsku, což je moje srdeční záležitost, protože babička byla Maďarka a já stále víc cítím její geny. Dopřejeme si koupání i kulinářské dobroty - gulášovku a pivko,"
  Bára Špotáková (světová rekordmanka v hodu oštěpem)
svou lásku k pivu nikdy neskrývala
wink
 "Pivo - oštěp - rock´n´roll"
          heslo Barbory Špotákové a jejího fanklubu
bara-spotakova-se-svym-pullitrem-piva-.foto-martin-krpac.png
Barbora Špotáková na snímku Martina Krpače
wink
"Když bude vaším prvořadým cílem zisk, vaši zákazníci to vycítí. Snažte se myslet v první řadě na ně."
  ing. Stanislav Bernard - majitel
pivovaru v Humpolci
wink
"Nelze bojovat s velkými konkurenty na jejich vlastním hřišti a myslet si, že budete lepší. I když budete lepší, v přímém boji vás porazí, protože mají víc síly a peněz."
 ing. Stanislav Bernard - majitel
pivovaru
wink
bernard-reklama.jpg
Reklama Rodinného pivovaru Bernard, v níž coby "pin-up girl" vystupuje zakladatel pivovaru Stanislav Bernard. Reklamní série vznikla v reakci na útoky feministek, podle kterých jsou reklamy pivovaru Bernard sexistické.
wink
"Náš nárůst téměř o 9% přičítám především rostoucímu zájmu o chuťově zajímavé tradičně vyráběné české pivo."
   ing. Stanislav Bernard - majitel
pivovaru
wink
Průmyslové pivovary si uvědomují, že poptávka po pivních speciálech a zejména svrchně kvašených pivech roste a představuje zajímavý potenciál. A proto následují svou malou konkurenci a zkoušejí vařit tato piva ve velkém. Jako první z velkých pivovarů přišel s "ejlem" humpolecký Bernard, později se přidal třeba náchodský Primátor. Na jaře 2018 pak začal nabízet pivo IPA dokonce i pivovar z nejtradičnějších, Plzeňský Prazdroj proslavený hlavně svým ležákem. Jeho Master IPA ovšem neměla valný ohlas. Na pivních serverech je hodnocena průměrně.
wink
Nové značení piv od prosince 2018
Nízkoalkoholické
pivo - pivo se sníženým obsahem alkoholu (0,5–1,2 %)
Stolní
pivo - pivo se stupňovitostí do 6°
Výčepní
pivo pivo 7° až 10°
Ležák
pivo 11° až 12° spodně kvašené
Plné
pivo pivo 11° až 12° svrchně kvašené
Silné
pivo - speciály 13° a více
U nealkoholického
piva se značení nemění.
wink
"V hospodě Na Daliborce / nakyslým kouřem prodírat se ránem,"
       Úryvek z ostravské poemy od Jaroslava Erika Friče.
Dnes se už v bývalé mariánskohorské "čtyřce" kouřit nesmí, špeluňka je ale pořád zahulena. Je to dým vzpomínek na Ostravu a roky 1965 a 1966, kdy tu budoucí básník rozhrnoval clonu, přes níž téměř nebylo vidět. 
wink
Pivovarské muzeum v Plzni se může pochlubit kuriozitou. Muzejní sbírka byla totiž obohacena o elektrický ohříváček piva z první republiky.
"Je to skutečná rarita. Klasické ohříváčky byly duté a lila se do nich horká voda. Náš exponát je vylepšený topnou spirálou. Získali jsme ho z pozůstalosti po věhlasném
pivovarském bednáři Františku Veselém," řekl pracovník muzea Pavel Jechort. 
Podle něho má  ohříváček dokonce štítek s výrobním číslem. "Vypadá to, že se jednalo o sériovou výrobu, a nikoliv domácí práci nějakého zlepšovatele. Výrobce se nám zatím nepodařilo vypátrat," dodal Jechort.
wink
"Cítím pivo! Že jsi byl U Vočka?!" (Marge Simpsonová)
"Vždycky, když jsem cítit pivem, tak si hned myslíš, že jsem popíjel!" (Homer Simpson)
wink
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét

Statistiky

Online: 1
Celkem: 8467
Měsíc: 939
Den: 50